Poniżej znajdziecie interaktywną mapę Lizbony i jej okolic. Przybliżenie i naciśnięcie na konkretny punkt pozwoli na przejście do pełnych informacji o danym miejscu. Strona jest jeszcze w budowie, z czasem pojawią się tu także przewodniki. To też miejsce w którym możesz zadać swoje pytanie odnośnie Lizbony – znam ją bardzo dobrze i o ile będę potrafił, postaram się pomóc. 🙂

Mapa atrakcji w Lizbonie i okolicach

Zabytki Lizbony

Swoją opowieść o Lizbonie podzieliłem na dwie części, zabytków i atrakcji. Pierwsza z nich dotyczy budowli, które miały wpływ na tożsamość Portugalii i są głównymi atrakcjami turystycznymi miasta. Kolejność zestawienia jest czysto subiektywna i tak jak zawsze, rekomenduję zwiedzanie Lizbony po swojemu, zwyczajnie błądząc w uliczkach i co rusz natykając się na piękne wspomnienie ery portugalskiej dominacji na morzu i złotych czasów kraju.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów stanowi perłę architektury manuelińskiej, czyli nurtu rdzennie portugalskiego, łączącego cechy europejskiego gotyku z delikatnością włoskiego renesansu. Ten ogromny kompleks klasztorny można podziwiać, wybierając się w niedaleką wyprawę za ścisłe centrum Lizbony, do dzielnicy Belem. Stanowi ona hołd dla ery talassokracji, czyli momentu w dziejach, gdy Portugalia czerpała potęgę i bogactwa z władania terytoriami zamorskimi.

Klasztor Hieronimitów

Na terenie klasztoru turyści mogą podziwiać imponujące wykończenie zewnętrznych elewacji wraz z misternie brukowanym placem. Wewnątrz, wielu zwiedzających zaskoczy wygląd kościoła świętej Marii, krużganków klasztornych, refektarza, kapituły, zakrystii, czy chóru. Na terenie klasztoru został również pochowany odkrywca drogi do Indii, Vasco da Gama i Luís de Camõesa nazywany często portugalskim Homerem.

Wstęp bezpłatny, biletowany wstęp na krużganki – 10 euro. Przeczytaj przewodnik po klasztorze hieronimitów.

Praça do Comércio

Tak zwany Plac Handlowy jest reprezentacyjnym miejscem w samym centrum portugalskiej Lizbony. Usytuowany jest w przepięknym miejscu, tuż przy brzegu estuarium rzeki Tag, na końcu ekskluzywnej ulicy Rua Augusta. Stanowi przedłużenie ciągu deptaków dla licznych turystów pragnących odpocząć od wąskich uliczek stolicy.

pomnik na praca do comercio

Zwiedzający mogą podziwiać ten plac, jako sztandarowy przykład przebudowy wedle zamysłu markiza de Pombal, który odbudował miasto po wielkim trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Współcześnie znajdują się tu liczne budynki rządowe, jak trybunał sprawiedliwości, ministerstwo morskie, czy resort narodowych finansów, które mieszczą się w wspaniałych osiemnastowiecznych kamienicach, odpornych na wstrząsy zgodnie z powstałym po tragedii stylem pombelińskim.

Bezpłatnie, opłata pobierana jest za wstęp na punkt widokowy na łuku triumfalnym: 2,5 euro. Tutaj znajdziecie więcej informacji o Praça do Comércio .

Wieża Belem

Wieża Belem stanowi jeden z zachowanych elementów obrony wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Choć dziś już nie spełnia swojej funkcji, potrafi zachwycić swoimi tajemnicami, legendami lub opowiadaniami przekazywanymi przez wykwalifikowanych przewodników. Współczesnych intrygują bogato zdobione panele, rzeźby niejednokrotnie sprowadzane z zamorskich krain, czy egzotyczna ornamentyka fasady.

Wieża Belem

Turyści mogą zwiedzać zarówno obszar zewnętrzny z cudownym widokiem na zatokę z bastionu, a także jej wnętrze z bogato wykończonymi balkonami.

