Z roku na rok między Portugalią, a Polską uruchamianych jest coraz więcej połączeń lotniczych. Poniżej prezentuję stan na początek roku 2019, oprócz połączeń z Polski, znajdzie się parę z Niemiec, a także tych z przesiadkami (w Belgii, Holandii lub Anglii).

Z Warszawy

Z warszawskich lotnisk do Portugalii latają Ryanair (z Modlina do 24 października), Wizzair (do 25 października), TAP Portugal, a także z przesiadkami Brussels Airlines czy Lufthansa (wszystkie z Okęcia).

Loty bezpośrednie od kwietnia do października.

Lizbona – WarszawaLizbona – Warszawa
Codziennie 15:10 (TAP – Okęcie)Codziennie 9:35 (TAP Air Portugal)
Poniedziałek 13:05 (Ryanair – Modlin)Poniedziałek 16:40 (Ryanair)
Poniedziałek 21:20 (Wizzair – Okęcie)Wtorek 1:15 (Wizzair)
Czwartek 12:20 (Ryanair – Modlin)Czwartek 16:10 (Ryanair)
Piątek 21:20 (Wizzair – Okęcie)Sobota 1:15 (Wizzair)
Najtaniej i bezpośrednio

Najtańszym rozwiązaniem zazwyczaj jest skorzystanie z usług przewoźników low-cost. Najczęściej do Lizbony lata Ryanair – do marca w każdy poniedziałek (o 12:10) i piątek (o 11:40), od kwietnia do końca roku w każdy poniedziałek (13:05) i czwartek (12:20). Ryanair leci z Lizbony do Polski zaledwie 40 minut po wylądowaniu na lotnisku w Lizbonie, jest to odpowiednio 16:40 w poniedziałek i 16:10 w czwartek (czasu portugalskiego, zegarki w Portugalii pokazują godzinę wcześniej niż w Polsce).

Zależnie od okresu w którym rezerwujemy bilety, mówimy tu zazwyczaj o kwocie 350-450 zł za bilet w obie strony. Aktualną ofertę sprawdzisz tutaj.

przykładowe połączenie Ryanair – Warszawa Modlin – Lizbona

Alternatywą jest węgierski Wizzair, który pierwsze połączenia do Lizbony oferuje jednak dopiero w kwietniu. Wizzair wylatuje o 21:20 w każdy poniedziałek i piątek, wraca do Polski 40 minut po wylądowaniu na lotnisku w Lizbonie o 1:15 (czasu portugalskiego). W przypadku lotów Wizzem, z reguły mówimy o kwocie między 450 a 600 zł za bilet w obie strony. Aktualną ofertę sprawdzisz tutaj.

Przykładowe połączenie Warszawa-Lizbona Wizzair
Najtaniej z przesiadką

Rozwiązaniem alternatywnym i często tańszym jest wykorzystanie innych lotnisk – baz Ryanair i Wizzair. W przypadku połączeń do Portugalii (do Lizbony, Porto, a szczególnie Faro, do którego lata tylko Ryanair) najlepsze są lotniska w Belgii (Bruksela Charleroi), Holandii (Eindhoven) czy Londynie (Stansted). Jeśli odpowiednio zaplanujemy swój lot, możemy zaoszczędzić ok. 100-200 zł, z kilku kilkudziesięciominutowym narzutem czasu.

Inną opcją jest wykorzystanie belgijskiego przewoźnika Brussels Airlines, często zdarza się, że lot przez Brukselę kosztuje tyle samo lub mniej co propozycja od Wizzaira czy Ryanaira. Aktualną ofertę sprawdzisz tutaj.

Najwygodniej

Najkrócej i “najwygodniej” z Warszawy do Lizbony lata portugalska narodowa linia lotnicza – TAP Air Portugal. W przypadku taryfy discount średnia cena połączenia w obie strony to ok. 700-800 zł, a taryfie biznes ok. 3x więcej. TAP wylatuje z Warszawy każdego dnia o 15:10, natomiast lot z Lizbony do Warszawy ma zawsze o godzinie 9:35 (czasu portugalskiego).

TAP Warszawa – Lizbona

Z Krakowa

Z krakowskich Balic do Lizbony bezpośrednio lata wyłącznie irlandzki Ryanair, rozwiązaniem alternatywnym, ale wymagającym już przesiadki, może być wykorzystanie niemieckiej Lufthansy. Z wcale nieodległych Katowic lata również Wizzair.

Ryanair

Ryanair do marca wylatuje o 12:05 w każdy poniedziałek i piątek (loty Lizbona – Kraków o 6:45), natomiast od kwietnia w każdy o 13:15 czwartek i w niedzielę o 15:35.

Kraków – LizbonaLizbona – Kraków
Niedziela 15:35 – 18:35Niedziela 19:15 – 0:10
Czwartek 13:15 – 16:15Czwartek 16:40 – 21:35

Przeciętny koszt lotu w obie strony między Krakowem, a Lizboną Ryanairem to około 400 – 500 zł. Wszystko jednak zależy od terminu, promocji itd. Aktualną ofertę można sprawdzić tutaj.

Z przesiadką

Z punktu widzenia wygody najlepszym wyborem wydaje się lot Lufthansą. Ta oferuje przesiadkę np. we Frankfurcie. Lot trwa wtedy od 5 do 6 godzin i często zamyka się w kwocie 700 zł w obie strony. Aktualną ofertę można sprawdzić tutaj.

Z Wrocławia

Z Wrocławia do Lizbony lata wyłącznie irlandzki Ryanair, podobnie jak w przypadku Krakowa z przesiadką możemy wykorzystać również niemiecką Lufthansę.

Ryanair

Loty z Wrocławia (i ogółem, do Portugalii) bywają najtańszymi połączeniami w Polsce. Ryanair lata z Wrocławia w każdy wtorek (o 15:10) i sobotę (16:25). Loty z Lizbony do Wrocławia są w te same dni, odpowiednio we wtorek o 18:30 i w sobotę o 19:25. Koszt biletów w obie strony wynosi od 300 do 500 zł. Aktualną ofertę można sprawdzić tutaj.

Z przesiadką

Z Wrocławia do Lizbony lata również Lufthansa. Oferta jest praktycznie identyczna jak w przypadku połączenia Kraków – Lizbona, najpierw wylot do Monachium/Frankfurtu, a następnie przesiadka na samolot do Lizbony. Koszt wynosi często wynosi 700 – 800 zł w obie strony.

Z Katowic

Z Katowic do Lizbony lata wyłącznie węgierski Wizzair. Z przesiadką na lotnisku Londyn (Stansted) można również wybrać lot Ryanairem.

Wizzair

Wizzair z Katowic lata od kwietnia do października w każdą środę i niedzielę o 17:25. Loty powrotne z Lizbony do Katowic, są tego samego dnia o 21:10. Średni takiego połączenia wynosi ok. 600-700 zł w obie strony. Aktualną ofertę można sprawdzić tutaj.