Cristo Rei – pomnik Chrystusa Króla w Lizbonie

Pomniki przedstawiające Jezusa w zwycięskiej postawie, jako władcę świata, są znane na całym świecie. Najbardziej rozpoznawalnym elementem wznoszącym się nad lizbońskim wybrzeżem Atlantyku i rzeki Tag jest pomnik Chrystusa Króla w sąsiedniej, leżącej na południowym brzegu estuarium miejscowości o nazwie Almada. Inspiracją budowli był największy posąg Odkupiciela z Rio de Janeiro, po tym jak jeden z portugalskich kardynałów odwiedził ten brazylijski zabytek. Główną intencją przyświecającą budowniczym była chęć zawierzenia całego kraju opiece Syna Bożego.

Historia budowy pomnika

Cristo Rei

Budowa pomnika Chrystusa Króla została zatwierdzona podczas zjazdu plenarnego Episkopatu Portugalii, który odbył się na terenie sanktuarium w Fatimie 20 kwietnia 1940, jako usilna prośba do Boga o uwolnienie Portugalii od przystąpienia do rozgrywek politycznych II wojny światowej. Rok później nabyto ziemię pod budowę monumentu, aby osiem lat później umieścić ostatecznie symboliczny kamień węgielny przez prymasa kraju. Budowa rozpoczęła się w 1949 roku, a jej ukończenie zajęło blisko dekadę, finansowane i wspierane w tym czasie przez członków Apostolstwa Modlitwy.

pomnik Jezusa Lizbona

W 25. rocznicę konsekracji po raz pierwszy otwarto przygotowaną Kaplicę Matki Bożej Pokoju. Zatwierdzono ponadto dodatkowy, nowy plan odnowienia terenu sakralnego pod kierunkiem Luiza Cunha i Domingosa Ávila Gomesa, a także budowy specyficznego sanktuarium, który obejmował konstrukcję plebani, kaplicy, pomieszczeń administracyjnych, konferencyjnych i galerie wystawowe. Kiedy papież Paweł VI wprowadził diecezję rzymskokatolicką w Setúbal pod decyzją zawartą w dokumencie bulli „Studentes Nos”, Pomnik Chrystusa Króla i sąsiednie seminarium duchowne znajdowały się nadal pod kontrolą Patriarchatu Lizbońskiego. W czerwcu 1999 roku obiekt ostatecznie przeszedł pod zarząd wspomnianej, nowo stworzonej jednostki administracyjnej, która natychmiast rozpoczęła remont pomnika.

pomnik Chrystusa Króla

W 2006 roku otworzona została kaplica Matki Bożej Pokoju dzieła architekta João de Sousa Araújo. 17 maja 2007 roku otworzono salę papieża Jana XXIII, w której znajdziemy posąg anioła Portugalii i krzyż z Sanktuarium Matki Boskiej w Fatimie.

Detale pomnika

Cristo Rei

Pomnik wzniesiono na izolowanym szczycie stumetrowego klifu, z widokiem na lewy brzeg rzeki Tag. Zabytek składa się z trapezoidalnego cokołu utworzonego przez cztery łuki i płaską platformę, podtrzymującą postać Chrystusa o wysokości 28 metrów. Jego podstawa została zaprojektowana przez architekta António Lino, a posąg Chrystusa Króla przez rzeźbiarza Francisco Franco de Sousa. Cztery arkady fundamentu są zorientowane w podstawowych kierunkach geograficznych.

Pomnik Jezusa Lizbona

Wizerunek Chrystusa tworzy krzyż z wyciągniętymi rękami skierowanymi w stronę Lizbony, jakby chciał objąć miasto. Ze względu na kwestie bezpieczeństwa pomnik musiał być odpowiednio oddalony od innych budynków. Pod posągiem, zajmującym jedną piątą wielkości podbudowy, znajduje się Kaplica Matki Bożej Pokoju z wejściem od północnej fasady. Wewnątrz dwóch, głównych filarów jest system wind z dostępem do tarasu. Na południe od pomnika znajduje się budynek sanktuarium, składający się z prostokątnego korpusu trzech skrzydeł, z fasadami pokrytymi ozdobną cegłą.

Pomnik Jezusa z drona Lizbona

Pomnik Chrystusa Króla – relikwie, kaplice

Wnętrze pomnika jest podzielone na różne przestrzenie, w tym bibliotekę, jadalnię, dwie sale i główne kaplice. Dwa miejsca sakralne zostały poświęcone, jedno dla Matki Boskiej (Capela Nossa Senhora da Paz), a drugie Powiernikom Jezusa (Capela dos Confidentes de Jesus). Wystawiono tam także relikwie i inne przedmioty kultu do czci publicznej. Spoczywają w tym miejscu fragmenty ciał lub pamiątki po świętej Małgorzacie Marii Alacoque, Janie Eudes, Faustynie Kowalskiej oraz Marii Droste zu Vischering.