Winda Santa Justa

Lizbona to nie tylko zabytki związane z architekturą, malarstwem, rzeźbą, czy archeologią. Stolica Portugalii kryje w sobie także pamiątki, będące rarytasem dla wielbicieli techniki użytkowej, transportu, czy innych kwestii związanych z instalacjami publicznymi. Jedną z takich atrakcji, która przed wiekami służyła właściwie jedynie za środek przemieszczania się między poziomami ulic, jest Winda Santa Justa.

winda santa justa

Współcześnie stanowi niebagatelną atrakcję dla wszystkich, w tym najmłodszych. Już sama podróż wiekowym dźwigiem, w artystycznych kabinach sprawia wielkie wrażenia. Jednakże to dzięki majestatycznemu widokowi po dotarciu do szczytu, ściągają tu tysiące turystów dziennie. Często powoduje to długie kolejki do wjazdu, ale nie zwalnia to z obowiązku skorzystania z tej niezwykłej szansy na podziwienie panoramy Lizbony.

Wstęp na punkt widokowy na Santa Justa to koszt 1,5 euro. Dodatkowo płatny jest przejazd, jeśli nie posiadasz ważnego biletu czasowego. Tutaj znajdziesz więcej informacji o zwiedzaniu windy Santa Justa.

Klasztor Karmelitów

Większość ludzi kojarzy pomniki z stosunkowo niewielkich rozmiarów statuami z kamienia, drewna, metalu lub innego trwałego materiału. Mają za zadanie stanowić hołd, podziękowanie lub zwyczajnie pamiątkę po osobie, wydarzeniu lub innej okazji. Klasztor Karmelitów, a właściwie jego ruiny spełniają wszystkie te funkcje. Zabytek jest dla współczesnych ogromnym śladem po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w 1755 roku.

brama do klasztoru karmelitów

Turyści mogą w spokoju komplementować ogromną konstrukcję zniszczonego kompleksu, jednocześnie czytając wzmianki historyczne zgromadzone w licznych gablotach na terenie sąsiednich muzeów.

Wstęp do klasztoru kosztuje 5 euro. Na bilecie zwiedzisz również bezpłatnie muzeum gwardii narodowej. Szczegóły zwiedzania klasztoru karmelitów znajdziesz tutaj.

Pomnik Chrystusa Króla

pomnik Jezusa Lizbona

Pomnik Chrystusa Króla przypomina bez wątpienia podobną statuę w brazylijskimi Rio de Janeiro. Choć faktycznie znajduje się na przedmieściach stolicy, a właściwie w niezależnej od Lizbony Almadzie, stanowi ważne miejsce dla wielu turystów. Drogę do podnóży posągu ułatwia rejs w poprzek końcowego odcinka Tagu, który dodatkowo uatrakcyjnia całodzienną wyprawę.

pomnik chrystusa Lizbona

Niewiele jest miejsc, z których można podziwiać tak rozległą południową panoramę zabudowań Lizbony. Dzięki wyjeździe nowoczesną windą na platformę widokową, turyści mogą skompletować dodatkowe, niezwykłe zdjęcia zabudowań stołecznych na tle górującego nad spokojną rzeką Mostu 25 Kwietnia.

widok z Quinta da Arealva na most 25 kwietnia Tuż przy pomniku Chrystusa znajduje się jedna z moich ulubionych foto-miejscówek: Quinta da Arealva. To opuszczona, rozpadająca się winnica i jeden z najciekawszych punktów widokowych na Lizbonę i most 25 kwietnia

Wstęp na punkt widokowy to koszt 5 euro. Informacje o tym jak dostać się na Almadę i trafić na pomnik Chrystusa Króla znajdziesz tutaj.

Zamek św. Jerzego

Najstarsza, zachowana do współczesności dzielnica Lizbony, czyli popularna Alfama, kryje w sobie liczne zabytki. Jednym z nich jest położony na wzgórzu Zamek św. Jerzego, którego historia rozpoczyna się jeszcze w czasach okupacji Lizbony przez muzułmańskich Maurów. Historycy wskazują ponadto, że  ten zabytek kryje co najmniej kilka innych. Na dowód tego niech posłuży fakt konstrukcji warowni przez arabskich najeźdźców już na obecnych fundamentach z czasów celtyckich lub rzymskich, a także liczne przebudowy zapoczątkowane przez Manuela I, a kontynuowane dzięki następcom.

wejście główne do zamku św. Jerzego

Z zamku można podziwiać jedną z najwspanialszych panoram Lizbony, a urokliwe alejki wzdłuż murów są idealne pod romantyczne, popołudniowe spacery.

Wstęp do zamku jest biletowany. Bilet kosztuje 10 euro – jest to jedna z najdroższych atrakcji w Lizbonie i jej okolicach. Czy warto? Niekoniecznie. Zdjęcia i informacje o zamku znajdziecie w osobnym wpisie.

Kościół Sao Vicente de Fora

Lizbona to nie tylko zabytki w dobrze znanych stylach architektonicznych, czy narodowym nurcie manuelińskim. Stolica Portugalii skrywa ponadto perłę manierystyczną, za którą uchodzi Mosteiro de São Vicente de Fora. Sam klasztor warto odwiedzić także z powodu umieszczonego w jego obrębie panteonu królewskiego rodziny Bragança, która była ostatnią dynastią w dziejach kraju. Jej symboliczny koniec nastąpił wraz z ucieczką króla Manuela II z klasztoru w Alcobaca do Wielkiej Brytanii z obawy przed zemstą rewolucjonistów w 1910 roku.

kościół Sao Vincente da Fora

Jest położony na zachód od głównych zabytków, czy placów miejskich. Jednakże turyści chętnie tu przyjeżdżają lub przychodzą ze względu na stosunkowo mniejsze tłumy, a także równie ciekawe wnętrza. Obfitują one w dzieła sztuki przede wszystkim rzeźbiarskiej i wspaniałe panele kafelek azulejos.

Wstęp do klasztoru i na punkt widokowy jest biletowane, koszt to 5 euro. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w Lizbonie, polecam! Więcej informacji o kościele znajdziecie tutaj.

Zabytki w pobliżu Lizbony

W pobliżu Lizbony jest co najmniej kilka miejscowości godnych poznania. Ich stosunkowa bliskość od stolicy Portugalii zachęca do choćby jednodniowej wycieczki, która pozwoli odpocząć od zgiełku stołecznych ulic.

Sintra

Niespełna trzydzieści kilometrów od Lizbony położona jest stolica portugalskiej myśli romantycznej, Sintra. Urokliwe ulice Sintry stanowią od wieków cel podróży nie tylko spragnionych wizualnych atrakcji turystów, ale także artystów, malarzy czy poetów. Pośród przepięknej, nieskrępowanej przyrody gór Serra da Sintra architekci zaplanowali jedne z najciekawszych zabytków całego półwyspu iberyjskiego, które po dziś dzień wyróżniają się na tle innych miast.

centrum Sintry

Kręte ulice wspinające się pośród wiekowego drzewostanu zaprowadzą turystów między innymi do Pałacu Narodowego, które skrywa kunsztownie zdobione pomieszczenia. Dzięki swoim, dwóm wieżom dostrzegalny jest właściwie z każdego punktu Sintry co czyni go znakomitym punktem nawigacyjnym.

quinta da regaleira

Masońska, pełna ukrytych przejść Quinta da Regaleira to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Sintrze Quinta Regaleira w Sintrze park Quinta da Regaleira

Zaledwie kilka kilometrów od niego, wzdłuż wąskich arterii na zboczach najwyższego szczytu pasma Cruz Alta zwiedzający odnajdą kolejne architektoniczne dzieła, jak Quinta da Regaleira z tajemniczymi ogrodami oraz wolnomularskimi podziemiami, średniowieczną fortecę Castelo dos Mouros o mauretańskiej historii powstania, czy w końcu wzniesiony na potężnej skale Palácio Nacional da Pena, który mieni się wręcz wszystkimi kolorami tęczy w oceanicznym słońcu.

pałac Pena w Sintrze

Pałac Pena, choć przypomina bajki Disneya, naprawdę istnieje. To jedno z najbardziej kolorowych miejsc w Portugalii z fenomenalnym parkiem do zwiedzenia!

