Zamek Maurów – muzułmańskie ruiny w Sintrze

Zamek Maurów jest wiekową pamiątką po panowaniu przybyszów z Afryki. Wznosi się na wzgórzu otaczającym Sintrę. Ponad tysiąc lat historii fortyfikacji sprawia, że to jedna z najciekawszych atrakcji, szczególnie dla turystów pragnących poznać bliżej dzieje muzułmańskiej okupacji i chronologii zwycięskiej rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim.

Spis treści

Historia budowy zamku

kasa biletowa zamek Maurów

Początki osadnictwa na terenie parku stwierdzono już w okresie neolitycznym mniej więcej 3000 lat przed naszą erą. Pierwsze zorganizowane domy zostały wybudowane na przełomie VIII i IX wieku przez kolonizatorów z terenów dzisiejszego Maroka, by po kilku dziesięcioleciach wzniesiono tam zamek pod herbem Kalifatu Kordoby. Jego głównym zadaniem miała być ochrona ludności cywilnej uprawiającej pola zbóż przed złodziejami, a także partyzantami. Taka kolej rzeczy trwała mniej więcej dwa stulecia, aż do zmiany władzy na tym terenie. Berberyjskie plemiona pod sztandarami dynastii Almorawidów postanowiły poszerzyć swoje wpływy kosztem książąt, królów chrześcijańskich. W tym okresie rozegrała się decydująca walka, zwana bitwą pod Zallaca lub Sagrajas, gdzie kluczową rolę odegrały właśnie te umocnienia. Sromotna klęska Kastylii pod berłem Alfonsa VI doprowadziła do zmiany układu sił w krainie, który jednakże nie trwał zbyt długo.

zamek Maurów w Sintrze

W 1147 roku nastąpiła seria zwycięstw rycerzy rekonkwisty pod zwierzchnictwem Afonso Henriquesa. Triumfator po zdobyciu stolicy oraz zamku na wzgórzach przy Sintrze przekazał opiekę nad twierdzą trzydziestoosobowej drużynie, nadając im specjalne przywileje. Następnie zbudowano kaplicę stanowiącą ośrodek religijny, bądź parafię z kilkoma kapłanami. Dwa wieki później król Portugalii Ferdynand I zlecił gruntowną przebudowę zabytku, a naczelnym architektem był João Annesa de Almada. Pomimo inwestycji dużych środków ze stołecznego skarbca znaczenie militarne, a także sakralne konstrukcji stopniowo malało, gdyż mieszkańcy okolic sukcesywnie przeprowadzali się w kierunku ukrytej w dolinie wioski Sintra. Trzęsienie ziemi w 1755 roku nie oszczędziło zamku, powodując ogromne straty. Miejsce podupadało, aż do okresu panowania Marii II oraz jej męża. Wtedy przeprowadzono generalny remont, dzięki któremu zwiedzający mogą podziwiać twierdzę w bliskiej pierwotnej formie. Ingerencja w fundamenty podczas prac modernizacyjnych utrudniła naukowcom ocenę archeologiczną zabudowań z początków Średniowiecza.

zamek Maurów Sintra

Detale budowli

arabski zamek

Głównym elementem zachowanym do współczesności są potężne mury obronne o długości prawie pół kilometra. Ich forma charakteryzuje się podwójnym okręgiem umocnień. W kilku miejscach zachowały się fragmenty blank i baszt. W ciągu kamiennych płyt wyróżnia się Wieża Królewska, z której roztacza się malownicza panorama doceniana przez Ferdynanda II, często malowana przez królów w wolnym czasie. Z pozostałych miejsc godnych odwiedzenia warto wspomnieć o krytym zbiorniku wodnym, mogącym pomieścić sześćset metrów sześciennych wody. Tak zwana Cysterna skrywa wiele tajemnic, jak na przykład zagadkowe granitowe płyty niespójne z wyglądem pozostałych elementów zamku, czy też rzekome miejsce pochówku mauretańskiego władcy pod zbiornikiem. Szczególnym miejscem na wzgórzu jest kaplica z prostokątną nawą, wąskim, prezbiterium.

widok na Sintrę z zamku Maurów

Ruiny te zostały skonstruowane z wapienia, które tworzy łukowate portale, wsparte kolumnadami, ozdobnymi kapitelami z motywami florystycznymi lub fantastycznymi motywami zwierzęcymi na ścianie południowej. Fasada północna z otworem o szerokości półtora metra odpowiada prymitywnym drzwiom, uniesionym ze względu na nierówny teren. Kościół ma sklepienie kolebkowe z pozostałościami fresków, reprezentujących postać patrona otoczonego inspiracjami kwiatowymi, czy też geometrycznymi. Obok obszaru przeznaczonego na lektorską ambonę znajduje się mała prostokątna nisza na sprzęt religijny. Turyści mogą zwiedzić zabytkowe spichlerze, cmentarz chrześcijański, Plac Broni, budynek główny twierdzy powstały wokół wieży mieszkalnej odwiedzanej już przez króla Norwegii Sigurda I. Bardzo istotną cechą kompleksu w Sintrze jest kilka stanowisk archeologicznych odkrywających historię sprzed tysięcy lat dotyczącą osadnictwa prehistorycznego. Dzięki staraniom pasjonatów oraz historyków chętni zaobserwują także pozostałości domów, zakładów pracy, stajni, stodół muzułmańskich z czasów sprzed panowania europejskich zwierzchników.

ruiny zamku Maurów z drona

ruiny zamku Maurów z drona

Bilety 2020

  • Bilet normalny – 8 euro.
  • Bilet ulgowy – 6,50 euro
  • Dzieci poniżej 6 rż – bezpłatnie

Bilet ulgowy mogą zakupić uczniowie od 6 do 18 rż i seniorzy powyżej 65 roku życia. Bilety można kupić w kasie jak i przez internet na stronie parques-sintra.pt. Uwaga, bilety zakupione online na stronie obiektu są tańsze!

wieża na zamku Maurów

Wskazówki doajzdu

Zamek Maurów położony jest na wzniesieniu nad Sintrą. Osobiście polecam pieszy spacer od strony Parque das Merendas, przez Vila Sasetti i ścianę wspinaczkową – punkt widokowy Penedo do Amizade. Na mapach Google trasa nie jest oznaczona, bez problemu jednak do Zamku dotrzesz po znakach. Droga pieszo powinna zająć do pół godziny.

wieże zamkowe

Istnieje również możliwość dotarcia do Zamku autobusem. Przy dworcu kolejowym w Sintrze znajduje się przystanek autobusowy (przy Avenida dr. Miguel Bombarda, z prawej strony po wyjściu z przystanku kolejowego głównym wyjściem). Należy wsiąść w autobus linii 435 firmy ScottUrb. Pojedynczy bilet kosztuje 3,90 euro, a bilet hop-on-hop-off, który pozwala korzystać z całej trasy dowolnie „wyskakując” z autobusu i ponownie do niego wsiadając, 6,90 euro. Polecam wybrać właśnie ten drugi i odwiedzić za jednym zamachem pałac Narodowy, Zamek Maurów i Pałac Pena.

Jeśli do Zamku Maurów planujesz dotrzeć samochodem, najlepiej zostawić auto na jednym z darmowych parkingów w centrum miasta. W dalszą drogę wybierz się autobusem lub pieszo. Pod samym zamkiem jest raptem kilka miejsc parkingowych.

schody na zamku

Dodaj komentarz