Faro – niepozorna stolica Algarve

Faro, choć przez wielu niedoceniane i natychmiast opuszczane, kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. Jako jedyne w Algarve ma interesujące stare miasto, zabytkowe kościoły i doskonałe, piaszczyste plaże, zupełnie inne od tych pomarańczowych kilkadziesiąt kilometrów na zachód.

Atrakcje w Faro

Faro ocean

Faro to największe miasto w regionie Algarve i przysłowiowa brama do południowej Portugalii. Położone na wybrzeżu, z widokiem na płytkie laguny Ria Formosa, jest miejscem obdarzonym bogatym dorobkiem kulturowym i wspaniałą lokalizacją pełną zabytków, monumentów, romantycznych uliczek.

marina w Faro

Stare miasto

stare miasto w Faro

Odkrywanie ścisłego centrum starego miasta w Faro jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych i idealnym sposobem na poznanie stolicy Algarve. Otoczona średniowiecznymi murami, zbudowanymi na rzymskich fundamentach okolica stanowi prawdziwą, żywą lekcję historii o burzliwych dziejach lokalnej społeczności. Brukowane uliczki, pachnące rzędami drzew pomarańczowych sprawiają, że tak zwane Cidade Velha doskonale zwiedza się pieszo, a wszystkie drogi prowadzą do Largo da Sé, gdzie swoje centralne miejsce zajmuje przysadzista konstrukcja katedry Sé z punktem widokowym na całe miasto.

katedra Se w Faro

Igreja da Nossa Senhora do Carmo

Igreja do Carmo w Faro

Kawałek od starego miasta w centrum Faro znajduje się osiemnastowieczny kościół Carmo. Z daleka turyści rozpoznają bliźniacze wieże, które stanowią znak rozpoznawczy świątyni. Zwieńczeniem wędrówki dla zwiedzających jest widok wypełnionego czystym złotem z Brazylii wnętrza, które po dziś dzień onieśmiela trafiających tu pielgrzymów.

wnętrze Igreja do Carmo w Faro

Kaplica czaszek

Będąc w kościele nie sposób ominąć jego największej atrakcji. Kaplica czaszek przyciąga corocznie setki turystów spragnionych zobaczenia kolekcji ponad tysiąca ludzkich szczątków i przeżycia swoistego oczyszczenia w atmosferze melancholii. Atrakcja choć wydaje się być niezwykła przypomina podobne zabytki w polskiej Czermnej, austriackim Hallstatt, serbskim Nisz, a nawet mediolańskim klasztorze San Bernardino alle Ossa w Mediolanie. Podobną, lecz znacznie większą, kaplicę znajdziemy również w Portugalii, w Evorze w regionie Alentejo (ok. godzina drogi od Lizbony).

kaplica kości w Faro

Teatr Lethes

Teatr Lethes w Faro

Teatr Lethes, choć z zewnątrz może nie wyglądać zbyt okazale, skrywa nieprawdopodobnie intrygujące wnętrze. Wystrój pluszowego aksamitu, malowanych ręcznie sufitów i misternych w kształcie drewnianych rzeźb sprawi, że każdy turysta poczuje się niczym słuchacz prawdziwej, włoskiej opery. Specjaliści, a także entuzjaści dobrej muzyki zachęcają do obejrzenia tutejszych przedstawień ze względu na niepowtarzalną atmosferę, czy doskonałą akustykę na widowni.

Pałac Estoi

pałac Estoi w pobliżu Faro

Palácio do Visconde de Estoi znajduje się niespełna kilkanaście kilometrów od Faro. Ten niedawno odnowiony dziewiętnastowieczny pałac z piękną różową fasadą w stylu rokoko jest teraz ekskluzywną hotelem, przyjmującym licznych gości. Wcześniej popadał systematycznie w marazm, aż w końcu ogłoszono teren ruiną. Współcześnie prócz noclegu turyści mogą spędzać większość wolnego czasu na spacerach między palmami i fontannami w ogrodach za fasadą zabytku.

pałac Estoi

Olhão

rynek w Olhao

Zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem od Faro unosi się zapach świeżo złowionych ryb, a jest związany najpewniej z Olhão, czyli uroczą, nadmorską miejscowością. Charakteryzuje się bielonymi konstrukcjami, z wyjątkiem dużego, miejskiego rynku wykonanego głównie z czerwonej cegły. Prócz doskonałych dań z owoców morza, warto odwiedzić osadę ze względu na idealny punkt wypadowy dla krajoznawczych wypraw na laguny Ria Formosa, a także wyraźne wpływy architektoniczne z Afryki Północnej. Dzięki nim turyści są w stanie podziwiać cudowne widoki na ocean z rozległych tarasów na płaskich dachach większości budynków.

Olhao miasto

Plaże w Faro

Plaże wokół Faro to przeważnie urokliwe wyspy, które są częścią dużego obszaru chronionej przyrody Ria Formosa. Jedyną atrakcją krajoznawczą, do której można dojechać samochodem, jest Praia de Faro. Do innych destynacji można dotrzeć tylko łodzią.

Ilha de Faro

linia brzegowa faro

Praia de Faro znajduje się na wyspie o nazwie Ilha de Faro, znanej również jako Península do Ancão. Po jednej stronie wyspy zauważyć można ocean, a po drugiej lagunę Ria Formosa, na której możemy spotkać m.in. flamingi czy różne rodzaje wędrownych ptaków.

plaża w Faro

Plaża znajduje się od strony otwartego akwenu i rozciąga się na około pięć kilometrów. Jest dość czysta i zadbana. Piasek w kolorze złota wydaje się być miękki i delikatny. To sprawia, że chodzenie boso po plaży sprawia przyjemność, bez muszelek raniących stopy.

plaża w Faro

Ilha Deserta

Ilha Deserta, znana również jako Ilha da Barreta, jest wyspą w pobliżu Faro. Jej nazwa praktycznie odzwierciedla jej cechy charakterystyczne, ponieważ nie ma na niej ludzi, którzy mieszkają na stałe. Sama plaża rozciąga się na około siedem kilometrów. Główną atrakcją obszaru jest niewątpliwie oddalenie od cywilizacji i dziewicza przyroda. Na całym odcinku turyści nie odnajdą właściwie żadnych zabudowań, prócz jednej, lokalnej tawerny.

Ilha da Culatra

Ilha da Culatra to jedna z wysp oddzielających ocean od Ria Formosa. Przestrzeń ma około sześciu kilometrów długości oraz między sto, a dziewięćset metrów szerokości. Zamieszkuje ją na stale około 1000 osób, które żyją głównie z rybołówstwa, czy turystyki. Geograficznie można ją podzielić na trzy fragmenty, czyli Culatrę, Faro z latarnią morską i najspokojniejszy Hângares.

Ilha da Armona

Ilha da Armona słynie z pięknej plaży. Składa się z drobnego, białego piasku, rozciągającego się na przestrzeni wielu kilometrów. Na wyspie nie ma samochodów, a więc teren jest wyjątkowo czysty. Przechadzając się wzdłuż brzegu oceanu mija się fragment zwany Praia da Armona Ría z licznymi restauracjami lub barami. Kilka kroków dalej turyści zaznają już prawdziwego wytchnienia, gdyż na Praia da Armona Mar nie ma żadnych zabudowań. Można tu zażyć kąpieli w idealnie przejrzystej, choć chłodnej wodzie.

Jak dojechać na wyspy i plażę w Faro?

Możliwości dotarcia na wyspy uzależnione są bezpośrednio od daty pobytu w mieście. W sezonie (czerwiec-wrzesień) między mariną w Faro, a wyspą kursują znacznie więcej promów. Jest to zazwyczaj najlepszy (i przy okazji najwygodniejszy) sposób na dotarcie również na plażę. Na nią kursuje również autobus.

Prom

Wszystkie promy w Faro odpływają z mariny, która znajduje się tuż przy centrum miasta (37.0125072,-7.9357392). Do dyspozycji są 2 firmy. Na trasie Faro – Ilha do Farol / Faro – Ilha da Culatra / Faro – Praia de Faro – połączenia obsługuje Silnido, na trasie Faro – Ilha da Deserta – Animaris.

Autobus na plażę w Faro

Faro z plażą w Faro łączy autobus Eva Bus. To te same linie, którą jadą również na lotnisko – 16 i 14.

Linia 16 kursuje między plażą (PRAIA), a dworcem autobusowym (TERMINAL – FARO BUS STATION). Dokładne, aktualizowane przez przewoźnika godziny odjazdów znajdują się na stronie proximo.pt.

Linia 14 kursuje między plażą (PRAIA), a dworcem autobusowym (TERMINAL). Linie różnią się między sobą trasą i częstotliwością kursów – linia 14 kursuje zaledwie kilka razy dziennie i jedzie odrobinę dłużej. Dokładne godziny odjazdów znajdują się na stronie proximo.pt.

Jak dojechać z lotniska do centrum Faro?

Na temat transportu z lotniska do Faro i innych miast w Algarve przygotowałem osobny wpis.

Historia miasta

Laguna o nazwie Ria Formosa przyciągała ludzi już od paleolitu. Pierwsze stałe osady pochodziły prawdopodobnie z IV wieku przed naszą erą, w okresie kolonizacji fenickiej zachodniej części Morza Śródziemnego. W tym czasie obszar ten był znany jako Ossonoba i stanowił najważniejszy ośrodek miejski południowej Iberii oraz port handlowy dla produktów rolnych, ryb i minerałów. Przez kolejne stulecia losy miasta zależały od aktualnej sytuacji geopolitycznej. Jednakże począwszy od zwierzchnictwa Cesarstwa Rzymskiego, wpływu Bizancjum, panowania Wizygotów, a kończąc na obecności Maurów, Faro zawsze szczyciło się bogactwem i dobrobytem.

Po podboju muzułmanów przez króla Afonso III w 1249 roku Portugalczycy nazwali miasto Santa Maria de Faaron. W kolejnych latach miasto zaczęło żywo prosperować dzięki bezpiecznemu portowi i eksploatacji soli morskiej. Warto wspomnieć, iż w XIV wieku społeczność żydowska zaczęła zyskiwać na znaczeniu w Faro. To właśnie tutaj została wydrukowana pierwsza książka w Portugalii – Tora w języku hebrajskim przez Samuela Gacona. Semici od dawna dominowali w regionie na płaszczyźnie rzemieślniczej, kulturalnej w regionie Algarve, jednak sytuacja została przerwana w grudniu 1496 roku edyktem Manuela I, który wydalił niechętnych na nawrócenie się na chrześcijaństwo Żydów. Samo „wypędzenie” było brutalne i jest kolejnym „kamykiem” w ogródku króla obok niewolnictwa.

Ze względu na swoje położenie miasto często stawało się celem ataków korsarzy i pospolitych bandytów. Najbardziej krwawy epizod tego typu dotyczył napadu angielskiej grupy pod wodzą Roberta Devereuxa, drugiego hrabiego Essex. Uszkodzonych wtedy zostało wiele budynków i drobnych, cennych zabytków kultury. Pomimo takich przeciwności Faro ostało się właściwie w nienaruszonym stanie do czasów współczesnych, także dzięki szczęśliwym ocaleniu przed efektami trzęsienia ziemi w połowie osiemnastego stulecia.

 

Dodaj komentarz