Pałac Pena w Sintrze

Pałac Pena w Sintrze park Pena Sintra

Zdecydowanie bardziej na uboczu znajduje się inny kompleks rezydencji. Pomimo iż należy dołożyć odrobinę więcej starań by o nim nie zapomnieć, sam zabytek wynagrodzi ambitnym turystom ten czas. Palácio de Monserrate zwraca uwagę romantycznymi ornamentami, intrygującą historią, a może przede wszystkim rozległym parkiem. Kilka minut drogi od wiekowej daczy znajduje się klasztor kapucynów. Konwent obecnie skrywa gęste poszycie lasu, chroniące pomieszczania podzielone na liczne kwartały. Każdy z nich wyzwala u odwiedzających ogromne emocje, gdyż ma się wrażenie obcowania z miejscem całkowicie zintegrowanym z florą puszczy, która z roku na rok pochłania kolejne zabudowania.

pałac Monserrate

Pałac Monserrate omija wiele przewodników. Moim zdaniem jest jednym z najciekawszych miejsc w Sintrze, z pięknymi, kolonialnymi wpływami. Oprócz samego pałacu Monserrate warto poświęcić godzinę lub dwie na dokładne zwiedzenia parku, który znajduje się przy samym pałacu. Jest równie piękny co ten przy pałacu Pena.

Pałac Monserrate w Sintrze fontanna w pałacu Monserrate

Cabo da Roca

Cabo da Roca jest chyba najbardziej znanym przylądkiem w Portugalii. Geograficznie stanowi niebagatelną gratkę dla wielbicieli ciekawostek ze względu na bycie najdalej na zachód wysuniętym punktem lądu stałego Europy. Samo miejsce wznosi się skalistym klifem ponad sto metrów nad spienione wody Oceanu Atlantyckiego. Po drugiej stronie akwenu, w amerykańskim stanie Delaware mieści się Cape Henlopen oddalony o 5593 kilometry. Warto wspomnieć, że sam przylądek wyglądał zupełnie inaczej jeszcze trzysta lat temu, a został diametralnie zmieniony po uderzeniu fali tsunami w 1755 roku jako skutku wielkiego trzęsienia ziemi.

cabo da roca

Współcześnie nad cyplem góruje konstrukcja dziewiętnastowiecznej latarni morskiej, którą można zwiedzić poznając realia funkcjonowania tego typu budynków. Tuż obok zaplanowano obelisk pamiątkowy z wyrytymi wersami portugalskiej epopei narodowej pióra Luísa Vaz de Camõesa. Tuż przy Cabo da Roca znajduje się przepiękna praia da Ursa.

Praia da Ursa

Cascais

praia da rainha

Cascais jest prawie zawsze wspominane jeśli myśli się o najzamożniejszych miastach Portugalii. Kurort na brzegach Oceanu Atlantyckiego wyróżnia się wieloma kilometrami piaszczystych plaż, ekskluzywnym portem lub mariną pełną najnowszych modeli jachtów, motorówek, czy katamaranów. Wokół urokliwej promenady osiedlali się możnowładcy, a także uciekające rodziny królewskie, prezydenckie podczas trwającego konfliktu II wojny światowej. Takie manewry umożliwiała względna neutralność Portugalii w trakcie międzynarodowych konfliktów.

 

promenada w Cascais

W obrębie miasta warto odwiedzić także kilka zabytków sprzed wieków. Należą do nich między innymi pamiątki kolonialne, jak Palacio de Cidadela de Cascais, czy wzniesiony na przełomie XIX oraz XX wieku pałac Condes de Castro Guimarães.

pałac Condes Cascais

Większość atrakcji zaplanowano wokół urokliwego Placu 5 Października, co ułatwia przemieszczanie się między obowiązkowymi punktami zwiedzania na mapie. Z kolei najciekawszą atrakcją naturalną jest zapierające dech w piersiach Boca do Inferno. Zobaczcie tylko te zdjęcia!

boca do inferno Cascais boca do inferno Cascais boca de inferno

Mafra

pałac w Mafrze

Większość turystów kojarzy Mafrę głównie z potężną bryłą Palácio de Mafra, który jednocześnie jest bazylikę i obszernym, wiekowym pałacem królewskim. W licznych reprezentacyjnych salach kompleksu zgromadzono cenne ekspozycje i woluminy wewnątrz biblioteki strzeżonej nocą przez grupę oswojonych nietoperzy.

Jednakże biblioteka to nie jedyna godna uwagi atrakcja na terenie pałacu. Bazylika przyległa do cywilnych włości ukrywa przed turystami niesamowite dzieła osiemnastowiecznych malarzy portugalskich, a także wielobarwne, marmurowe posadzki. Zwiedzający część królewską odnajdą różniące się między sobą pokoje, jak na przykład salę wypełnioną trofeami myśliwskimi, czy wypełnione freskami pomieszczenia dyplomatyczne i rekreacyjne.

Alcobaça

Klasztor w Alcobaca z przodu

Miasto położone w dystrykcie Leiria słynie z wpisanego w 1989 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO dawnego opactwa cystersów. Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça założono w średniowieczu, a właściwie w połowie XII wieku przez Alfonsa I Zdobywcę. Stanowi jeden z pierwszych budynków gotyckich na terenie Portugalii. Wewnątrz majestatycznego kompleksu turyści mogą oglądać bez skrępowania kunsztowne wnętrza prezbiterium, konwentu, melancholijnego panteonu czy romantycznych w atmosferze krużganków. Każde pomieszczenia, korytarze, pokoje są przesiąknięte bogatą historią, jak ta o nieszczęśliwej miłości księcia, a następnie króla Pedro I do Ines Castro.

Fontanna jest jednym z najczęściej przewijających się ujęć z Alcobaca. Na zdjęciu w “renowacji” – zazwyczaj płynie z niej woda.

Sam kościół skrywa w swoich murach ascetyczne ściany, co stanowi właściwie cechę rozpoznawczą dużej ilości klasztorów pod władaniem cystersów. Aby zobaczyć misterną sztukaterię należy zagłębić się w kolejnych pomieszczeniach jak między innymi sali królewskich grobowców o wyszukanych kształtach, kaplicy świętego Bernarda z jedną z największych w Portugalii grup rzeźbiarskich, czy zakrystii o wyjątkowym sklepieniu gwiaździstym i manuelińskim portalu.

Batalha

Batalha jako miasto jest ściśle powiązana z dziejami tworzenia się zarysów nowożytnego państwa portugalskiego. Za jedno z takich wydarzeń uchodzi bezsprzecznie zwycięska bitwa pod Aljubarrotą. Na polu potyczki, w celu upamiętnienia dzielnych żołnierzy oraz bohatersko poległych patriotów wzniesiono nowe zabudowania, które wkrótce rozrosły się do większej osady.

batalha
Klasztor w Batalha
batalha gotyk
pomnik Nuno Álvaresa Pereiry przed klasztorem w Batalha

Największym współcześnie zabytkiem w obrębie planu architektonicznego Batalhy jest wspaniały kompleks sakralny Convento de Santa Maria da Vitória. Zwiedzający zachwycają się po dziś dzień jego wnętrzem przepełnionym dostojną surowością form, a ponadto zróżnicowanymi krużgankami. Turyści z całą pewnością zwrócą uwagę na wyjątkowe witraże przedstawiające sceny rodzajowe z życia postaci biblijnych, czy rzeźby podtrzymujące wysokie arkady na froncie świątyni. Ten kontrast między bogatą sztukaterią zewnętrzną a pozbawionym tego prezbiterium uchodzi za rzecz bez precedensu.

Krużganek Alfonso V w klasztorze Batalha
Krużganek Alfonso V w klasztorze Batalha

Spragnieni odpoczynku na świeżym powietrzu docenią krużganki klasztorne, w tym części Claustro Real, czy Claustro D. Alfonso V. Największe wrażenie wywierają prawie zawsze tak zwane Niedokończone Kaplice, które umożliwiają wyobrażenie sobie jak wielki miał to być kompleks.

Tomar

zamek chrystusa w Tomar

W obrębie zabudowań Tomar zwiedzający odnajdą nie tylko i wyłącznie potężny klasztor Zakonu Chrystusa, ale i inne pomniejsze zabytki. Sama, była forteca zakonu templariuszy stanowi współcześnie świadectwo niegdysiejszej potęgi tego militarnego zgromadzenia, które rozwiązano po trudnym w ocenie konflikcie z władcą Francji.

zamek Tomar Portugalia okno z Tomar

Surowy wygląd majestatycznej elewacji oraz wnętrza Convento de Cristo wzbudzają niewysłowiony podziw nawet wśród współczesnych architektów czy malarzy. Warto, mimo ogromu form dekoracyjnych podczas zwiedzania zwrócić uwagę także na niepozbawione wdzięku detale, jak okno manuelińskie. Po czasie intensywnego poznawania lokalnych legend zaklętych w rzeźbionych murach konwentualnych turyści mogą uczestniczyć lub przyglądnąć się żywej tradycji w postaci parady w trakcie kolorowego, radosnego Festa dos Tabuleiros.

tomar dziedziniec zamku nawa manuelińska w klasztorze w Tomar krużganek Tomar

Óbidos

mur w Obidos obidos Kwiaty kościół Santa Maria zamek Obidos wieza

W obrębie średniowiecznych murów miasta Óbidos kryją się niezliczone zabytki. Wędrując po pasjonujących, brukowanych uliczkach zamkniętej osady turyści co krok napotykają malowane na słoneczne kolory domy. Wewnątrz nich często sprzedaje się lokalne wyroby rękodzieła. Za jedno z takich uchodzi na pewno bogaty w smaku likier Ginja de Óbidos, którego małe butelki sprzedaje się w tysiącach egzemplarzy spragnionym autentycznych smaków zwiedzającym. Osoby zakochane w wyglądzie ceramicznych płytek azulejos znajdą tu także coś dla siebie.

kościół Santa Maria Obidos Porte Da Vila Obidos średniowieczny festiwal Obidos

Centrum miejscowości stanowi zdecydowanie zamek Óbidos, który góruje nad innymi zabudowaniami na tak zwanym podgrodziu. Architektura fortecy łączy w sobie średniowieczne tradycje romańskie oraz gotyckie z trendami późniejszymi, czyli barokiem i manualizmem.

Queluz

W bezpośrednim sąsiedztwie Lizbony i Sintry znajduje się niewielkie miasteczko Queluz. Choć samo miasto nie przyciąga turystycznie – jest zdominowane przez „sypialnianą” Amadorę, tak w swoim sercu kryje jeden wyjątkowy zabytek – rokokowy w formie Palácio de Queluz, który współcześnie uchodzi za perłę tego okresu w stylistyce europejskich zabytków. Międzynarodowy zespół rzemieślników stworzył każdy, nawet najmniejsze elementy architektoniczne pałacu. Dominującą rolę w odbiorze ogólnym przez turystów stanowią połacie ceramicznych płytek azulejos, czy słynne ceglane podłogi. Wytchnienie dla zwiedzających zapewniają bogate w formy florystyczne i ozdoby nieożywione ogrody.

Sama rezydencja była świadkiem narodzin co najmniej kilku liczących się możnowładców w tym późniejszych cesarzy brazylijskich, zamorskich włości. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż w jednym z zabytkowych skrzydeł Pavilhão de Dona Maria zbudowanym przez wybitnego myśliciela Manuela Caetano de Sousa, znajduje się dość ekskluzywny pokój dla zagranicznych prezydentów, czy premierów odwiedzających Portugalię.

sala balowa Queluz bogaty pokój w pałacu azulejos queluz

Evora

Evora stanowi historyczne centrum regionu Alentejo. Zabytkowe centrum wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, co jedynie rozsławiło je pośród przejeżdżających tu tłumnie turystów. Miasto skupia się wokół rynku Praça do Geraldo, gdzie król Duarte zbudował pałac Estaus. Plac jest oznaczony fontanną Henriquina z 1570 roku, która obejmuje osiem rzeźb symbolizujących ilość ulic prowadzących do serca osady. Na północnym krańcu stoi Igreja de Santo Antão.

Poza ścisłym centrum odnaleźć można monumentalną katedrę Catedral de Évora, będącą jedną z pierwszych tego typu budowli w Portugalii. Ponadto warto odwiedzić niewielką konstrukcję Capela de São Brás oraz zespół klasztorny Lóios, który stosunkowo niedawno zmieniono na ekskluzywny hotel.

Historia Lizbony

Lizbona jest jednym z najstarszych miast na świecie. W okresie neolitu plemiona przedceltyckie zamieszkiwały ten region, a archeolodzy twierdzą, że późniejsi Fenicjanie założyli u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego duży port handlowy, w osłoniętym ujściu rzeki Tag. Po podbiciu przez Rzymian około roku 205 przed naszą erą Lizbona stała się jednym z najważniejszych osad na Półwyspie Iberyjskim, szczególnie gdy Juliusz Cezar został jej bezpośrednim gubernatorem w latach sześćdziesiątych pierwszego wieku przed narodzinami Chrystusa.

Po setkach lat względnej stabilizacji, w 711 roku muzułmańscy Maurowie zaatakowali południową Europę, w tym Lizbonę, szturmując dzisiejszą Cieśninę Gibraltarską. Nazwali miasto al-Usbuma, po czym osiedlili się niszcząc zabytki sakralne, co wywołało sprzeciw lokalnych, chrześcijańskich możnowładców, którzy starali się co najmniej kilkukrotnie odbić region. Za pewien sukces można uznać jedynie bohaterską kampanię Alfonsa II z Asturii, który zdołał utrzymać przejęte zabudowania przez prawie dwadzieścia lat, czyli do 808 roku. Ostatecznie katolicy odzyskali miasto w połowie XII stulecia dzięki rekonkwiście Alfonso Henriquesa zwanego Zdobywcą. Za panowania kolejnych władców Lizbona stała się bazą ekspansji morskiej Portugalii. Przyczyniło się to do rozwoju szlaków handlowych, co nastąpiło między innymi po kluczowej decyzji o przeniesieniu stolicy z Coimbry.

Lizbona rozkwitła jako bogate centrum rozległego imperium po tym, jak Vasco da Gama odkrył drogę morską do Indii. Kupcy przybywali do miasta, handlując złotem, przyprawami, jedwabiem i klejnotami. Popularność zdobyła ponadto, ekstrawagancka architektura, w tzw. stylu manuelińskim biorącym swoją nazwę głównego fundatora Manuela I Szczęśliwego, który przydomek zyskał ze względu na swoje szczęście – odkrycie niewyczerpanego źródła drogocennych przypraw. Przykładem stylu manuelińskiego są klasztor hieronimitów czy wieża Belém znajdująca się w jego pobliżu. Za zwieńczenie sukcesów można uznać dzień świętowania odkrycia Brazylii, która przypadła Portugalczykom na mocy podpisanego zaledwie kilka lat wcześniej traktatu z Tordesillas.

1 listopada 1755 roku w Lizbonie doszło do strasznego trzęsienia ziemi, które zniszczyło znaczną jej część. Sebastião José de Carvalho, znany jako markiz de Pombal wykorzystał bogactwa z Minas Gerais w Brazylii, aby odbudować dzielnicę Baixa w nowym stylu, charakteryzującym się licznymi otwartymi przestrzeniami. Półtora wieku później na zmodernizowanych ulicach świętowano ogłoszenie republiki. XX stulecie upłynęło pod znakiem reżimu António de Oliveira Salazara, a następnie zamachu stanu zwanego rewolucją goździków. Współcześnie na kanwie dziejów, rozwija się nowoczesne, pełne kontrastów kulturowych miasto.