Autostrady w Portugalii – wszystko co warto wiedzieć

To jeden z tych artykułów, które warto przeczytać przed przyjazdem do Portugalii, szczególnie, gdy chcemy uniknąć niepotrzebnego stresu po drodze, omijania wielu płatnych autostrad czy zwyczajnie mandatu za brak opłaty za przejazd, który wynosi 10-krotność przejechanego przez nas odcinka. Znajdziesz tu również informacje o tym co trzeba zrobić przed wjazdem do Portugalii swoim własnym samochodem.

Portugalia posiada jedną z najbardziej rozwiniętych w Europie siatek autostrad. Wiele z nich nie posiada jednak manualnego systemu poboru opłat, a te gdzie możemy zapłacić, często akceptują tylko portugalskie karty lub gotówkę. Jeśli mamy taką możliwość – polecam wynająć auto z aktywnym systemem Via Verde.

Auto z wypożyczalni, a autostrady w Portugalii

Wynajmując samochód w wypożyczalni mamy dwie możliwości: wynajem samochodu z już zamontowanym transmiterem Via Verde albo opłaty za przejazdy regulowane na bramkach i w banku pocztowym CTT. Niestety, w Portugalii nie ma możliwości zakupu winiety, którą opłacimy przejazdy z góry, istnieje system wyłącznie elektroniczny oparty o transmiter, rejestrację lub (dla przyjezdnych) o karty przedpłacone.

System poboru opłat Via Verde

Elektroniczny system poboru opłat Via Verde (Zielona Droga) został wprowadzony w Portugalii w 2011 roku. W schowku lub przy lusterku samochodu montowany jest transmiter – zależnie od modelu jest bezgłośny lub za każdym razem, gdy przejeżdżamy przez „bramki” wydaje charakterystyczny dźwięk – piknięcie, które oznacza wjazd na płatny odcinek autostrady. Via Verde pozwala nam na przejazdy bramką oznaczone dużą, zieloną literą V na autostradach, dzięki temu skutecznie pozwala uniknąć korków na mostach czy na drogach dojazdowych do miast – nie ma potrzeby uiszczania opłaty kartą czy gotówką w kasie. Część odcinków w Portugalii ma jednak wyłącznie elektroniczny system poboru opłat (!), więc musimy w jakiś sposób uiścić opłatę albo przez Via Verde albo w CTT.

Via Verde - system poboru opłat na autostradach

Wynajem samochodu z Via Verde w sieciowych wypożyczalniach jest często dodatkowo płatny – koszt powinien zamknąć się jednak w maksymalnie 10 – 15 Euro za 7 dniowy pobyt. Rozliczenie przejazdów autostradą przez wypożyczalnie następuje zazwyczaj w ciągu 2-3 tygodni od zdania samochodu – zależnie od formy umowy, którą podpiszemy – pobranie opłaty z karty lub na podstawie rozliczenia depozytu.

Samodzielne opłaty za przejazd autostradami w Portugalii

Część z dróg ekspresowych w Portugalii ma również zwykłe, manualne punkty poboru opłat. Najczęściej zapłacimy w nich gotówką lub kartą (ale nie zawsze będą akceptować polskie/europejskie karty). Jeśli jednak możliwości płatności w punkcie nie będzie, będziemy musieli opłacić przejazd elektronicznie.

Wynajem systemu Via Verde nie jest jednak obowiązkiem. Oprócz Zielonej Drogi za przejazdy autostradami możemy zapłacić również w oddziale portugalskiego banku pocztowego (CTT) z charakterystycznym pocztowcem i koniem w logo lub w sklepach z oznaczeniem Payshop na drzwiach. A jak to działa?

Logo Banku Pocztowego w Portugalii

Po maksymalnie pięciu dniach po przejeździe przez autostradę masz obowiązek udać się do najbliższego banku i uregulować opłatę za przejazd. Wybierasz odpowiednie okienko, podajesz numer rejestracji samochodu i regulujesz opłatę. Niestety, opłaty nie są zazwyczaj aktualizowane w czasie rzeczywistym, a kolejnego dnia po przekroczeniu bramek.