Punkt widokowy na pomniku Cristo Rei

punkt widokowy Cristo Rei

Santuario Nacional de Cristo Rei Lisboa to nie tylko imponujący zabytek, ale także platforma widokowa. Można wejść na pomnik, aby uzyskać idealny ogląd na okolicę. W rzeczywistości nie można wspiąć się na sam szczyt posągu, ale turyści trafiają na zwieńczenie cokołu, 82 metry nad ziemią. Obiekt jest dostosowany dla potrzeb osób o ograniczonej mobilności, więc winda zabiera zwiedzających na piętro, gdzie znajdą sklep z pamiątkami, a po wejściu na ostatnią platformę w końcu do strefy widokowej, która umożliwia podziwianie panoramicznych widoków na Lizbonę, rzekę Tag, most 25 kwietnia i w stronę południa Almady.

pomnik chrystusa Lizbona

Punkt widokowy – ceny biletów

Bilet normalny – 5 euro
Bilet ulgowy – 3 euro

Płatność możliwa jest tylko gotówką. Punkt widokowy dostępny jest codziennie od 9:30 do 18:00, w sezonie do 19:30.

Wskazówki dojazdu

Dotarcie na Almadę jest wyjątkowo proste – możemy dotrzeć tam zarówno autobusem, pociągiem jak i promem. Ja polecam wybór tego ostatniego – przepłynięcie przez Tag jest najprzyjemniejsze. Jeśli wynająłeś samochód, parkingi pod samym pomnikiem Chrystusa są darmowe, a wyjazd mostem 25 kwietnia z Lizbony jest bezpłatny. Koszt powrotu to 1,50 euro.

prom Lizbona

W porcie przy Cais do Sodre (kilka kroków od Praça do Comércio) musisz wsiąść na prom do Cacilhas. Prom odpływa co kilkanaście minut (rozkład tutaj), a żeby na niego wejść potrzebujesz aktywnej karty Via Viagem. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,30 euro i odbijasz go na bramkach.

Port w Cacilhas

Wiem, wiem, zdjęcie odrzuca. Musiałem je jednak dodać – nie ma czego się bać. Promy i port są wysłużone, ale bezpieczne.

Po około dziesięciominutowej podróży dotrzesz do portu w Almadzie. Stąd możliwe są dwie drogi: autobusem lub pieszo, a później z wykorzystaniem windy. Turystycznie zdecydowanie polecam tą drugą. Jeśli zmęczyła Was podróż promem, możecie zatrzymać na szybką kawę w ciastkarni obok portu – Sabores do Tejo.

Pieszo z Cacilhas do Cristo Rei

Pieszo w stronę Cristo Rei wybierz się drogą prowadzącą tuż przy brzegu, patrząc w prawą stronę od portu (zaznaczona tutaj). Po drodze miniesz znaną z podróżniczych dokumentów restaurację Ponto Final i jeśli kolejka nie będzie zbyt duża, a miejsce na zewnątrz dostępne, polecam się w niej zatrzymać na Arroz de Tamboril (czyli gulasz z żabnicy). Porcja dla dwóch osób kosztuje 39 euro. Restauracja jest dość droga, a potrawy zaledwie przyzwoite, jednak widoki rekompensują wiele. Następnie miń restaurację (wciąż przy linii brzegowej) i skieruj się w kierunku windy Boca do Vento i wjedź nią na górę (koszt 1 euro).

widok z Quinta da Arealva na most 25 kwietnia

Możesz też ominąć windę i pójść prosto. Trafisz na Quinta da Arealva, opuszczoną winnicę i jeden z najciekawszych punktów widokowych na Lizbonę i most 25 kwietnia

To kolejne miejsce na postój, tuż przy windzie znajdziesz kawiarnię Coisasdegostar z przepysznymi wypiekami! Następnie skieruj się pieszo w kierunku pomnika Chrystusa. Cała droga powinna zająć ok. 40 minut.

Boca do Vento

Z punktu widokowego Boca do Vento do pomnika dzieli Was tylko 15 – 20 minut

Droga powrotna zależy bezpośrednio od tego jak mocno będziecie zmęczeni. 😉 Polecam pieszą wycieczkę Almadą w kierunku portu – od pomnika Chrystusa kieruj się w stronę przystanku metra „Almada”, błądząc w małych uliczkach z pełnych kawianek. Z miejsc usytuowanych po drodze polecam małą portugalską knajpkę przy przystanku metra Gil Vincente Ladeira 2.0 (a w niej moelas i carne de alguidar) i restaurację Boteco 47 przy deptaku w Almadzie, rua Cândido dos Reis w pobliżu portu.

Autobusem

Autobus linii 101 odjeżdża z przystanku usytuowanego po lewej stronie od wyjścia z portu. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,50 euro i możesz zakupić go u kierowcy (gotówka) lub odbić na karcie Via Viagem (tylko zielonej!). Rozkład znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz