Albufeira przeciąga tysiące turystów rocznie ze względu na krajobrazy morskich plaż roztaczające się tuż za ostatnimi zabudowaniami miasta. Bielone ściany wiekowych zabytków stoją w opozycji do bogatych, popularnych klubów, barów, które wypełniają się co noc spragnionymi wrażeń i rozrywki turystami z całego świata.
Spis treści
Atrakcje Albufeiry
Albufeira, choć zdominowana przez turystykę, w centrum miasta i jego okolicach posiada kilka obiektów na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim, pozostały jeszcze pod wpływem Maurów deptako-rynek czy okolice samej plaży, otoczone hotelami i kurortami. W pobliżu Albufeiry znajdziemy za to najciekawszy park morski w Algarve – Zoomarine – z genialnym pokazem delfinów czy największą zjeżdżalnię dostępną w Aqualand. Turyści przyjeżdżają do Albufeiry głównie dla plaż, dla najpiękniejszych z nich znalazło się miejsce w tym krótkim przewodniku.
Deptak
Choć obszar ścisłego centrum Albufeiry nie jest zbyt duży i można go zwiedzić w zaledwie kilka godzin, to warto mu poświęcić ten czas, aby w pełni docenić warstwę kulturalną tego miasta, które dziś jest znane głównie z rozległych plaż i nocnego życia w otoczeniu dziesiątek ściśle postawionych klockowatych hoteli.
Jardim Público de Albufeira oraz otaczająca go ulica Largo Engenheiro Duarte Pacheco uchodzą przez mieszkańców za bijące serce klimatycznego starego miasta. Można tu odpocząć na ławkach, chłonąć atmosferę wewnątrz gastronomicznych ogródków, przy okazji zjadając wykwintne posiłki z owoców morza świeżo przywiezionych z przystani, czy pijąc aromatyczną kawę, zimne piwo lub szklankę vinho verde. Całość sielskiego klimatu dopełniają uliczni artyści, których jest pełno na brukowanych uliczkach przez cały dzień. Po relaksie warto oddać się zwiedzaniu najważniejszych punktów historycznych miasta. Igreja Matriz i kościół Sant’Ana znajdują się w odległości krótkiego spaceru od dzielnicy hotelarskiej. Na południe od placu znajduje się świątynia San Sebastian, w której mieści się popularne Muzeum Sztuki Sakralnej.
Muzeum archeologiczne
Museu Municipal de Arqueologia de Albufeira jest małym, ale niezwykle ciekawym muzeum w bezpośrednim sąsiedztwie starówki Albufeiry z widokiem na plaże Praia do Peneco i Praia dos Pescadores. Wewnątrz tego ośrodka kultury turyści znajdą mieszankę pamiątek archeologicznych znalezionych w Algarve, jak między innymi sztukaterię rzymską, wizygocką, czy nawet mauretańską. Bardzo ważnym celem funkcjonowania placówki jest ponadto działalność edukacyjna, w tym organizację wystaw czasowych w pomieszczeniach na piętrze. Każda ekspozycja posiada oddzielne objaśniania w różnych językach europejskich, w tym w angielskim, francuskim, niemieckim, czy hiszpańskim. Kolekcja została pierwotnie przygotowana przez ojca José Manuela Semedo de Azevedo i zawierała elementy z nekropolii Morgado da Lameira i kościoła farnego Old Matriz. Wykopany silos z okresu panowania muzułmańskiego można zobaczyć także pod szklanym fragmentem posadzki w podłodze parteru muzeum.
Muzeum sztuki sakralnej
Museu de Arte Sacra mieści się współcześnie w odrestaurowanej osiemnastowiecznej Capela de São Sebastião. Muzeum prezentuje sztukę religijną zebraną z okolicznych kościołów, które przetrwały trzęsienie ziemi w 1755 roku, a następnie niszczycielskie tsunami oraz pożary, które nawiedziły ten region. Najważniejsze z kolekcji to piękny pozłacany, drewniany ołtarz wraz z wizerunkami zasłużonego jezuity Francisco Xaviera, działającego w Azji i świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego.
Inne pamiątki obejmują między innymi pietę w kamieniu ze starej kaplicy w Albufeirze, szesnastowieczny obraz o tematyce Zmartwychwstania Jezusa, a także inne obrazy, w tym Franciszka z Asyżu, wizerunek Chrystusa wykonany w drogocennej kości słoniowej oraz kilka przedmiotów liturgicznych i okołosakralnych wykonanych ze srebra lub złota. Istnieją również panele z płytek azulejos z XVII stulecia, czy bogate elementy o niebagatelnym znaczeniu historycznym. W bocznym pomieszczeniu znajdują się artefakty i informacje o życiu Wincentego z Albufeiry, augustiańskim misjonarzu działającym najpierw na terenie Meksyku, na Filipinach, a później w Japonii, gdzie podobno najpierw torturowano go wrzącą wodą z gorących źródeł wulkanicznych na górze Unzen, a następnie umęczono, spalając na stosie w Nagasaki podczas powszechnych wówczas prześladowań chrześcijan. Dzień jego śmierci, czyli 3 września jest portugalskim świętem patronalnym.
Zoomarine
Park morski znajduje się w Guia, niedaleko Albufeiry. Otwarte w 1991 roku centrum łączy zabawę i rozrywkę z edukacją. Znajdziemy tutaj zarówno baseny, inscenizacje pirackie, zjeżdżalnie wodne, rwące rzeki, akwaria, czy niewielkie rollercoastery, jak i pokazy zwierząt – lwów morskich czy niezwykle popularny pokaz delfinów. W parku istnieje również możliwość uczestniczenia w niewielkim pokazie – Dolphin Emotions Premium. Gorąco polecam! Niestety, Zoomarine jest bardzo popularne, jeśli przyjeżdżacie do niego w sezonie należy przygotować się na kolejki do zjeżdżalni.
Aqualand Algarve
Aqualand to niezwykle popularny park wodny w regionie Algarve, który istnieje już od ponad dwudziestu lat na terenie Alcantarilhi, czyli miasta w drodze między Albufeirą, a Portimão. W odróżnieniu od Zoomarine koncentruje się on głównie na rozrywce – znajdziemy tu największą w Portugalii zjeżdżalnie czy kilka imponujących ślizgawek. Poza atrakcjami dostarczającymi adrenaliny są tu również spore baseny i zjeżdżalnie przeznaczone dla najmłodszych. Aqualand Algarve jest na „świeżym powietrzu”, z tego względu otwarty jest od czerwca do września. Poza sierpniem praktycznie ma w nim kolejek. Warto zakupić bilety online, gdyż można trafić na 50% zniżkę.
Plaże w Albufeirze
Plaże w pobliżu Albufeiry są właściwie znakiem rozpoznawczym miasta oraz jego główną atrakcją, obok której nie można przejść obojętnie.
Praia dos Pescadores
Praia dos Pescadores znajduje się naprzeciwko starówki Albufeiry. Jest to jedna z głównych plaż kurortu wraz z sąsiednią Praia do Túnel i jako taka może być bardzo zatłoczona w miesiącach letnich.
Oczywiście są tego niepodważalne zalety. Do takich należy fakt łatwo dostępnego wejścia od strony ścisłego centrum miasteczka, który dodatkowo usprawniono windą z brzegu klifu do poziomu nabrzeża. Nazwa atrakcji pochodzi od tego, że kiedyś rybacy z wiosek cumowali tu łodzie.
Alemães
Praia dos Alemães jest częścią długiego odcinka złotych, piaszczystych terenów, który zajmuje wszystkie główne miejskie plaże w Albufeirze. Nazwa faktycznie pochodzi od starej fabryki konserw rybnych w pobliżu, będącej niegdyś własnością niemieckiej rodziny. Ta atrakcja jest najbardziej wysuniętą na wschód spośród głównych kąpielisk kurortu. Dzięki swoistej izolacji promenady w tym miejscu traktuje się jako nieco mniej rozwinięte, o zdecydowanie bardziej naturalnym charakterze z piaskowcowymi klifami, sosnami, czy skalistymi wychodami na horyzoncie.