Przykładowo: W środę jedziesz z Porto do Lizbony, a w czwartek rano z Lizbony do Albufeiry, po drodze zatrzymujesz się na lunch i chcesz zapłacić w banku za przejazdy przez bramki. Pracownik banku wystawi Ci jedynie rachunek za przejazd z Porto do Lizbony, bo te dzisiejsze nie będą widoczne w systemie. Osobiście polecam regulowanie opłat co 3 dni.

Największym minusem tej opcji jest opłata przy wyjeździe z Portugalii. Jeśli użyjesz płatnych dróg w dniu odlotu często nie będziesz w stanie uregulować płatności w banku. Skończy się to najpewniej pobraniem opłaty przez wypożyczalnię z dodatkową opłatą lub mandatem.

Wjazd do Portugalii samochodem na zagranicznych blachach

Jeśli do Portugalii wjeżdżasz swoich samochodem wymagana jest jego rejestracja tuż po przekroczeniu granicy. W odróżnieniu jednak od wynajętego samochodu, opcji zapłaty jest zdecydowanie więcej. Osobiście polecam wynajem urządzenia Via Verde – pozwala nam ono na skorzystanie z każdej autostrady bez dodatkowych opłat, a także z korzystanie z pasa dla Via Verde.

EasyToll – automatyczny pobór opłat

EasyToll to system, który tworzy powiązanie między Twoją kartą kredytową, a rejestracją samochodu. Rejestracja w EasyToll jest ważna przez 30 dni, po tym czasie można zrobić to ponownie. W każdej chwili możesz również anulować system EasyToll – zrobisz to na stronie portugaltolls.com lub telefonicznie: 00 351 212 879 555.

Za każdym razem, gdy przekroczysz bramki na Twojej karcie kredytowej zostanie zablokowana opłata za przejazd (powiększona o kwotę 0,32 Euro opłaty administracyjnej). Uwaga, system EasyToll działa w miejscach gdzie dostępna jest wyłącznie płatność elektroniczna. Jeśli na autostradzie widzisz bramki NIE MOŻESZ ich ominąć i musisz uiścić opłatę właśnie w nich.

Aby wykupić EasyToll musisz przekroczyć granicę Portugalii w jednym z czterech punktów, są to kolejno: droga A28, przy Viana do Castelo, 3.5 km od granicy przy Chaves/Verin; droga A25 przy Alto de Leomil (Vilar Formoso); droga A22 przy Castro Marim/Ayamonte. Poniżej również mapa punktów EasyToll, punkty gdzie możemy się zarejestrować oznaczone są symbolem zielonej karty na kółkach.

Mapa z punktami TollCard w Portugalii

Kilka kilometrów po przekroczeniu granicy zobaczysz niebieską tablicę ze znakiem karty kredytowej, musisz zjechać do punktu obsługi i w terminalu EasyToll wprowadzić swoją kartę. Na potwierdzenie otrzymasz rachunek za rejestrację EasyToll – 0,74 Euro wraz z datą ważności. Po rejestracji możesz jeździć drogami z elektronicznym poborem opłat bez ograniczeń.

TollCard – Karta przedpłacona

Kartę przedpłaconą TollCard (o wartości 5, 10, 20 lub 40 euro) zakupisz w każdym oddziale banku pocztowego (CTT), w MOPach lub online na stronie tollcard.pt. Do jej aktywacji za każdym razem potrzebujesz numeru rejestracyjnego samochodu i numeru telefonu. Możesz aktywować wiele kart do jednego numeru rejestracyjnego, a aktualny bilans sprawdzisz online na stronie tollcard.pt. Otrzymasz również powiadomienie SMS, gdy bilans będzie zbliżać się do zera. Środki na karcie są ważne przez rok i nie podlegają zwrotowi.

Zasada działania karty przedpłaconej jest identyczna jak systemu Easy Toll. Karta przedpłacona pozwala Ci na wjazd na każdą z autostrad z elektronicznym poborem opłat, jeśli są bramki – musisz w nich dodatkowo uiścić opłatę.

