Pałac Monserrate w Sintrze

Palácio de Monserrate jest wyjątkową rezydencją położoną w bezpośredniej okolicy Sintry. Kompleks parku oraz zabudowań stanowi unikalną w skali światowej wersję dziewiętnastowiecznego eklektyzmu. Pałac łączy wpływy gotyckie, indyjskie, a także mauretańskie wraz z egzotycznymi, roślinnymi motywami, które harmonijnie współgrają z instalacjami na zewnątrz. W ogrodach znajdują się gatunki flory ze wszystkich zakątków świata, zasadzone zgodnie z ich naturalnym siedliskiem geograficznym.

Historia budowy pałacu

pałac monserrate

Na miejscu dzisiejszego pałacu Monserrate, pierwszy nieistniejący już budynek powstał w 1540 roku. Wybudowano wtedy specyficzny obiekt kultu religijnego ku czci Matki Bożej z Monserrate. Późnośredniowieczna kaplica wraz z późniejszymi konstrukcjami stała w tym samym miejscu przez dziesiątki lat, broniąc dostępu do wyżyn jako tak zwana „quinta” czyli posiadłość wiejska. Miejsce to odgrywało też ważną rolę w starożytnym świecie jako Góry Księżyca, poświęcone sakralnym łowom oraz dzikim zwierzętom. W czasach, gdy na tych obszarach panowała kultura rzymska bogini polowania nosiła lokalne imię Cynthia, z czasem góry „Cintry” ewoluowały w dzisiejszą nazwę miejscowości.

pałac monserrate widok z zewnątrz

Nowożytna historia posiadłości Monserrate rozpoczyna się z chwilą wynajęcia jej przez bogatego angielskiego handlowca Gerarda de Visme w 1789 roku, który zbudował tam dom w stylu neogotyckim. Następnie William Beckford poddzierżawił wzgórze pod koniec osiemnastego stulecia, aby w ciągu piętnastu lat całość popadła w ruinę. W tym okresie zgliszcza odwiedzali romantyczni poeci, jak na przykład Lord Byron, którego urzekł wysublimowany wygląd szczątków pałacu i stał źródłem inspiracji dla pisarza.

pałac monserrate w środku

Jednym z najbardziej znanych wizytujących był Francis Cook, uhonorowany przez króla Luísa tytułem wicehrabiego Monserrate. Tak uposażony przybysz z Anglii subrogował majątek w 1856 roku. Skuteczne przejęcie własności nastąpiło w prawie dekadę później. Wtedy architekt James Thomas Knowles rozpoczął intensywne prace nad przekształceniem tego, co zostało z domu zbudowanego przez pierwotnego gospodarza. Odremontowane zabudowania odkupiło państwo portugalskie tuż po II wojnie światowej.

pałac monserrate pokój

Detale i architektura

fontanna w pałacu Monserrate

pałac monserrate fontanna

Fontanna w środku pałacu Monserrate

Pałac Monserrate ma centralną bryłę oraz dwa symetryczne skrzydła boczne, połączone ze sobą poprzez szereg sal i centralną galerię, która otwiera się na różne pokoje budynku. Hol południowy to ośmiokątna przestrzeń z gotyckimi łukami oraz różowymi marmurowymi kolumnami. Jest to jedno z wejść do pałacu, połączone bezpośrednio z dolnym poziomem, na którym znajduje się między innymi kuchnia.

sala z pianinem w Monserrate

Pomieszczenie prowadzi również na dwa górne piętra, gdzie znajdowały się mieszkania Francisa Cooka. Oryginalny stiukowy sufit ozdobiony motywami roślinnymi niestety zawalił się, ale został starannie odtworzony. W zachodnim skrzydle pałacu znajdują się drzwi wejściowe prowadzące do sali centralnej, której ganek wyróżnia się maswerkami i dekoracyjnymi motywami przęseł. Samo miejsce jest wewnątrz geometryczne, udekorowane charakterystycznymi panelami alabastrowymi i podobną fontanną.

