Port lotniczy w Lizbonie jest największym lotniskiem w Portugalii, naturalnym jest zatem, że na płytę lotniska Humberto Delgado trafia też najwięcej turystów z Polski. Nie wszyscy jednak chcą zostać nad rzeką Tag i decydują się na wyjazd do cieplejszego i piaszczystego Algarve. Poniżej pakiet informacji o tym jak najprościej dostać się na południe Portugalii.

Jak dojechać z Lizbony do Algarve pociągiem?

Czas podróży: około 3 godzin
Koszt: Od 20 do 30 euro, w promocji nawet 11 E.

Podróż pociągiem z Lizbony do Faro trwa ok. 3 godzin. Pociągi odjeżdżają ze stacji kolejowej Lisboa Oriente (o tym jak tam dojechać z lotniska tutaj). Dworzec znajduje się w odległości około 3km od lotniska i ok. 8 km od centrum. Bilety kolejowe możemy zakupić w kasach na dworcu jak i online na stronie cp.pt. Zarówno w przypadku pociągów Alfa Pendular (oznaczone jako AP) czy Intercidades (IC) koszt wynosi ok. 23 Euro za drugą klasę. Cena może być niższa nawet o połowę, jeśli zarezerwujemy bilety z wyprzedzeniem.

Rozkład pociągu Alfa Pendular na trasie Lizbona – Faro

Bezpośrednio z Lizbony dojedziemy do największych miast w regionie – Faro i Albuifery (jednak na stację kolejową Albufeira-Ferreiras, która znajduje się ok. 6 km od miasta). Jeśli planujemy spędzenie wakacji w Lagos lub Portimao, wymagana jest przesiadka w miejscowości Tunes. Przesiadka jest naprawdę prosta, dworzec jest niewielki i odjeżdżamy z tego samego peronu na który przyjeżdżamy. Nie ma co się obawiać o czas przesiadki (zazwyczaj około 10 minut), nawet jeśli zdarzy się opóźnienie, pociągi na siebie czekają. Alternatywą jest wybranie autobusu, którym dojedziemy prosto do Lagos.

Jak dojechać z Lizbony do Algarve autobusem?

Czas podróży: około 4 godzin,
Koszt: 18 – 20 euro.

Połączenia między Lizboną, a Algarve regularnie obsługują trzej przewoźnicy – Eva Transportes, Renex, Rede Expressos. Wszyscy trzej są markami jednej firmy – Rede Expressos. Autobusy odjeżdżają z dwóch stacji – Lisboa Oriente i Sete Rios (pod linkiem wpis o tym jak dostać się tam z lotniska w Lizbonie).

W odróżnieniu od pociągów połączenie autobusowe pozwala nam dojechać do Lagos i Portimao bez przesiadek. Czas przejazdu wynosi ok. 4 godzin, a koszt biletu to 19-20 Euro. Bilety kupimy online i na dworcu. Należy pamiętać, że część autobusów kursuje tylko w sezonie (na stronie Rede oznaczone są ikoną kalendarza). Zakup biletów i rozkład uaktywnia się na około dwa miesiące przed datą podróży. Jakość przewozów w Rede porównałbym do FlixBusa – jest w porządku, w miarę wygodnie, ale bez szaleństw.

Jak dolecieć z Lizbony do Faro?

Czas podróży: Godzina.
Koszt: 250 – 350 zł, promocyjnie 120 zł.

Jedynym przewoźnikiem obsługującym w 2019 roku loty z Lizbony do Faro jest portugalski Tap Air. Wyloty są z terminala pierwszego na lotnisku w Lizbonie, w niecałą godzinę docieramy do Faro z którego łatwo można dostać się w każdy punkt Algarve. Bilety kosztują zazwyczaj między 250 a 350 zł, często można je jednak spotkać w niższej, promocyjnej cenie – od 25 Euro.

Jak dojechać samochodem z Lizbony do Algarve?

Czas podróży: około 2 godzin i 40 minut, zależnie od wybranej miejscowości.
Koszt: 26 euro (bramki na drogach ekspresowych).

Portugalia jest jednym z najtańszych europejskich krajów pod względem cen wynajmu samochodów. Samochód wynajmiemy już od 10 euro za dobę, a koszt litra benzyny to ok. 1,40 Euro. Z sieciowych wypożyczalni, czyli tych gdzie możemy wynająć samochód w Lizbonie i zdać np. w Faro, polecam Centauro i Drive on Holidays. Jeśli chodzi o wypożyczalnie w Lizbonie, wielokrotnie korzystałem z usług Olivauto przy dworcu Roma-Areeiro. Polecam wynająć samochód od razu z systemem do elektronicznego poboru opłat Via Verde.