TollService – karta przedpłacona

Moim zdaniem TollService jest ciekawe jedynie, gdy w kilka dni zamierzamy przedostać się przez całą Portugalię. Opcję TollService dzielimy na dwie:

Karta z nieograniczoną liczbą przejazdów autostradami przez 3 dni – koszt 20 Euro i 0,74 centy opłaty administracyjnej.

Karta na konkretną datę i konkretny przejazd – np. Hiszpania – lotnisko w Porto, wyceniana zależnie od odcinka, który będziemy chcieli przebyć.

Kartę TollService możemy wykupić wyłącznie w MOP Cepsa w Viana dos Castelo (A28), MOP przy Abrantes (A23) i Olhao (A22), na lotnisku w Porto, w każdym z banków pocztowych (CTT), a także online na tollcard.pt.

Wynajem Via Verde

Via Verde to transmiter elektroniczny, który pozwoli nam przejazdy przez każdy z punktów poboru opłat w Portugalii – zarówno tych elektronicznych jak i manualnych. Via Verde to również brak korków – za każdym razem możemy przejechać dedykowanym pasem oznaczonym zieloną literą V.

Wynajem Via Verde Visitors kosztuje 6 euro za pierwszy tydzień i 1,5 Euro za każdy kolejny. Gdy wynajmujesz Via Verde musisz również uiścić depozyt w kwocie 27,50 Euro, depozyt jest zwracany przy zwrocie urządzenia. Niestety, punkty Via Verde nie są dostępne przy wjeździe do Portugalii, więc jeśli planujesz dłuższy pobyt w kraju korka najsensowniej najpierw wykupić EasyToll, po dojeździe do miasta anulować członkostwo, a później dokupić Via Verde w jednym ze sklepów.

Mapa z autostradami w  Portugalii

Mapa autostrad w Portugalii

Ceny przejazdów autostradami w Portugalii

Należy wspomnieć, że autostrady w Portugalii są w ocenie Portugalczyków dość drogie – często wielokrotnie taniej wziąć samolot z Lizbony do Porto niż jechać tam samochodem. Jeśli porównamy jednak Portugalię z krajami zachodniej Europy, znajduje się ona gdzieś w środki stawki. Ceny przejazdu autostradą są różne zależnie od klasy samochodu – odpowiednio np. motocykle, samochody typu Renault Clio czy Peugeot 208 to klasa pierwsza – najtańsza, klasa druga to Renault Kadjar czy Peugeot 4007 i odpowiednio wyżej = drożej. Podane niżej ceny dotyczą klasy 1.

Lizbona – Fatima – 8,15 Euro
Lizbona – Porto – 22,20 Euro
Lizbona – Coimbra – 14,90 Euro
Lizbona – Sintra – 1,05 Euro
Lizbona – Cascais – 2,10 Euro
Lizbona – Evora – 9,35 Euro
Lizbona – Lagos – 24,80 Euro
Porto – Fatima – 14,05 Euro
Porto – Coimbra – 7,30 Euro
Porto – Lagos – 47,90 Euro
Porto – Aveiro – 6,45 Euro
Faro – Lagos – 5,20 Euro
Faro – Albufeira – 1,55 Euro
Przejazd mostem Vasco da Gama w Lizbonie – 2,70 Euro (opłata tylko za wjazd do Lizbony)
Przejazd mostem 25 kwietnia w Lizbonie – 1,50 Euro (opłata tylko za wjazd do Lizbony)

Ceny na innych kierunkach, wraz z inną klasą samochodu, można łatwo przeliczyć na stronie estradas.pt. Na mapce na górze znajduje się numery pod jakimi należy szukać danego połączenia. Należy mieć na uwadze, że na listach znajdują się konkretne zjazdy z autostrad, nie duże miasta.

Informacje ogólne

W każdym samochodzie w Portugalii musi się znaleźć kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy. Nie ma obowiązku przewożenia apteczki czy gaśnicy. Światła są obowiązkowe w nocy, a w ciągu dnia w przypadku złych warunków atmosferycznych. Podczas przejazdu przez tunel włączamy również światła mijania.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila, a dzieci do 12 roku życia lub do 150 cm muszą być obowiązkowo przewożone w foteliku.

