Quinta da Regaleira jest kompleksem bardzo trudnym do jednoznacznego zdefiniowania. Zachwyt wzbudza w nim różnorodność form architektonicznych i przyrodniczych. W okolicach najbliższego sąsiedztwa Lizbony nie ma równie tajemniczego i mistycznego miejsca. Charakter nadaje mu mnogość stylów budowlanych i koncepcji wykończeniowych, a aurę niepokoju wzbudzają między innymi ukryte w wielu zakamarkach symbole tajnych stowarzyszeń, na przykład wolnomularstwa. Pałac znajduje się tuż obok historycznego centrum Sintry około trzydziestu kilometrów od Lizbony.
Spis treści
Historia budowy Quinty
Informacje o pierwotnym pałacu pochodzą już z końca siedemnastego wieku, kiedy to tereny obecnej Quinta da Regaleira należały do posiadłości niejakiego José Leite. Kolejne lata minęły pod znakiem ciągłych zmian właścicieli ziemskich. Ostatecznie António Augusto Carvalho Monteiro kupił kompleks w Sintrze za 25 000 réis od rodziny Barona da Regaleira w 1892 roku. Geneza powstania obecnego kompleksu Quinta da Regaleira rozpoczyna się wraz z tą chwilą. Nabywca był entomologiem urodzonym dnia 27 listopada 1848 roku pośród portugalskiej rodziny emigrantów na terenie zamorskiej kolonii, w Rio de Janeiro.
Odziedziczył gigantyczną fortunę, którą powiększył znacząco, sprzedając kawę oraz kamienie szlachetne. Wewnątrz społeczności latyfundiów zyskał sławę altruisty, ale też ekscentryka, lubiącego wydawać pieniądze na drobne przyjemności. Tak przygotowany wrócił do ojczyzny. Uzyskał stopień naukowy prawa na uniwersytecie w Coimbrze i stał się uznanym kolekcjonerem, bibliofilem. Jego zainteresowania kulturalne z pewnością wpłynęły na tajemnicze symbole, a także ikonografię pałacu, który wybudował wkrótce potem w górach pod Lizboną.
Na początku planowania, filantrop zza oceanu zaprosił do współpracy włoskiego architekta Luigiego Manini projektującego wówczas teatr São Carlos w Lizbonie oraz hotel Palácio – Hotel do Buçaco. Właściciel z ekspertem idealnie współpracowali, gdyż obydwaj rozkochali się w założeniach stylu manuelińskiego. Prace rozpoczęły się po sześciu latach od kupna terenu. Jako pierwszy etap zaadoptowano budynek Casa da Renascença na siedzibę dla Monteiro. Następnie wybudowano kaplicę, elementy niewielkiej architektury ogrodów, później wzniesiono wieńczący zabytek pałac. Czas zakończenia wszelkich robót budowlanych datuje się na rok 1910.
Quinta da Regaleira pełna jest tajnych przejść i korytarzy
W czasie, gdy w Europie panowała II wojna światowa kompleks przeszedł pod kierunek nowego nabywcy Waldemara D’Orey, który wykorzystywał go jako rezydencję dla siebie oraz wyjątkowo licznej rodziny. Lata osiemdziesiąte zaznaczyły się jako upadek świetności. Quinta da Regaleira była zamknięta zarówno dla turystów jak i jej potencjalnych gospodarzy. Na szczęście dla dziedzictwa narodowego, władze Sintry odkupiły pałac w 1997 roku i po licznych pracach renowacyjno – rekonstrukcyjnych oddały go do zwiedzania.
Jedno z wejść do Studni Wtajemniczenia
Architektura i detale
Studnia Wtajemniczenia (zwana także Studnią Inicjacji) jest największą atrakcją Quinty
W kompleksie udaje się zaobserwować harmonię różnych stylów architektonicznych, między innymi neomanuelińskiego, gotyckiego, czy renesansowego. Zachwyt po dziś dzień wzbudza ogromna różnorodność technik wykończenia kamienia i innych budulców, rozmaite ornamenty i zdobienia z bogatą symboliką.
Palácio da Regaleira
Pałac Regaleira to budowla stanowiąca hołd dla 15-wiecznej portugalskiej architektury. Z zewnątrz charakteryzuje się wapiennymi płaskorzeźbami o motywach podróżniczych i kolonialnych. Rezydencja składa się z pięciu poziomów, w tym piwnicy, rozległego parteru i trzech pięter. Najniższa część przez lata stanowiła wiele funkcji niezbędnych dla utrzymania gospodarczego kompleksu. Znajduje się tam pralnia, kotłownia, kuchnie pracownicze, spiżarnie, zmywalnie naczyń, a także refektarz i sypialnie służby. Eklektyczny hol główny prowadzi do szeregu ciekawych pomieszczeń z barokową nutą. Tak zwany „pokój renesansowy” skrywa bogactwo ozdób w nurcie Odrodzenia, nawiązujących do małżeńskiej pary fundatorów.
Kolejne „pomieszczenie łowieckie” wyróżnia się doskonale zachowanym kominkiem z posążkiem drwali. Gzymsy przedstawiają sceny polowań, a całość wieńczy kolorowa, wenecka mozaika na podłodze. Najważniejszym miejscem na parterze zdaje się być „pokój króla”, pełny wizerunków władców Portugalii wraz z godłami miast: Braga, Coimbra, Lizbona, Porto. Pierwsze piętro w całości zaadaptowano dla celów sypialnych, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Aby się na nie dostać, należy wspiąć się po wspaniałych, rustykalnych schodach, których stopnie są rzeźbione w orzechowym drewnie. Poziom wyżej na szczególną uwagę zasługuje oktagonalna wieżyczka przypominająca w budowie klasztor Zakonu Chrystusa w Tomarze. Część na samej górze to prywatne komnaty Monteiro wraz z gabinetami, laboratoriami i niezwykłą biblioteką. Całość zakończono basztami, a także tarasami widokowymi na panoramą wzgórz i w kierunku oceanu.
Kaplica w Quinta da Regaleira
Miejsce sakralne wybudowano w stylu ortodoksyjnie neomanuelińskim. W ikonografii kaplicy dominują sceny z życia Maryi i Jezusa Chrystusa, przedstawione na licznych freskach, witrażach. Na obrazach ukazani zostali także św. Antoni i Teresa z z Ávila. Sama podłoga zawiera z kolei wizerunek sfery armilarnej odkryć portugalskich i krzyż Chrystusa otoczony pentagramami. Miłośnicy tajemnic i różnych teorii spiskowych zwrócą uwagę na obecność przewijającej się symboliki Zakonu Templariuszy i masonerii. Kościół nie jest może zbyt duży, posiada jednak kilka pięter. Wszystkie z nich mogą być zwiedzane przez turystów, a podziemny łącznik łączy kaplicę z pałacem Regaleira.
Park Regaleira
Park Regaleira ma ponad cztery hektary. Ten ogród miał być w założeniu obrazem kosmosu i jego bogactwa form. Wielopoziomowy majstersztyk architektoniczny zaskakuje turystów po dziś dzień. Ze znanych, wartych zwrócenia uwagi miejsc w tym obszarze należą między innymi: „Promenada Bogów” (aleja z posągami greckich bóstw), „Akwarium”, „Jama Ledy”, „Jaskinia Labiryntu”, „Grota Dziewicy”, „Fontanna Regaleira”, „Szklarnia”, „Jezioro Wodospadu”. Nie należy zapominać o przepastnych enigmatycznych tunelach, do których można wejść przez „Wschodnią Grotę”, „Portal Strażników” lub pod siklawą.
Wszystkie podziemne ścieżki prowadzą do „Studni Wtajemniczenia”, atrakcji nazywanej przez niektórych nazywanej także „Odwróconą wieżą”. Posiadająca ponad 27 metrów głębokości studnia to niezwykła budowla, mająca służyć celom obrzędowym. Studnia składa się z dziewięciu segmentów nawiązujących do piekielnego zejścia według Dantego i wielu niespodzianek na jej dnie, od fontann, przez kamienie przez które trudno się prześlizgnąć. Osobiście polecam wejście do „Studni” od dołu – np. przejściem podziemnym od Jamy Ledy.
Najbardziej znana atrakcja Quinty – studnia wtajemniczenia
Studnia wtajemniczenia w Quinta da Regaleira
Ceny biletów 2020
- Dorośli – 8 euro
- Dzieci (od 6 do 17 rż), seniorzy (powyżej 65 rż) – 5 euro
- Dzieci do 5 roku życia i seniorzy powyżej 80 rż – bezpłatnie
- Bilet rodzinny – 2 dorosłych + do 4 dzieci – 22 euro
Jeśli mamy aktywną Lisboa Card do każdej ceny przysługuje 20% rabat.
Zakup biletów do Quinta da Regaleira jest też możliwy online na stronie byblueticket.pt. Niestety, serwis dolicza prowizję za obsługę transakcji – z tego co mi jednak wiadomo, najniższą z serwisów z biletami do Quinty. W sezonie warto zakupić bilet wcześniej, inaczej możemy czekać w półgodzinnej kolejce.
Quinta da Regaleira – dojazd
Do Quinta da Regaleira z dworca w Sintrze możesz dojechać autobusem linii 435 firmy ScottUrb. Za bilet w jedną stronę zapłacisz 2,35 Euro. Bilet Hop-on Hop-off, który pozwala wysiąść w Palácio de Monserrate, Palácio de Seteais, a także wrócić na dworzec przez Colares kosztuje 5 euro. Rozkład znajdziesz tutaj. Pieszo do Quinty z centrum Sintry dotrzesz w około 15 minut.
W pobliżu Quinta da Regaleira nie ma miejsc parkingowych. Jeśli wybieracie się do Sintry samochodem, polecam pozostawić go albo przy dworcu albo w centrum miasta.