dach pałacu monserrate

Turyści zwiedzają następnie klatkę schodową niegdyś usłaną indyjskimi motywami skomponowanymi ze ściennymi gobelinami, renesansowymi płaskorzeźbami i majolikowymi medalionami. Z innych pokoi na szczególną uwagę zasługuje galeria całkowicie pokryta mauretańskimi wzorami sztukaterii reliefowych, indyjski salon ze znajdującymi się w nim meblami z Indii o kaszmirowym wykończeniu, bądź izba muzyczna. Na sam koniec duże wrażenie zrobi biblioteka o drzwiach wejściowych z litego drewna, gdzie centralnym meblem jest duże biurko wykonane z korzenia orzecha włoskiego. Nad kominkiem wiszą bibeloty (karabiny, miecze, sztylety, halabardy i strzemiona) wokół „fałszywej” tarczy i portrety fundatorów.

biblioteka w pałacu Monserrate

Park Monserrate

pałac Monserrate fontanna

Park rozciąga się na 33 hektarach i ma kilka ogrodów, w których można znaleźć imponującą kolekcję botaniczną z okazami całego świata. Na jego obszarze można wyróżnić co najmniej kilka ciekawych miejsc. Warto wspomnieć o Łuku Vatheka, czyli kamiennej konstrukcji rzekomo zbudowanej przez Beckforda, którego nazwa wprost nawiązuje do głównego bohatera jego najsłynniejszej powieści.

ogród pałacu Monserrate

Zwiedzający ponadto często pragną zobaczyć Dolinę Paproci z niezwykłą kolekcją roślin w przestrzeni o niezwykłym mikroklimacie, Truskawkowe Drzewo czyli krzew o owocach używanych do produkcji brandy, kolekcję roślin azjatyckich wewnątrz Ogrodu Japońskiego, czy też Ogród Meksykański o charakterystycznym, suchym wystroju z palmami, jukami, nolinem i agawą.

ogród pałacu Monserrate

Ponadto ogromną sławą cieszy się zakątek pełen róż, sztuczny wodospad, jeziora i stawy porośnięte trzciną papirusową, groty, jaskinie, dziewiętnastowieczna replika średniowiecznej kaplicy z trzema etruskimi sarkofagami i nasłoneczniony taras. Ludzie o romantycznym usposobieniu z pewnością nie ominą wonnej aromatem jaśminu oraz glicynii drogi o nazwie Pachnąca Ścieżka.

ogród pałacu Monserrate

jezioro w pałacu Monserrate

Zwiedzanie i dojazd

pałac monserrate

Pałac Monserrate jest oddalony od Sintry około 6 kilometrów. Z dworca kolejowego w Sintrze do Pałacu Monserrate można dotrzeć autobusem linii 435 firmy ScottUrb. Rozkład znajdziesz tutaj. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,35 Euro, bilet Hop-on Hop-off, który pozwala wysiąść w Quinta da Regaleira, Palácio de Seteais i wrócić na dworzec w Sintrze przez Colares kosztuje 5 euro. Pod samym pałacem znajdują się również bezpłatne miejsca parkingowe (ok. 20 sztuk). Na zwiedzanie pałacu trzeba zarezerwować sobie około półtorej godziny.

Ceny biletów w Pałacu Monserrate:

Bilet normalny – 8 euro
Bilet ulgowy – 6,50 euro
Bilet rodzinny (2 dorosłych, 2 dzieci) – 26 euro
Dzieci poniżej 6 roku życia – bezpłatnie

Z biletu ulgowego mogą skorzystać uczniowie (do 18 rż), a także seniorzy (powyżej 65 rż). Bilety można kupić w kasie jak i przez internet na stronie parques-sintra.pt. Uwaga, bilety zakupione online na stronie obiektu są tańsze!

Godziny otwarcia

W odróżnieniu od innych atrakcji w Sintrze, Pałac Monserrate otwarty jest 7 dni w tygodniu. Park otwarty jest od 9:30 do 20:00, pałac natomiast do godziny 19:00.

3 komentarze do “Pałac Monserrate w Sintrze”

  1. to chyba najpiękniejszy pałac, jaki widziałam. zachwyca klimatem i misternymi detalami. nie pamiętam dokładnie, czy w przypadku tego pałacu, ale można kupić bilet wstępu od razu na kilka pałaców i to wychodzi jeszcze taniej, chociaż, co by nie ukrywać, ceny biletów i tak są wysokie.

    Odpowiedz
  2. Dzięki Twojej stronie wybraliśmy się do Monserrate. Zdecydowanie było warto! Pałac Pena w lutym był dość zatłoczony, w Monserrate cisza… a park jest równie piękny. Dziękuję!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz