Cascais – kurort na zachód od Lizbony

Cascais to turystyczny kurort w pobliżu Lizbony. Piękne plaże, niezwykła natura i przepyszne jedzenie to najbardziej znane cechy tego portowego miasteczka.

Atrakcje Cascais

karol i dyplomata cascais

Jeden z symboli Cascais – przedostatni król Portugalii Karol I Dyplomata (Dom Carlos I) patrzy z pomnika na swoje ukochane wybrzeże

Cascais jest miastem, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na bliskie położenie Lizbony. Miasto skrywa w sobie liczne atrakcje krajoznawcze, w tym wiele o charakterze monumentów naturalnych czy kulturalnych. Stanowi także idealny punkt wypadowy do wypraw na zwiedzenie Sintry czy mniejszych miast takich jak Azenhas do Mar czy sąsiedzkie Estoril.

Boca do Inferno

boca do inferno Cascais

Boca do Inferno czyli „Usta Piekieł” czy „Wrota Piekieł”, których nazwa pochodzi od otwartego ujścia zapadniętej jaskini, w którą ogromne fale Atlantyku uderzają, zamieniając spokojną taflę oceanu w spienioną, tryskającą milionami kropel wody masę. Nad przepaścią znajdziecie doskonała platformę widokową, która od ponad stu lat jest ulubionym miejscem obserwowania burz czy gwałtownym zmian pogody. Mimo, że fale w Nazare są wyższe, to właśnie tutaj robią największe wrażenie ze względu na bliskość.

boca de inferno

Tuż nad samym Boca do Inferno często rozstawiane są stoiska pchlego targu. Jeśli szukacie nietypowego prezentu z wakacji, może być to idealne miejsce.

boca do inferno Cascais

Promenada do Estoril

promenada w Cascais

Promenada stanowi przyjemny trzykilometrowy spacer, który rozpoczyna się na przedmieściu rybackiego miasteczka Cascais, a kończy już za tytułowym Estoril, w małej wiosce Sao Joao do Estoril. Trasa biegnie wzdłuż falochronów i infrastruktury dawnej linii obrony morskiej, która wyściela plaże i wychodnie skalne. Szlak udostępniony dla turystów jest płaski i jest dostosowany dla osób w każdym wieku, czy kondycji.

cascais promenada

Ścieżka ponadto mija liczne cudowne punkty widokowe, plaże, a także wiele interesujących zabytków, restauracji, czy kawiarni na świeżym powietrzu. Turyści chcący skorzystać z tej atrakcji odwiedzą między innymi Praia da Conceição, Praia da Duquesa, Praia das Moitas, Praia do Tamariz, Praia do Pescoço do Cavalo, Praia da Poça, Praia da Azarujinha.

spacer po cascais

Parque Marechal Carmona

Parque Marechal Carmona, znany również jako Gandarinha, jest jednym z najobszerniejszych i najpiękniejszych ogrodów Cascais. Położony w zabytkowym centrum miasta, park obejmuje ogrody pałacu Condes Castro Guimarães i majątek wicehrabiego Sebastiana Pinto Leite.

park marque

Wewnątrz turyści odnajdą duże drzewa, przestronne trawniki, kwietniki i zielne krzewy ozdobne. Ponadto skwer jest domem dla wielu interesujących elementów architektonicznych, a także rzeźbiarskich. W parku znajdują się także dwa duże place zabaw. Jeden przeznaczono specjalnie dla dzieci w wieku przedszkolnym, nieco dalej wytyczono teren dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Po wschodniej stronie parku znajduje się staw. Jezioro jest nie tylko zamieszkałe przez kaczki, ale także żółwie. Udając się na spacer w stronę portu z łatwością zlokalizujecie malowniczą, małą plażę w pobliżu Museu Condes de Castro Guimarães, gdzie ponadto można znaleźć stoły piknikowe pod sosnami.

Palacio Condes de Castro Guimarães

pałac Condes de Castro w Cascais

Pałac Condes de Castro Guimarães został zbudowany w 1900 roku jako letnia rezydencja arystokracji, która chciała uciec od coraz bardziej rozrastającej się stolicy kraju. Wykorzystywane był jedynie przez kilka dekad. Na początku lat trzydziestych przekształcono wnętrza zabytku na muzeum. Budynek współcześnie stanowi znakomity przykład zdolności z eklektycznym stylem architektonicznym, a ekspozycja zawiera obrazy o znaczeniu krajowym, czy międzynarodowym, meble, porcelanę, biżuterię i neogotyckie organy.

palac Condes de Castro w Cascais

Plac 5 października

plac 5 października cascais

Plac 5 października stanowi współcześnie tętniące życiem centrum Cascais. Nazwa placu pochodzi od pamiętnej rewolucji w 1910 roku, kiedy monarchia została zniesiona w Portugalii. Wokół placu zwiedzający znajdą jedne z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta, jak stary ratusz, posąg Dom Pedro I, czy cytadela. Tuż za nim znajdziecie to z czego Cascais słynie – małe, urokliwe, kolorowe uliczki wyłożone calcada portuguesa pełne kawiarni, sklepów i knajp (i czasem niezwykle drogiej butelkowanej wody).

