doPortugalii.pl

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Portugalii
Algarve Lizbona Poradniki

Jak dojechać z Lizbony do Algarve? Faro, Lagos, Albufeira

Port lotniczy w Lizbonie jest największym lotniskiem w Portugalii, naturalnym jest, że na płytę lotniska Humberto Delgado trafia również najwięcej turystów z Polski. Nie wszyscy jednak chcą zostać nad rzeką Tag i decydują się na wyjazd do cieplejszego i piaszczystego Algarve. Poniżej pakiet informacji o tym jak najprościej dostać się na południe Portugalii.

1. Samolotem

Uwaga! W 2019 Ryanair nie lata między Lizboną, a Faro. Można pominąć ten akapit. Odkąd między Lizboną i Porto, a Faro zaczął latać irlandzki Ryanair ceny lotów znacznie spadły. Jeśli zarezerwujemy lot u tego przewoźnika ze znacznym wyprzedzeniem, mamy szansę trafić na bilety nawet za 10 euro. Bardzo często podróż samolotem z Polski do Lizbony lub Porto, a następnie do Faro i stamtąd do innych miejsc w regionie wychodzi taniej niż przejazd autobusem czy pociągiem. Jak dotrzeć z Faro do Lagos i w inne rejony Algarve można przeczytać w moim poradniku.

Drugim przewoźnikiem oferującym loty na tej trasie jest portugalski Tap Air. Niestety, loty są już znacznie droższe i rezerwowane na tej trasie z reguły kosztują 250 – 350 zł. Alternatywą jest połączenie StopOver, gdzie lecimy z Warszawy do Lizbony, a następnie do Faro (lub Porto) i wracamy do Lizbony wracając później do Polski. Połączenia TAP Air między Warszawą, a Lizboną w dwie strony kosztują od 600 do 1000 zł. Tutaj jednak znacznie lepiej wypada lot Ryanairem bezpośrednio do Faro (z Warszawy czy Wrocławia).

2. Pociągiem

Podróż pociągiem z Lizbony do Faro trwa ok. 3 godzin. Z lotniska musimy przedostać się na stację kolejową Oriente. Dworzec znajduje się w odległości około 3km od lotniska. Możemy się dostać do niego na kilka sposobów. Gdy korzystamy z komunikacji miejskiej polecam aplikację Moovit, która pomoże zorientować się w godzinach odjazdów autobusów/metra/tramwajów. Poniżej zamieszczam kilka informacji, które pomogą w trasie.

Karta Viva Viagem na pocztówce z Algarve 🙂

Z lotniska w Lizbonie na dworzec Oriente

I. Z lotniska w Lizbonie na dworzec kolejowy autobusem miejskim

Najczęściej między dworcem Oriente, a lotniskiem poruszają się autobusy. Oba miejsca łączą linie 705, 739, 750 i 744. Bilet zakupiony u kierowcy kosztuje 2 Euro, jeśli mamy kartę Viva Viagem koszt wynosi 1,50 Euro (+0,50E za wyrobienie karty, jeśli jej nie mamy). U kierowcy zapłacimy wyłącznie gotówką, automaty przyjmują płatności zarówno gotówką jak i kartą.

Stacja metra w Lizbonie

II. Z lotniska na dworzec kolejowy metrem

Odkąd w 2012 roku zakończona została budowa nowej linii, najszybszym sposobem transportu z lotniska w Lizbonie jest metro. Stacja metra znajduje się zaraz przy wejściu na lotnisko (za wejściem znajduje się duży parking, trudno przegapić:). Lotnisko z Oriente łączy linia linha Vermelha w kierunku Sao Sebastião. Między lotniskiem, a Oriente są dwa przystanki, a podróż trwa około 6 minut. Aby dostać się na stację metra wymagane jest “odbicie” karty Viva Viagem. Za bilet jednorazowy zapłacimy zatem 1,50 Euro + 0,50 Euro jako koszt wyrobienia karty, jeśli jej nie mamy.

III. Taxi / Cabify / Uber / Taxify

Koszt przejazdu taksówką spod lotniska na Oriente wynosi zazwyczaj od 6-7 euro.

Najpopularniejszą aplikacją do zamawiania taksówek w Portugalii jest Cabify. Na pierwszy przejazd przez aplikację z kodem rabatowym MATEUSZK17 otrzymasz 5 Euro rabatu.

Najtańszym rozwiązaniem na ten moment jest wykorzystanie Bolt (dawniej Taxify). Koszt przejazdu wynosi 4-5 Euro.

Z Lisboa Oriente do Algarve

Pociąg Alfa Pendular

Bilety kolejowe możemy zakupić na dworcu jak i online na stronie cp.pt. Zarówno w przypadku pociągów Alfa Pendular (pospieszny) czy Intercidades (międzymiastowy) koszt wynosi ok. 22 Euro za drugą klasę (Lisboa Oriente – Faro). Cena może być niższa nawet o połowę, jeśli zarezerwujemy bilety z wyprzedzeniem.