Ograniczenia prędkości w Portugalii

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Poza terenem zabudowanym ograniczenie dla aut osobowych wynosi 90 km/h, dla aut ciężarowych 80 km/h, a dla samochodów z przyczepą 70 km/h.

Na drogach ekspresowych maksymalna prędkość samochodów osobowych to 100 km/h, dla ciężarówek i pojazdów z przyczepą 80 km/h. Na autostradzie w Portugalii można jechać z maksymalną prędkością 120 km/h kierując samochodem osobowym, ciężarówki mogą jechać maksymalnie 90 km/h, a pojazdy z przyczepą 100 km/h.

17 komentarzy do “Autostrady w Portugalii – wszystko co warto wiedzieć”

  1. Nie, zielony przejazd jest tylko dla posiadaczy Via Verde. Jeśli przekroczy się płatną bramkę dla VV należy uregulować koszt przejazdu (wraz z karą) na stronie pagamentodeportagens.pt

    Odpowiedz
  2. Jeśli dobrze zrozumiałem mając auto z wypożyczalni z transmiterem via werde mogę przejeżdżać przez „zielone” bramki nawet gdy są bramki do zapłacenia gotówką lub kartą. Jestem wszędzie uprzywilejowany.

    Odpowiedz
  3. Dokładnie. Jeśli ma Pan transmiter i jest możliwość płatności elektronicznej, nie musi się Pan przejmować bramkami z kartą/gotówką i jechać drogą dla VV.

    Odpowiedz
  4. A czy jadąc własnym samochodem na polskich numerach rejestracyjnych z wypozyczonym urządzeniem Via Verde mogę jechać pasem przeznaczonym dla Via Verde, czy jest to zarezerwowane wyłącznie dla samochodów zarejestrowanych w Portugalii? Takie urządzenie można wypożyczyć przez np. niemiecki tollticket przez internet z dostawą do domu przed wyjazdem do Portugalii.

    Odpowiedz
  5. Przyznam szczerze – nawet nie wpadłem na wynajem Via Verde poza Portugalią. Dodam to niebawem do wpisu – znacznie ułatwi sprawę:) Po rejestracji nie powinno być żadnego problemu i może Pan spokojnie ominąć zjazdy na EasyToll. Zjazdem Via Verde może Pan pojechać z dowolną rejestracją, tylko urządzenie musi być w aucie i być zarejestrowane na Pana rejestrację

    Odpowiedz
  6. Dziękuję za odpowiedź. Z podobnych urządzeń korzystałem już we Francji i Hiszpanii. Jest to może trochę droższa forma podróżowania, ale za to szybka i bardzo wygodna. Mam nadzieję, że podobnie będzie w Portugalii.

    Odpowiedz
  7. Bardzo przydatny wpis, skorzystałem jadąc z Hiszpanii. Wszystko się zgadza. Przez 3 dni korzystałem z EasyToll.

    Odpowiedz
  8. Jeśli będę jechał autem z wypożyczalni ale bez urządzenia via verde i będę chciał opłacić przejazd w CTT – jak oznaczona bramka mam przejezdzac? I czy oplata jest wtedy wyzsza niż przy korzystaniu z via verde?

    Odpowiedz
    • Komunikacja międzymiastowa i miejska w Portugalii działa sprawnie – brak samochodu to nie jakaś tragedia. Jednak zdecydowanie warto: sam wynajem jest bardzo tani, a przyjeżdżając na dłużej można zbliżyć się bardziej do tej prawdziwej Portugalii bez tłumów turystów. 🙂 No i najważniejsze: przeraża tylko w pierwszym kontakcie. Jeśli już wynajmiemy samochód z Via Verde to nie ma się czym martwić – oprócz ew. cen:)

      Odpowiedz
  9. Mam problem. W wypożyczalni przy oddaniu samochodu okazalo sie, że nie miałam aktywowanego Via Verde. Co mam zrobic żeby oplacic przejazdy jak najszybciej? Czy beda jakies kary?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry, najlepiej udać się do CTT i samodzielnie opłacić lub poprosić o to wypożyczalnię. Możliwe, że zostanie doliczona dodatkowa opłata.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz