Portimão słynie z cudownych plaż, rajskiej roślinności, a także delikatnego, łagodzonego przez oceaniczne prądy klimatu. Samo miasto wydostało z tradycji przetwórstwa rybnego oraz przemysłu stoczniowego, by współcześnie stanowić wraz z pobliskimi Lagos i Albufeirą wiodące turystycznie ośrodki Algarve.
Spis treści
Atrakcje Portimão
Portimão, choć nie pełniło żadnych ważnych funkcji w swojej historii, a jego turystyczne przeznaczenie zostało odkryte dopiero w XX wieku, może poszczycić się kilkoma ciekawymi zabytkami. Można tu wymienić muzeum sardynek, które wiąże się z portową historią miasta, kilka kościołów (niestety, zrujnowanych po trzęsieniu ziemi) czy wyjątkowej, długiej promenadzie ciągnącej się przez dwa kilometry. W całym zestawieniu o Portimão w granice miasta wliczam także pobliską Praia da Rocha, która mimo tego, że jest osobną miejscowością dla wielu ze względu na niewielką odległość jest tożsama z Portimão.
Samo Portimão jest dość typową bazą turystyczną, pełną hoteli i apartamentów. Do większości miejsc, jak wspomniana da Rocha, praia da Vau czy Alvor musimy dojechać samochodem. W mieście całkiem sprawnie działa również komunikacja miejska Camara Portimao.
Muzeum Sardynek
„Muzeum Sardynek” stanowi popularną nazwę dla całej instytucji Museu de Portimão. Ekspozycja znajdująca się nad brzegiem rzeki, mieści się we wnętrzach jednej z głównych fabryk konserw rybnych w Portimão. Pamiątki archeologiczne obejmują eksponaty z czasów prehistorycznych, przez okres wizygocki, rzymski i mauretański, a także oryginalne amfory, ceramikę domową czy misternie zdobione mozaiki.
Dalsze zabytki dotyczą okresu portugalskiej historii od piętnastego wieku, kiedy drewniany przemysł stoczniowy był głównym źródłem dochodów w Algarve. Z tego czasu pochodzi wiele armat i innych rodzajów uzbrojenia. Najpopularniejszą częścią muzeum, o czym świadczy potoczna nazwa, jest wielka ekspozycja dotycząca najpopularniejszej dziś portugalskiej pamiątki – sardynki w konserwie. Zwiedzający przyjeżdżają tu także aby poznać dawne maszyny i sprzęt potrzebny do pakowania sardynek w puszki, które można podziwiać w gablotach po dziś dzień mimo upływu kilkuset lat.
Promenada w Portimão
Jedną z najbardziej wyróżniających miasto cech jest wielki port do którego prowadzi długa promenada od starego mostu w Portimão. Promenada jest doskonale zagospodarowana pod względem infrastruktury kulinarnej – znajdziecie tu wiele knajpek czy małych barów. Z samej drogi rozciąga się widok na olbrzymią marinę.
Nossa Senhora da Conceição
Kościół, założony w 1476 roku, pierwotnie zbudowano w portugalskim stylu gotyckim na wzór klasztoru w Batalha. Dalsze prace remontowe w XVI wieku dodały cechy subtelnego renesansu i narodowego nurtu manuelińskiego. Podobnie jak wiele świątyń w Algarve, Igreja da Nossa Senhora da Conceição była praktycznie doszczętnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku.
Główne wejście oraz biała fasada znajduje się na Rua Machado Santos. Wewnątrz kompleksu sakralnego współcześnie znajduje się kilka interesujących marmurowych posągów, z których najważniejszym jest figura świętego Piotra Apostoła. Istnieje również wiele przykładów krucyfiksów z kości słoniowej, a także drewna importowanego z brazylijskich włości, czyli lignum vitae. Inne godne uwagi cechy to pasek osiemnastowiecznych, szkliwionych płytek azulejos i chrzcielnica projektowana przez nadwornych architektów króla Manuela I.
Fortaleza de Santa Catarina
Początki fortu Santa Catarina są nadal przedmiotem dyskusji historyków. Niektórzy autorzy wskazują na piętnastowieczne pochodzenie, choć nie znaleziono wielu dowodów, z wyjątkiem małej kaplicy poświęconej Katarzynie Aleksandryjskiej. W 1621 roku Alexandre Massai zaprojektował trzy plany umocnień, z których wszystkie obejmowały obszerny, północny front, który miał służyć jako główne wejście do budowli. Praca ziemna w obrębie fortyfikacji rozpoczęła się osiem lat później, a zakończyła po zaledwie kilku latach.
Z oryginalnego projektu, tylko fasada, zorganizowana wokół trzech symetrycznych ścian, z wpuszczonym wejściem zachowała się w niezmienionej formie. Tą część wzniesiono dzięki dużym pilastrom i nadprożom wykonanym z bloków skalnych, nadających monumentalny wygląd. Częścią konstrukcji był również most zwodzony, którego elementy już dziś nie istnieją.
Plaże w Portimão
Wielbiciele plażowania mają możliwość wypoczynku na co najmniej kilku plażach w otoczeniu Portimão. Ocean jest najczęściej w tej okolicy dość łagodny i pozwala na aktywny wypoczynek osobom w każdym wieku, czy kondycji fizycznej. Odległość od centrum Portimão do Praia da Rocha wynosi ok. 3,5 km.
Praia da Rocha
Główną atrakcją Portimão jest wielka Praia da Rocha. Plaża znana jest ze spektakularnych formacji skalnych otaczających jej południowy kraniec za którym rozpoczyna się piękna plaża Praia dos Três Castelos. Te imponujące klify nadają plaży fascynujący klimat. Samo miejsce jest bardzo czyste, a piasek jest miękki i wyjątkowo żółty.
Sama Praia da Rocha przez wielu uznawana jest za tą najpiękniejszą plażę miejską w Algarve. Moim zdaniem zdecydowanie przegrywa z Praia Dona Ana w Lagos czy piękną plażą w Aljezur na zachodnim wybrzeżu – Praia da Arrifana. Ze względu na to, że samo Portimão jest miastem typowo turystycznym i nie dotyczą go ścisłe zasady zabudowy tak jak np. w Lagos, w miejskim krajobrazie dominują wielkie hotele. Sama plaża w sezonie jest bardzo zatłoczona.
Widok na praia da Rocha, w oddali latarnia i molo
Praia da Rocha kończy się długim molo prowadzącym w stronę latarni. To jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na okolicę.
Inny niezwykły punkt widokowy to „Miradouro dos Três Castelos” położony na klifach na zachodnim krańcu praia da Rocha. Fenomenalne widoki i piękny, wyłożony kostką calcada portuguesa placyk.
To właśnie praia dos Três Castelos jest najczęściej mylona z Praia do Rocha. Plaża, w odróżnieniu od swojej większej siostry, otoczona jest z każdej strony klifami, a dotrzeć do niej można tylko po piasku. Zobaczcie sami na te zdjęcia.
Będąc na Praia da Rocha polecam spacer w stronę zachodu. Jeśli jest odpływ, przez blisko 3 kilometry możemy iść wyłącznie w otoczeniu przepięknych klifów, od Praia do Rocha po piękne Praia do Vau i Praia do Alemão.
Praia do Vau
Praia do Vau otoczona jest imponującymi klifami w kolorze czerwonym, co daje odwiedzającym tę plażę spektakularny widok. Skały blokują również część wiatru, przez co jest nieco osłonięta od nieprzyjemnych powiewów. Podczas pływania należy zachować ostrożność na ostre kamienie pod wodą. Latem może być nieco zatłoczona, co potęgują potężne przypływy dość mocno zmniejszające jej wielkość. Mimo wszystko do Vau jest znacznie mniej popularna od plaży da Rocha.
Podczas odpływu do Vau łączy się z równie piękną Praia do Alemão. To ostatnia z plaży do których można dotrzeć pieszo z da Rocha.
Praia de Alvor
Niewiele oddalone od Portimão Alvor równie często wybierane jest jako turystyczna destynacja. Ze względu na niewielką odległość, zdecydowanie warto wybrać się na plaże w otoczeniu tego miasta. Jedną z nich jest właśnie Praia de Alvor, której biała piaszczysta powierzchnia zachęca tysiące turystów spragnionych wypoczynku nad pięknymi, krystalicznie czystymi wodami Oceanu Atlantyckiego. Pojedyncze ostańce skalne nadają tej plaży unikalnego algarviańskiego charakteru. Samą Praia de Alvor można porównać właśnie do największej plaży w Portimão. Podobnie jak Praia da Rocha zdominowana jest przez hotele, których białe, wyrywające się ponad horyzont budynki wpisują się w większość zdjęć.
Dodatkową atrakcją są potężne wydmy za plażą należące do Ria de Alvor Nature Reserve. Wokół tego pomnika przyrody nieożywionej ułożono trzykilometrową kładkę z widokiem na tworzącą się lagunę z rzeki Alvor oraz tysiące mieszkających tu ptaków.
Praia dos Três Irmãos
Plaża Três Irmãos znajduje się na wschodnim krańcu ogromnego odcinka wybrzeża, który tworzy plażę Alvor. „Três Irmãos” oznacza „trzech braci” i odnosi się klifów wystających u jej zakończenia. Plaża słynie przede wszystkim z serii małych zatoczek zamkniętych w wapiennych skałach w kolorze ochry.
Jak dojechać do Portimão z Faro?
Portimão jest świetnie skomunikowane z Faro dzięki pociągom regionalnym i autobusom. Więcej o tym jak dotrzeć z lotniska w Faro na dworzec i z dworca do innych miast napisałem w osobnym wpisie, o tutaj.
Historia miasta
Portimão, podobnie jak inne miasta w pobliżu zostały założone w epoce królestwa portugalskiego. Jednakże ślady bytności na terenach nadmorskich historycy odkryli na tysiące lat przed panowaniem dynastycznych władców. Pierwszymi mieszkańcami Algarve oraz ujęcia rzeki Arada było plemię iberyjskich Cynetów, którzy zostali wyparci przez imperialistyczne dążenia kolejnych mocarstw jak Grecy, Fenicjanie, Rzymianie, czy Kartagińczycy pod wodzą Hannibala. Ci ostatni założyli dwa potężne porty morskie Portus Magonis i Portus Hannibalis. Po upadku wspomnianych państw na ziemie Algarve napłynęli Wizygoci, a później afrykańscy Maurowie. Muzułmanie nazwali zastane miasta Burj Munt.
Chrześcijańskie rycerstwo zdobyło osiedle w 1249 roku. Ze względu na ogromny potencjał militarny, ekonomiczny skromna osada, zniszczona przez lata wojen po dwóch wiekach dostąpiła zaszczytu otrzymania miejskich przywilejów od króla Edwarda Elokwentnego. W porcie Portimão regularnie eksportowano lokalne produkty, takie jak figi, oliwki, olej, wino i ryby, podczas gdy inne transporty z afrykańskich lub brazylijskich kolonii, z niewolnikami oraz cukrem były importowane w ogromnych ilościach. W XVII wieku nastąpiła stagnacja gospodarczą, której apogeum stanowiło trzęsienie ziemi w 1755 roku. Nastaniu republiki towarzyszyła odbudowa znaczenia Portimão, także w kwestii turystycznej, czego przykładem może być otwarcie między innymi licznych hoteli czy ekskluzywnego kasyna.