cascais-uliczki

pomnik Camoesa Cascais

Pomnik Luísa de Camõesa

Palacio de Cidadela de Cascais

Pałac w obrębie cytadeli w Cascais znajduje się w centrum miejscowości, obok fortu Nossa Senhora da Luz i przystani jachtowej. Podczas wycieczki po wnętrzach można zwiedzić kaplicę Matki Bożej Zwycięskiej, starą salę króla Don Luísa, pokoje konferencyjne, które służyły jako prywatne biuro prezydenta Craveiro Lopesa oraz muzeum.

Na pierwszym piętrze znajduje się kilka pomieszczeń, a także ogromny balkon z widokiem na położoną w dole rozległą zatokę. Legendy wspominają, że zaplanowany na tym poziomie Pokój Arabski król Dom Luis I wybrał na miejsce swojej śmierci, co ziściło się w 1889 roku. Na drugiej kondygnacji znajdują się sypialnie oraz bardziej kameralny salon.

Oprócz pobliskiej kaplicy ku czci kultu maryjnego i samej cytadeli można także odwiedzić muzeum, którego wystawy zmieniają się dynamicznie w ciągu roku. Można tu znaleźć ekspozycje zarówno lokalnych jak i międzynarodowych artystów, między innymi Cruzeira Seixasa, poety i malarza.

Port w Cascais

marina w Cascais

Marina w Cascais to stosunkowo niewielka zatoka, urokliwie położona na południu miasta. Składa się z kilkunastu podestów, do których codziennie cumują luksusowe jachty, motorówki, czy małe statki. Cascais Marina jest z założenia miejscem wielkich, marinistycznych imprez międzynarodowych. W ostatnich latach odbywały się tu zawody, w tym Puchar Świata w Cascais 2011, ISAF World Sailing Championship 2007, 49 European Championship, QuebraMar Regatta, Cowes-Cascais, The Round of Portugal Sailing Tour, Portugal Match Cup oraz Trofeum Jego Królewskiej Mości Króla Juana Carlosa I. Marina w Cascais to też najlepsze miejsce, by złapać wycieczkę na delfiny. 🙂

Plaże w Cascais

Plaże w Cascais są stosunkowo małe, ale nie można im odebrać niepowtarzalnego uroku. Wyróżnia je stosunkowo czysta woda oraz wyjątkowe bezpieczeństwo co gwarantuje bliskość estuarium rzeki Tag. Ich zwiedzanie ułatwia wygodna promenada.

Praia de Santa Marta

plaża Santa Marta

Plaża Santa Marta położona tuż przy pięknym pałacu Condes de Castro Guimarães jest najbardziej nietypową plażą w Cascais. Jej wielkość jak i urok jest bezpośrednio uzależniony od poziomu wody. Przy odpływie odsłania się piękna plaża tuż przy uroczym pałacu. Jeśli jest przypływ to…

plaża Santa Marta

nie ma plaży. 🙂

Praia da Rainha

praia da rainha

Praia da Rainha to najmniejsza plaża i jednocześnie najbardziej urokliwa plaża w Cascais. Jej wielkość zależy bezpośrednio od przypływu, a samą plażę otaczają piękne, niewielkie formacje skalne. Niestety, ze względu na lokalizację, podobnie jak plaża da Conceição, jest cały czas zatłoczona.

praia da rainha

Praia da Conceição

Praia da Conceição

To jedna z największych i najpopularniejszych plaż w Cascais. Podczas odpływu łączy się z sąsiednią Praia da Duquesa, ale obie stają się oddzielnymi destynacjami, gdy nadchodzi przypływ. Na wschodzie piaszczysta atrakcja graniczy z Casa Faial, imponującą dziewiętnastowieczną willą. Na drugim końcu znajduje się gigantyczna skała, na które powstał bodaj najbardziej znany lokalny hotel Albatroz.

widok na hotel przy plaży Cascais

Praia da Rata

Praia da Rata to mała zatoczka, która służyła jako prywatne miejsce do wypoczynku dla gości dawnego hotelu Estoril-Sol. Nazwa tej plaży pochodzi od małych gryzoni, które w przeszłości wędrowały po niej po wyjściu ze starych kanałów. Dzisiaj plaża i woda są czyste, ale nazwa do dziś wywołuje humorystyczne gry słowne wśród miejscowej społeczności.

Praia do Tamariz

plaża Tamariz Cascais

Plaża Tamariz jest jedną z najbardziej urokliwych, rodzinnych plaż w kurorcie Estoril, nad którym góruje średniowieczny zamek. Na jej niezwykłą popularność wśród nawet najmłodszych dzieci wpływa fakt, iż tutejsze fale są bardzo spokojne, bez prądów pływowych z dala od ujścia Tagu, a woda nadspodziewanie czysta.

Praia do Tamariz

W pobliżu Cascais

Cascais może być idealnym miejscem dla zwiedzających na bazę do jednodniowych wycieczek krajoznawczych do co najmniej kilku równie interesujących miejsc. Każde z nich warto obejrzeć, aby rozszerzyć swoje horyzonty i poznać dodatkowe atrakcje zachodniego wybrzeża Portugalii.

Praia do Guincho

plaża Guincho

W bezpośrednim sąsiedztwie Cascais znajduje się jedna z najbardziej znanych plaż regionu. W przeciwieństwie do innych tego typu miejsc, Praia do Guincho jest skierowana bezpośrednio na Ocean Atlantycki, co czyni ją zupełnie wyjątkową destynacją dla turystów lubujących się w podziwianiu spienionego akwenu. Duży odcinek piaszczystej promenady otaczają wydmy prowadzące w kierunku wysokich klifów na północy, gdzie leży między innymi Cabo da Roca, czyli najbardziej wysuniętym na zachód punkt w Europie kontynentalnej. Jako ciekawostkę warto dodać, że plażę Guincho sfilmowano w 1969 roku na planie filmu z Jamesem Bondem „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”.

Praia do Guincho

Cabo da Roca

Cabo da Roca

Cabo da Roca to przylądek, który stanowi najbardziej wysunięty na zachód punkt pasma górskiego Sintra, Portugalii, Europy kontynentalnej, czy w końcu całej Eurazji. Zachwyca zarówno widokami na ocean, klify jak i przepiękną Praia da Ursa zlokalizowaną tuż przy nim.

widok na praia da ursa

Sintra

Pałac Monserrate w Sintrze

Sintra jest miastem wartym odwiedzenia podczas dłuższego pobytu w Portugalii. Aby zwiedzić to przepiękne miejsce wystarczą zaledwie dwa dni, co pozwoli w pełni poznać atmosferę romantycznej architektury ukrytej pośród nadbrzeżnych pasm górskich. Co warto zobaczyć? W tym celu zapraszam do osobnego przewodnika po Sintrze.

pałac Pena w Sintrze

Jak dojechać z Lizbony do Cascais?

Lizbona jest świetnie skomunikowana z Cascais dzięki linii kolejowej prowadzącej przez wszystkie najpiękniejsze miasta na wybrzeżu Tagu. Pociągi podmiejskie odjeżdżają z dworca Cais do Sodre średnio co dwadzieścia minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,25 Euro, a odbijasz go na karcie Viva Viagem. Po drodze polecam zatrzymać się również w Carcavelos, miejscowości z jedną z najpiękniejszych plaż w pobliżu Lizbony.

plaża w Carcavelos

Zachód słońca na plaży w Carcavelos

Podróż samochodem (autostradą) z Lizbony do Cascais trwa około 30 minut, omijając autostradę i jadąc przy wybrzeżu do czasu musimy doliczyć ok. 20 minut.

Historia

Osiedlenie się ludzi na terytorium zwanym dziś Cascais datuje się na paleolit, jak wskazują na to odkrycia archeologiczne napotkane na północy Talaíde. Kolejne stulecia upłynęły pod zwierzchnictwem Imperium Rzymskiego, które wykorzystywało region jako źródło ryb do przetwórstwa, między innymi sosu garum. Wczesny okres średniowiecza jest z kolei erą dominacji muzułmańskich plemion Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Prawdziwy rozwój miasta nastąpił dopiero po zdobyciu przez wyzwoleńczą, portugalską armię w XII wieku. Wówczas Cascais stanowił swoisty magazyn dóbr spożywczych dla Lizbony i jej portów, wysyłających kolejne statki w podróże odkrywcze, czy ekonomiczne.

Około 1488 roku król Jan II zbudował niewielką fortecę w centralnej części miasteczka. Po prawie trzydziestu latach Manuel I udzielił stołecznych przywilejów, ustanawiając władzę miejską dla regionu. Średniowieczne umocnienia niestety nie spełniły swojej funkcji odpierania wojsk nieprzyjaciela i zostały zajęte przez armię hiszpańską pod dowództwem Duque Alba. Najeźdźcy powiększyli zniszczone zabudowania pod koniec XVI wieku, przekształcając je w typową renesansową cytadelę z charakterystycznym płaskim profilem, a także planem poziomów w kształcie gwiazdy. Historia najnowsza Cascais jest równie pasjonująca. W latach osiemdziesiątych XIX stulecia w mieście zainstalowano jeden z pierwszych mierników pływów w Europie, aby pomóc w nawigacji do portu w Lizbonie. Pięć dekad później ze względu na neutralność Portugalii podczas II wojny światowej oraz ponadprzeciętną elegancję i królewską przeszłość miasta, Cascais stał się domem dla wielu rodzin królewskich na wygnaniu w Europie, w tym rodzin Hiszpanii, Włoch, Węgier i Bułgarii.

Dodaj komentarz