Fatima to miasto położone w centrum Portugalii, w pobliżu którego znajduje się Sanktuarium Fatimskie będące ośrodkiem kultu maryjnego oraz ogromnej liczby pielgrzymek katolickich. Znane na całym mieście z objawień miasto odwiedzane jest przez 5 milionów wiernych rocznie.

Na samym wstępie wpisu należy wspomnieć, że objawienia miały miejsce w Cova da Iria (i tam znajduje się sanktuarium), pastuszkowie mieszkali w Aljustrel (ok. dwa kilometry pieszo od sanktuarium w Fatimie), natomiast w samej Fatimie znajduje się wyłącznie kościół w którym pochowani są rodzice dzieci.

Co wydarzyło się w Fatimie? Objawienia fatimskie

Pierwsze objawienie miało miejsce w 1758 roku. Matka Boska ukazała się wtedy młodej pasterce i przywróciła jej głos. Na cześć tego cudu wybudowano kaplicę, a w miejscu ukazania znaleziono później figurę Matki Boskiej. W 1801 roku papież Pius VII ustanowił Święto Matki Bożej Pokrzyw (nazwa ta wynikała ze znalezienia wspomnianej figury w pokrzywach).

Kolejne objawienia miały miejsca od 13 maja do 13 października 1917 roku. Matka Boska objawiała się wtedy trójce dzieci – pastuszkom wypasającym owce –  Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos. W trakcie objawień Matka Boska przekazała dzieciom trzy Tajemnice Fatimskie. Objawienia miały miejsce 13 maja, 13 czerwca, 13 lipca, 19 sierpnia, 13 września i 13 października. Podczas ostatniego objawienia Matka Boska wyjawiła, że jest Matką Bożą Różańcową, zapowiedziała koniec I Wojny Światowej oraz nakazała wybudować w miejscu objawień kaplicę na jej cześć. Tego dnia również miał miejsce Cud Słońca, który spowodował, że ludzie uwierzyli w cud objawień.

Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po objawieniach (kolejno w 1919 i 1920 roku), natomiast Łucja wstąpiła do zakonu karmelitanek, gdzie doznawała kolejnych objawień. Zmarła 13 lutego 2005 roku. 13 lutego 2008 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Łucji dos Santos. Franciszek i Hiacynta zostali beatyfikowani 13 maja 2000 przez papieża Jana Pawła II i kanonizowani 13 lutego 2017 roku przez papieża Franciszka.

 Co trzeba zobaczyć w Fatimie?

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej (Santuário de Nossa Senhora do Rosário de Fátima lub Santuário de Fátima) to miejsce pielgrzymek poświęconych Matce Bożej Fatimskiej. Ośrodek kultu znajduje się w miejscu objawień Matki Bożej. Sanktuarium co rok odwiedzają miliony wiernych pielgrzymów.

Bazylika Matki Bożej Różańcowej 

Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie (Basílica de Nossa Senhora do Rosário)  to kościół położony na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Jak pozostałe zabytki wybudowany został w miejscu objawień maryjnych. Bazylika zaprojektowana została przez Gerarda van Kriekena, a 13 maja 1928 roku, w 11 rocznicę pierwszego objawienia poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła. W Bazylice Matki Bożej Różańcowej znajdują się grobowce Hiacynty, Franciszka oraz Łucji.

Bazylika Matki Bożej Różańcowej została zbudowana w stylu neobarokowym. Ma ok. 70 metrów długości i 37 metrów szerokości. W  wewnątrz znajduje się 15 ołtarzy, które poświęcone są 15 tajemnicom różańca. Na fasadzie bazyliki znajdują się marmurowe anioły, a wieża zwieńczona koroną z brązu wznosi się na wysokość 65 metrów. W niszy nad głównym wejściem do kościoła znajduje się posąg Matki Bożej Fatimskiej, który wyrzeźbiony został przez amerykańskiego dominikanina Thomasa McGlynna według osobistych wskazówek Łucji dos Santos.

Szacuje się, że bazylikę odwiedza co roku około 4 milionów pielgrzymów z całego świata.