Praia da Oura
Położona u podnóża stromego wzgórza przed miejscowością wypoczynkową Praia da Oura uchodzi wśród znawców tematu za jedną z najwspanialszych plaż regionu Algarve. Długa ławica piaszczystego wybrzeża wsparta jest elegancką promenadą otoczoną klimatycznymi kawiarniami, barami i kilkoma przyjemnymi restauracjami. Panuje tu zdecydowanie łagodniejszy klimat niż na pozostałych kąpieliskach, co ma odzwierciedlenie w stosunkowo luźnym podejściu do plażowania przez turystów.
Eulália
Praia de Santa Eulália znajduje się nieco ponad cztery kilometry na wschód od Albufeiry. Plaża ma w sobie coś ekskluzywnego, o czym świadczą specjalnie zaprojektowane ogrody tuż za linią piasku. Turyści odnajdą tu rzędy drzew palmowych przeplatanych aloesami i innymi egzotycznymi roślinami oraz obszary starannie przyciętego trawnika. Samo kąpielisko to spory odcinek wybrzeża otoczony przez niskie, pokryte sosną klify barwy ochry na obu końcach. Woda jest typowo lazurowa o krystalicznej czystości, co zachęca do uprawiania nurkowania.
São Rafael
Krystalicznie czyste, płytkie wody i jedwabiście miękki złoty piasek sprawiają, że Praia de São Rafael uznaje się za jedną z najpopularniejszych plaż w regionie Albufeira. Atrakcja położona jest w pięknej zatoce, otoczonej wysokimi, wapiennymi klifami. Jest to zdecydowanie najciekawsza plaża w Albufeirze.
Osobliwe formacje skalne ograniczające kąpielisko mają swoje symboliczne, dość sugestywne nazwy, takie jak „Ninho das Andorinhas” (Jaskółcze Gniazdo), a także „Ponte Pequena” (Mały Most). Spostrzegawczy zwiedzający odnajdą tu wiele jaskiń i grot do samodzielnego odkrycia.
Jak dojechać z Faro do Albufeiry?
Wskazówki dojazdu z Faro i lotniska opisałem w osobnym wpisie: Jak dojechać z Faro do Albufeiry. Do samego centrum najwygodniej dotrzeć autobusem Eva-Bus.
Historia miasta
Nazwa miasta pochodzi od arabskiego Al-buhera, co oznacza „zamek morski” lub al-Buħayra, „laguna”. Maurowie zbudowali silne struktury obronne na bazie rzymskich konstrukcji, dzięki czemu obszar ten uchodził wśród najeźdźców za prawie nie do zdobycia. Kluczem do rozwoju gospodarki prócz handlu oceanicznego było rolnictwo. Doskonalenie hodowli, czy upraw w tym okresie zbiegło się z wprowadzeniem nowych technik pielęgnacji warzyw oraz owoców. Muzułmanie używali pługa i nawozów, a także wciągarek do podnoszenia wody ze studni. Wprowadzili także zwyczaj nawadniania pól, budowy tam i przekształcania nieuprawianych terenów w ogrody bądź sady.
Chrześcijański podbój regionu rozpoczął się pod koniec XII wieku. Templariusze, zakony religijne, świeckie organizacje które wspierały rekonkwistę, zaatakowały wiele ziem okupowanych przez przybyszów z Afryki, ale nigdy nie udało im się zdobyć Albufeiry. Po odzyskaniu Faro desperacka obrona osady stała się nie do utrzymania. Otoczony przez siły wroga ze wszystkich stron bastion padł w 1249 roku. Miasto było jednym z miast regionu Algarve najbardziej dotkniętych klęskami żywiołowymi, w tym trzęsieniem ziemi w połowie XVIII stulecia. W 1833 roku podczas portugalskiej wojny domowej między siłami absolutystycznymi i liberalnymi osada została okrążona, po czym zaatakowana. Dokonano wówczas masakry ludności cywilnej bez względu na płeć, czy wiek. Po dziewiętnastym wieku społeczność kurortu rozrosła się dzięki rozszerzeniu obszaru łowiska. Dlatego miejscowi co roku świętują „Festival de Peixes”, który jest tradycją, a służy uczczeniu rybaków, którzy pomogli w rozwoju miasta.