Poniżej przedstawiam najprostsze sposoby na przedostanie się do centrum Faro i innych miejsc w regionie. Do miasta można się dostać pieszo, ale zdecydowanie polecam wybranie komunikacji miejskiej lub samochodu.

W szybkim skrócie: do Portimao i Lagos pociągiem, do Albufeiry autobusem, a podbić przylądek świętego Wincentego (Sagres) można podbić również bez samochodu.

Jak dojechać z lotniska w Faro do centrum miasta?

Jak dojechać autobusem z lotniska do centrum Faro?

autobus na lotnisku w Faro
Bus linii 16 w kierunku plaży w Faro (przez lotnisko)

Między centrum miasta a lotniskiem kursują dwie linie autobusowe – 14 i 16. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,35 Euro i możesz zakupić go u kierowcy (tylko gotówka). Podróż z lotniska do centrum miasta trwa około 15 minut. Same autobusy w sezonie bywają bardzo zatłoczone, więc jeśli do Faro planujesz przyjechać w lipcu – nie nastawiaj się zawsze na pierwszy autobus.

Linia 16 kursuje między plażą (PRAIA), a dworcem autobusowym (TERMINAL – FARO BUS STATION). Tuż obok dworca autobusowego znajduje się dworzec kolejowy. Dokładne, aktualizowane przez przewoźnika godziny odjazdów znajdują się na stronie proximo.pt.

Linia 14 kursuje między plażą (PRAIA), a dworcem autobusowym (TERMINAL). Linie różnią się między sobą trasą i częstotliwością kursów – linia 14 kursuje zaledwie kilka razy dziennie i jedzie odrobinę dłużej. Dokładne godziny odjazdów znajdują się na stronie proximo.pt.

Ile kosztuje przejazd taksówką z lotniska do centrum Faro?

Przeciętny koszt przejazdu między lotniskiem w Faro, a dworcem kolejowym wynosi 8 – 10 Euro. Najpopularniejszą aplikacją do zamawiania taksówek w Portugalii jest Uber. Dojazd do Faro powinien kosztować ok. 8 euro, do Albufeiry ok. 45 euro, do Lagos ok. 80 euro. Jeśli chcesz wybrać się do jednego z hoteli bezpośrednio z lotniska, najlepiej wcześniej zamówić transfer. Uber na dalsze odległości jest stosunkowo drogi. Od jesieni 2019 w Algarve działa również Bolt (dawniej Taxify), aktualnie przejazdy są tańsze niż identycznie Uberem.

Inną równie popularną aplikacją jest Cabify. Znajdziesz w niej wyłącznie taksówki, a przejazd jest niewiele droższy niż Uberem. Najlepiej korzystając z aplikacji porównywać ceny w obu. Na pierwszy przejazd przez aplikację otrzymasz 5 Euro rabatu. Kod zniżkowy: MATEUSZK17. Można również skorzystać z MyTaxi, jest ono jednak zdecydowanie słabiej dostępne.

Pieszo

To opcja bardziej dla upartych niż wygodnych – trasa prowadzi w części po szutrowej drodze, dla pieszych dostępnej od niedawna. Należy wyjść z lotniska, udać się na wschód i zejść na drogę za wypożyczalnią Firefly. Zaznaczyłem to tutaj na Google Maps. Przejście z walizką na stację kolejową powinno zająć około godziny. Odradzam każdą inną trasę do miasta, na drodze N125 dla pieszych jest zwyczajnie niebezpiecznie. Jest ona jednak bardzo dobra do łapania stopa w kierunku Lagos – niewielu turystów z wypożyczalni jedzie gdziekolwiek indziej.

trasa pieszo z lotniska do centrum Faro

Ile kosztuje wynajęcie samochodu w Algarve?

Portugalskie wypożyczalnie należą do jednych z najtańszych w Europie – samochód wynajmiemy już od 15 euro za dobę, a koszt litra benzyny wynosi ok. 1,40 Euro. Wypożyczalnie samochodów znajdują się zaraz obok wyjścia z lotniska. Z wypożyczalni tzw. sieciówek polecam Drive on Holidays i Centauro, jeśli możemy wynająć i zdać samochód w Faro – Drive4fun, Luzcar, autorent.pt, FaroCar.com. Polecam właśnie je zamiast aut ze strony Ryanaira czy innych wypożyczalni – często jest zdecydowanie taniej.

Koszt przejazdu autostradą czyli tzw. „bramek” z Faro do Lagos wyniesie nas ok. 6,60 euro. Nie musisz jednak z nich korzystać – drogi krajowe są przyzwoitej jakości. Jeśli planujesz wybrać się np. do Lizbony, warto by samochód miał włączony transmiter do elektronicznego poboru opłat Via Verde.

Jak dojechać do Lagos, Albufeiry, Portimao, Sagres z Faro?

Jak dojechać pociągiem z Faro do Lagos i Portimao?

Rozkład jazdy pociągu z Faro do Lagos
Rozkład jazdy pociągu z Faro do Lagos

Najwygodniejszym sposobem na przejazd między Faro, a Lagos jest pociąg. Pociągi odjeżdżają ze stacji kolejowej w Faro, która znajduje się w centrum miasta (o tym jak się na nią dostać w punkcie 1).

Bilet na pociąg regionalny do Lagos kosztuje 7,40 Euro, jest to stała cena, możliwe jest uzyskanie zniżki mając mniej niż 26 lat (25%) lub powyżej 65 roku życia (50%). Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie Comboios Portugal – cp.pt. Po wybraniu kierunku podróży, pociągi regionalne będą oznaczone literą R. Niestety, biletu na pociągi regionalne w Portugalii nie można zakupić online, a wyłącznie w kasie na miejscu. Polecam przygotować się na ok. 10 minut oczekiwania w kolejce w sezonie (lipiec-wrzesień).

Istnieje również możliwość skorzystania z pociągu Alfa Pendular (AP) czy Intercidades (IC), wiąże się to jednak z przesiadką w Tunes. Dworzec w Tunes jest niewielki, przesiadając się nie zmieniamy peronu, przesiadkę w Tunes wybierają turyści jadący z Lizbony do Lagos – pociągi często na siebie “czekają”, jeśli jest opóźnienie.

Pociąg zatrzymuje się również w Portimao i Albufeirze – Ferreiras. Jeśli planujemy dostać się do tej drugiej miejscowości, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie autobusu. Stacja kolejowa Albufeira-Ferreiras znajduje się ok. 6 km od miasta.

Jak dojechać autobusem z Faro do Albufeiry?

Między Faro, a pozostałymi miejscowościami w Algarve regularnie kursuje jeden przewoźnik – Eva Transportes. Większość autobusów odjeżdża z dworca autobusowego usytuowanego obok dworca kolejowego, cztery połączenia odjeżdżają bezpośrednio z lotniska w Faro. Na stronie przewoźnika znajdziesz aktualne rozkłady jazdy, a bilet bez problemu zakupisz na dworcu. Istnieje również możliwość zakupu biletu online, jednak często rozkłady na stronie Eva i stronie Rede Expressos się różnią, co powoduje spore problemy przy zakupie biletu (np. widać jedno połączenie, gdy rzeczywiście odjeżdżają 4 autobusy). Bilety musisz zakupić w kasie przed odjazdem, nie ma możliwości kupna biletu u kierowcy.

Jak czytać rozkład jazdy? To całkiem proste. W Portugalii rozpoczynamy tydzień od niedzieli i to względem niej numerowany jest każdy dzień na rozkładzie jazdy. Przykładowo, napis na rozkładzie “2as, 3as, 4as, 5as, 6as excepto feriados” oznacza, że autobusy kursują od poniedziałku (2as) do piątku (6as) z wyłączeniem świąt (excepto feriados). Autobusy, które jeżdżące codziennie – również w święta, oznaczone są jako “Diariamente”. Na stronie internetowej rozkład dostępny jest również w języku angielskim.

Z lotniska w Faro możemy dostać się bezpośrednio wyłącznie do Albufeiry i hiszpańskiego Ayamonte, Sevilli czy Huelvy. Najczęściej na tej trasie odjeżdżają 2 lub 3 autobusy dziennie.

Z dworca autobusowego w Faro dostaniemy się za to we właściwie każdy punkt Algarve. Jeśli nie mamy samochodu, autobusami nie stracimy wcale tak wiele z wycieczek – jest możliwość dostania się w praktycznie każdy punkt regionu – również do Sagres czy (prawie) do Benagil.

Pomiędzy Portimao, Lagos, Albufeirą, Lagoa czy Silves kursuje również drugi przewoźnik, Frota Azul. Niestety, nie oferuje połączeń do stolicy regionu. Jest jednak dobrą alternatywą, jeśli planujesz zwiedzić Algarve autobusem.

Autorem zdjęcia pociągu relacji Faro – Lagos jest Ted Percival z Flickr. Zdjęcie autobusu linii 16 pochodzi ze strony aeroportodefaro.com.