Klasztor Kapucynów w Sintrze

Klasztor Kapucynów w Sintrze swoją opieką otoczyli zakonnicy wywodzący się z wielowiekowych tradycji franciszkańskich. Znajduje się w prawdziwym turystycznym zagłębiu miasta, które skupia co najmniej kilka kluczowych miejsc architektury. Na terenie średniowiecznej parafii São Pedro de Penaferrim położone są między innymi ogrody Pena z pałacem czy zamek Maurów.

Zabytek mnichów doskonale wpisuje się w krajobraz Sintry i lasu Serra de Sintra, tworząc zaskakujące połączenia z otaczającą naturą. Prostota w ornamentyce, skromność wykończenia wpisuje się w filozofię wspólnoty Kapucynów. „Korkowy konwent” jest wart odwiedzenia nie tylko ze względu na przyrodę, lecz może przede wszystkim dzięki drobnym dekoracjom z narodowego drzewa Portugalii. Korek znajdziesz tu choćby na ścianach cel czy w środku budynków.

Klasztor Kapucynów – ceny biletów 2019

Bilety możesz zakupić w kasie lub przez internet na stronie parquesdesintra.pt. Uwaga, bilety zakupione na stronie obiektu online są tańsze!

Dorośli – 7 euro
Młodzież i seniorzy – 6 euro
Dzieci poniżej 6 rż – bezpłatnie

Klasztor Kapucynów – historia

Klasztor został założony w 1560 roku i składał się wówczas z ośmiu mnichów przybyłych z klasztoru Arrábida pod zwierzchnictwem Don Álvaro de Castro, radcy stanu oraz zarządcy króla Portugalii Sebastiana. Wzniesioną wysiłkiem lokalnej społeczności świątynię oznaczono wezwaniem Świętego Krzyża, co wiąże się z ojcem opata zakonu, który pół wieku wcześniej stacjonował w Indiach jako namiestnik kraju.  Według legendy rzeczony João de Castro polował w górach Sintry i goniąc kolejny ze swoich celi – jelenia – zabłądził i zgubił się. Zmęczony poszukiwaniami postanowił zdrzemnąć się na skale. We śnie otrzymał boskie objawienie, aby wznieść na tym miejscu świątynię chrześcijańską. Do prymitywnej wspólnoty klasztoru należał nijaki Honório, który zgodnie z książką Mirror of Penitents dożył 100 lat, mimo że spędził ostatniego trzy dekady życia w pokucie, wewnątrz małej, istniejącej do dziś groty. Jego dzieje stały się kanwą dla romantycznych poetów pokroju Lorda Byrona.

Cztery lata po wzniesieniu bryły zabytku kościół otrzymał odpusty od papieża Piusa IV za modlitwę w intencji chrześcijańskich książąt. W czasie 1578 – 1580 wybudowano kaplicę Santo António wraz z postawieniem muru wokół klasztoru na polecenie kardynała, późniejszego króla Henryka. W XVII wieku ukończono malarski panel São Pascoal Bailão autorstwa Vicente Carducho, zaś w 1610 roku kilka malowideł ściennych na zewnątrz kaplicy Senhor Morto. Na skutek licznych komplikacji administracyjnych budynek przechodził z rąk do rąk przez dziesięciolecia, aż do 1873, kiedy to został przejęty przez Sir Francisa Cooka, pierwszego wicehrabiego Monserrate. Od tego momentu rozpoczęła się powolna renowacja terenu i udostępnianie go dla zwiedzających.

Klasztor Kapucynów – architektura

Plan terenu jest nieregularny. Składa się bowiem z różnych przestrzeni o odmiennych wysokościach, czy nachyleniach. Kościół zintegrowany z kompleksem ma plan podłużny z nawą i prezbiterium wykutym w skale. Jego proste fasady, bez dekoracji są niezwykle użyteczne, z brakiem ostentacji typowej dla okresu ich budowy.

Wnętrze kaplicy Męki Jezusa jest pokryte monochromatycznymi azulejos, z zaokrągloną niszą na głównej ścianie, panelami przedstawiającymi sceny biczowania Chrystusa i koronowania cierniami po przeciwnych stronach ściany. Na suficie znajdują się także pasyjne symbole, lub motywy astrologiczne.  Na lewej ścianie zwiedzający dostrzegą płaskorzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem otoczoną baldachimem trzymanym przez anioły. Na prawej, zwieńczonej krzyżem nad czaszką oraz piszczelami, znajduje się stare wejście dla nowicjuszy.

Prezbiterium składa się z małej nawy, nakrytej sklepieniem, wyłożonej marmurowymi płytami. Oś środkowa zawiera trzy panele. Ołtarz główny z polichromowanego marmurowego frontu został zaprojektowany z wykorzystaniem kompozycji organicznej. Po stronie ambony znajdują się małe, kamienne schody z dostępem do chóru, który sam jest pokryty korkiem.

Przestrzeń wokół obejmuje zabudowania gospodarcze, mieszkalne konwentu. Tradycyjnie w takim miejscu najbardziej bogato zdobionym pomieszczeniem jest kapitularz z muralami.

Las Serra de Sintra obok klasztoru

Klasztor Kapucynów otacza las Serra de Sintra. Ze względu na swoją wyjątkową naturę pozostałości dawnego zagajnika stanowi ważny naturalny skarb. Niektóre drzewa pochodzą z czasów, gdy erem był zamieszkały. Odwiedzając to miejsce można znaleźć enklawy przeznaczone na nabożeństwo oraz medytację, takie jak Ermitaż Ecce Homo, Kaplica Ukrzyżowania i punkt widokowy na Atlantyk.

Fot: vitor oliveira, Flickr

Dodaj komentarz