Kaplica objawień w Fatimie

Kaplica Objawień (Capelinha das Aparições) to kaplica, która znajduje się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Wznoszona była w okresie od 28 kwietnia do 15 czerwca 1919 roku. Pierwsza msza została w niej odprawiona 13 października 1921 roku, czyli w 4 rocznicę ostatniego objawienia. W 1922 roku Kaplica Objawień została wysadzona w powietrze przez przeciwników podważających prawdziwość objawień. 13 grudnia 1922 roku rozpoczęła się odbudowa Kaplicy Objawień. Kaplica zachowała się od jej otwarcia 13 grudnia 1923 roku do dziś. Pokryta jest dachem dwuspadowym. Przed kaplicą znajduje się ambona, miejsce siedzące i ołtarz oraz kolumna z pomnikiem Matki Bożej Fatimskiej, który wyrzeźbiony został przez Jose Ferreira Thedima w 1920 roku. Korona Matki Boskiej Fatimskiej ozdobiona jest 2679 szlachetnymi kamieniami, 313 perłami i kulą, którą 13 maja 1981 roku postrzelono papieża Jana Pawła II.

Bazylika Trójcy Przenajświętszej 

Bazylika Trójcy Przenajświętszej (Igreja da Santíssima Trindade) to kościół znajdujący się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Wybudowany został w latach 2004 -2007 z ofiar pieniężnych pielgrzymów. Kościół jest uznany za jeden z największych na świecie i ma 90 metrów długości oraz 115 metrów szerokości. W środku bazyliki o kształcie koła znajduje się 9000 miejsc dla wiernych. W kościele znajdują się 3 kaplice: Najświętszego Serca Jezusowego, Zmartwychwstania Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi.

Miejsca pochówku Dzieci Fatimskich 

Miejsca pochowania Dzieci Fatimskich znajdują się w Bazylice Matki Bożej Różańcowej. Należą do najczęściej odwiedzanych miejsc przez pielgrzymów, którzy najczęściej właśnie tam kierują swoje pierwsze kroki. W kaplicy po lewej stronie znajdują się miejsca pochówku Hiacynty oraz Łucji, natomiast w kaplicy po prawej Franciszka. Rzeźby, które przedstawiają Dzieci Fatimskie, poświęcił podczas ich beatyfikacji papież Jan Paweł II.

Muzeum Sanktuarium Fatimskiego 

Muzeum Sanktuarium Fatimskiego zostało otwarte dla zwiedzających w 1955 roku i posiada dwie stałe ekspozycje. Muzeum przedstawia świadectwa związane z objawieniami fatimskimi, budową i rozwojem sanktuarium oraz głoszeniem świadectwa Matki Bożej Fatimskiej na całym świecie. Jedną z wystaw stałych jest wystawa „Fatima Światło i Pokój” (Fátima Luz e Paz) przedstawiająca najważniejsze eksponaty objawień i pielgrzymek  fatimskich. Po raz pierwszy została wystawiona w 2002 roku, a wśród eksponatów można obejrzeć wota dziękczynne ofiarowane Matce Boskiej Fatimskiej zarówno przez pielgrzymów, jak i najważniejszych przywódców państw z całego świata.

Godziny otwarcia: od wtorku do soboty: od 09.00 do 12.00 i od 14.30 do 17.30 (ostatnie wejście). W niedziele, święta kościelne i państwowe: od 09.00 do 12.00 i od 14.30 do 16.30 (ostatnie wejście). Nieczynne: w poniedziałki, rano 13 dnia każdego miesiąca od maja do października, 24 grudnia po południu, 25 grudnia i 1 stycznia.

Dom-Muzeum w Aljustrel 

Jest to dom Marii Rosy (matki chrzestnej Łucji dos Santos) położony 2 km od Sanktuarium Maryjnego w Fatimie. Znajduje się w nim ekspozycja pokazująca życie codzienne w portugalskiej wsi z czasów objawień fatimskich (rzemiosło, stroje, narzędzia rolnicze, przedmioty użytku domowego). Obiekt udostępniony do zwiedzania został 19 sierpnia 1992 roku.

Godziny otwarcia: od 09.00 do 13.00 i od 14.00 do 18.00. Nieczynne: w poniedziałki i 25 grudnia.