Rozkład pociągu Alfa Pendular na trasie Lizbona – Faro

Bezpośrednio z Lizbony dojedziemy do największych miast w regionie – Faro i Albuifery (jednak na stację kolejową Albufeira-Ferreiras, która znajduje się daleko od miasta).

Jeśli planujemy spędzenie wakacji w Lagos i Portimao, wymagana jest przesiadka w miejscowości Tunes. Przesiadka jest naprawdę prosta, jednak polecam mieć zapas ok. 20-30 minut – zdarza się, że pociąg z Lizbony jest opóźniony. Alternatywą jest wybranie autobusu, którym dojedziemy prostu do Lagos.

3. Autobusem

Połączenia między Lizboną, a Algarve regularnie obsługują trzej przewoźnicy – Eva Transportes, Renex, Rede Expressos. Wszyscy trzej są markami jednej firmy – Rede Expressos – i to na ich stronie polecam wyszukiwać przejazdów. Autobusy odjeżdżają z dwóch stacji – Lisboa Oriente i Sete Rios. O tym jak się dostać na Lisboa Oriente pisałem wyżej. Do sprawdzenia rozkładów komunikacji miejskiej w Lizbonie ponownie polecam aplikację Moovit.

Z lotniska w Lizbonie na dworzec autobusowy

I. Autobusem z lotniska na dworzec autobusowy Sete Rios

Między lotniskiem, a Sete Rios kursuje autobus linii 2. Odjeżdża stosunkowo często (zależnie od dnia tygodnia co 10-20 minut), a podróż nim trwa około 20 minut. Bilet zakupiony u kierowcy kosztuje 2 Euro, jeśli mamy kartę Viva Viagem koszt wynosi 1,50 Euro (+0,50E za wyrobienie karty, jeśli jej nie mamy).

II. Metrem z lotniska w Lizbonie na dworzec autobusowy Sete Rios

Stacja metra znajduje się przy wejściu na lotnisko (zaraz za wejściem do metra znajduje się duży parking). Niestety, nie ma możliwości bezpośredniego dostania się metrem z lotniska na Sete Rios. Mamy dwa rozwiązania: wybór przesiadki na drugą linię metra (zdecydowanie łatwiejsze), bądź transport na Oriente i wejście do pociągu do Sintry, który zawiezie nas na Sete Rios (szybsze).

W pierwszym przypadku najpierw musimy skorzystać z linii linha Vermelha w kierunku Sao Sebastião, wysiąść na ostatnim przystanku (Sao Sebastião) i przesiąść się na linię Linha Azul w kierunku Reboleira, a następnie wysiąść po dwóch przystankach na Jardim Zoológico. Bezpośrednio ze stacji metra możemy przejść na dworzec autobusowy. Uwaga, to wszystko możemy zrobić kupując tylko JEDEN bilet Viva Viagem (1,50 Euro + 0,50 E za wyrobienie). Między stacjami nie potrzeby wychodzenia z metra ani ponownego odbijania karty – linie są obok siebie.

W drugim przypadku najpierw korzystamy z linha Vermelha w kierunku Sao Sebastião, wysiadamy na stacji Oriente i przesiadamy się na pociąg w kierunku Sintry. Z Oriente do Sete Rios są trzy stacje – Braco De Prata, Roma-Areeiro, Entrecampos.

III. Taxi / Cabify / Uber

Koszt przejazdu taksówką spod lotniska na Sete Rios wynosi zazwyczaj od ok. 10 euro. Najpopularniejszą aplikacją do zamawiania taksówek w Portugalii jest Cabify. Na pierwszy przejazd przez aplikację z kodem rabatowym MATEUSZK17 otrzymasz 5 Euro rabatu. Najtańszym rozwiązaniem na ten moment jest wykorzystanie Bolt (dawniej Taxify). Cena przejazdu w tej aplikacji powinna wynieść ok. 9 euro.

Z Sete Rios do Lagos

W odróżnieniu od pociągów połączenie autobusowe pozwala nam dojechać do Lagos / Portimao bez przesiadek. Czas przejazdu wynosi ok. 4 godzin, a koszt biletu to 19-20 Euro. Poniżej znajduje się przykładowy rozkład ze strony przewoźnika Rede. Bilety kupimy online i na dworcu. Należy pamiętać, że część autobusów kursuje tylko w sezonie (na screenie oznaczone są ikoną kalendarza). Jakość przewozów w Rede porównałbym do FlixBusa – jest w porządku, w miarę wygodnie, ale bez szaleństw. 😉

Połączenia autobusowe między Lizboną, a Lagos

Zdjęcie stacji metra pochodzi z Flickra, Metro Centric. Tytułowe zdjęcie pociągu Alfa Pendular użytkownika Nuno Morao.

Dodaj komentarz