W przypadku podróży samochodem z Lizbony do Lagos lub Albufeiry na trasie mamy kilka ciekawych miejsc w których warto się zatrzymać, dlatego podzieliłem poradnik na dwie części – ekspresową przez autostrady i tańszą, ale odrobinę dłuższą – turystyczną. Różnica między obiema drogami wynosi ok. 50 minut i moim zdaniem zdecydowanie warto ominąć zjazd na drogę E1.

Trasa ekspresowa

Z lotniska w Lizbonie kierujesz się na most Vasco da Gama, następnie na autostradę A12, w pobliżu Setúbal odbijając na A2 i wjeżdżając na E1. Przed Alcácer do Sal możesz zjechać na drogę krajową lub jechać dalej autostradą ekspresową. Jeśli wybierzesz drogi krajowe zapłacisz ok. 15 euro mniej, a czas podróży wydłuży się nieznacznie, bo o około 40 minut.

Polecam wybrać wyjazd z Lizbony mostem Vasco da Gama (opłata 2,70 euro jest pobierana wyłącznie za wjazd do Lizbony), a powrót mostem 25 kwietnia – pobierana opłata jest niższa (1,50 euro). Łączny koszt przejazdu autostradami z Lizbony na południe Algarve powinien wynieść od 10 do 30 euro, zależnie od tego którą z miejscowości i dróg dojazdowych wybierzesz.

Trasa turystyczna

Mapa z polecanymi miejscami w trasie z Lizbony do Algarve

Moim zdaniem miejscami, które TRZEBA zobaczyć są Sesimbra, Costa Vicentina i Monchique.

Dla bardziej upartych i ciekawych „prawdziwej Portugalii” interesujące mogą wydać się też Sines i Setúbal. Podkreślę tutaj jednak: upartych, ze względu na przeciętne walory estetyczne obu miast. Sines bardziej znane jest z ogromnej rafinerii i tego, że urodził się w nim Vasco da Gama niż tego, że przy samym mieście mamy ładną plażę, dobrze zachowane mury miejskie i całkiem zwyczajną Portugalię, gdzie senhores sączą kawę za 50 centów. Podobnie rzecz ma się z Setúbal, które teraz częściej jest jedną z sypialni Lizbony niż miastem słynnym z Choco Frito (smażoną mątwa), pysznych, poławianych przez kutry ryb i plaży tuż przy mieście.

Trasę z Lizbony do Lagos polecam rozłożyć nawet na trzy dni – zwiedzania na pewno nie zabraknie. Pierwszy postój można zrobić już w Sesimbrze – plaże w tym mieście jak i w całym regionie Arrábida są zdecydowanie nietypowe jak na środkową Portugalię i, jeśli starczy nam czasu, szybki wypad stamtąd również do Troi (można wybrać prom z Setúbal za 7 euro w dwie strony lub przejazd samochodem – około 30 minut). Troia to z kolei miasteczko-kurort, pełne turystów, z piękną, idealnie piaszczystą linią brzegową i najcieplejszą wodą na półwyspie lizbońskim, bo położone w zatoczce. Półwyspowi Troia poświęciłem osobny wpis, zapraszam tutaj.

W drodze na południe polecam zatrzymać się również w Costa Vincentinie, zdecydowanie najpiękniejszym miejscu na zachodnim krańcu rejonu Algarve. Ze względu na to, że jest to teren parku narodowego każda z tamtejszych plaż odległa jest od cywilizacji o kilka kilometrów. Zdecydowanie najpiękniejszą jest jednak Praia de Odeceixe, gdzie klify są jeszcze bardziej imponujące niż na południu.

Trzecim polecanym przeze mnie miejscem na jeden dzień jest niewielkie Monchique. To ślicznie miasteczko leżące w pobliżu gór Serra de Monchique, którego wierzchołek – Foia – jest najwyższym szczytem w Algarve. Niestety, nie da się wdrapać na sam szczyt – został zajęty przez należące do NATO radary – ale w drodze na niego, można porozkoszować się portugalską naturą – drzewkami oliwnymi, migdałowymi czy figowymi, a nawet eukaliptusem.

 

Tytułowe zdjęcie pociągu Alfa Pendular użytkownika Nuno Morao.