Domy Pastuszków – Franciszka, Hiacynty i Łucji 

Domy Dzieci Fatimskich znajdują się w Aljustrel – 2 km od Sanktuarium Maryjnego w Fatimie. W domach tych urodzili oraz wychowali się Franciszek, Łucja oraz Hiacynta. Przy domu należącym do Łucji znajduje się studnia, gdzie w lecie 1916 roku objawił się Anioł oraz gdzie Hiacynta miała wizję Ojca Świętego. Znajdują się tu również rzeźby Anioła oraz pastuszków, które wykonane zostały przez Marię Irenę Vilar.

Droga krzyżowa (szlak pastuszków) i kalwaria Węgierska w Fatimie

Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej związana jest również z przejściem Drogą Krzyżową (Via Sacra), która prowadzi przez 14 stacji wspominających Mękę Jezusa Chrystusa. Droga krzyżowa rozpoczyna się na rondzie św. Teresy z Ourem, na końcu Via Sacra znajduje się Kalwaria z postacią Ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i kaplicą króla Węgier – św. Stefana. W środku kaplicy św. Stefana znajdują się witraże prezentujące węgierskich świętych, dwie mozaiki przedstawiające objawienie Matki Boskiej trojgu pastuszków i przekazanie Matce Boskiej korony Węgier przez św. Stefana. Stacje drogi krzyżowej zostały ufundowane w 1964 roku przez uchodźców węgierskich, dlatego też droga krzyżowa w Fatimie nosi również miano Drogi Węgierskiej.

Grutas da Moeda

Czyli „Jaskinie Monet” to z pewnością najmniej znana atrakcja w okolicach Fatimy. Grutas do Moeda to wapienne jaskinie odkryte w 1971 roku przez myśliwych. Formacje wapienne znajdują się na długości 350 metrów i głębokości 48 metrów. Z nazwą jaskini związana jest jedna z portugalskich legend. Mawia się, że mężczyzna został w jej pobliżu napadnięty i zamordowany. Złodzieje postanowili wrzucić jego ciało do środka przepaści, jednak zrobili to na tyle nieuważnie, że wraz z ofiarą do środka wpadł worek wypełniony monetami, które rozsypały się po całej grocie. Jaskinia wraz z trasą turystyczną otwarta jest dla turystów przez cały rok.

Kiedy jechać do Fatimy?

Pielgrzymka do Fatimy może być zorganizowana w każdym miesiącu roku. Należy jednak zwrócić uwagę na czas głównych uroczystości religijnych, które mają miejsce w dni rocznic objawień tj. 12, 13 maja oraz 12, 13 października. W tym czasie do Fatimy przybywa ogromna ilość turystów i pielgrzymów, co wiązać się może z koniecznością dokonywania wcześniejszych rezerwacji miejsce oraz ogólnym wzrostem cen. Najmniejsza liczba turystów odwiedza Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w okresie zimowym (od października do kwietnia).

Pogoda w Fatimie

Portugalia to kraj, w którym panuje łagodny klimat cechujący się gorącymi latami oraz lekkimi i krótkimi zimami.  Fatima leży w środkowej części kraju, 125 km od stolicy Lizbony. Letnie temperatury sięgają tu powyżej 30’C, natomiast w zimie rzadko kiedy spadają poniżej 9’C. Same zimy bywają jednak deszczowe, planując zatem wycieczkę do Fatimy zimą, warto zabrać ze sobą ciepły sweter na chłodne wieczory i kurtkę przeciwdeszczową.

Jak dojechać do Fatimy?

Dojazd do Fatimy z dużych miast w Portugalii nie stanowi problemu zarówno samochodem jak i komunikacją publiczną. Drodze z Porto do Fatimy i z Lizbony do Fatimy poświęciłem osobne wpisy – zapraszam właśnie do nich.

Zobacz komentarzeUkryj komentarze.

2 Comments

  • Kasia
    Posted 28 sierpnia 2019 o 10:38 0Likes

    Jaskinia monet to cudne miejsce. Miła odmiana od upalnej Fatimy 🙂 Bylismy w ubiegłym tygodniu i polecamy!

  • Ola
    Posted 16 września 2019 o 13:25 0Likes

    wycieczka do Fatimy to było piękne doświadczenie, dziękuję za fajną listę

Dodaj komentarz