doPortugalii.pl

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Portugalii
Algarve Poradniki

Jak dostać się z lotniska w Faro do Lagos/Portimao?

Poniżej przedstawiam najprostsze sposoby na przedostanie się do centrum Faro i innych miejsc w regionie. Niestety, nie ma możliwości dostania się do miasta pieszo, a na dworzec kolejowy/autobusowy możemy dostać się wyłącznie komunikacją miejską lub samochodem.

Otworzony 11 lipca 1965 roku port lotniczy w Faro jest jedynym czynnym lotniskiem w rejonie Algarve. Położone w dzielnicy Marchil lotnisko oddalone od centrum miasta o około 7 kilometrów.

1. Do centrum Faro / na dworzec kolejowy

I. Komunikacja miejska
Bus linii 16 w kierunku plaży w Faro (przez lotnisko)

Między centrum miasta a lotniskiem kursują dwie linie autobusowe – 14 i 16. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,25 Euro i możesz zakupić go u kierowcy. Podróż z lotniska do centrum miasta trwa około 15 minut. Same autobusy w sezonie bywają bardzo zatłoczone.

Linia 16 kursuje między plażą (PRAIA), a dworcem autobusowym (TERMINAL – FARO BUS STATION). Tuż obok dworca autobusowego znajduje się dworzec kolejowy. Dokładne godziny odjazdów znajdują się na stronie proximo.pt.

Linia 14 kursuje między plażą (PRAIA), a dworcem autobusowym (TERMINAL). Linie różnią się między sobą trasą – w przypadku linii 14 podróż trwa dłużej – i częstotliwością kursów – linia 14 kursuje zaledwie kilka razy dziennie. Dokładne godziny odjazdów znajdują się na stronie proximo.pt.

II. Taxi / Uber / Inne aplikacje

Przeciętny koszt przejazdu między lotniskiem w Faro, a dworcem kolejowym wynosi 9-10 Euro.

Najpopularniejszą aplikacją do zamawiania taksówek w Portugalii jest Cabify. Na pierwszy przejazd przez aplikację otrzymasz 5 Euro rabatu. Kod zniżkowy: MATEUSZK17. Jeśli chodzi o ceny przejazdów, w rejonie Algarve Cabify ma podobne stawki do Ubera. Można również skorzystać z MyTaxi.

Niestety, w rejonie Algarve (jeszcze) nie działa Taxify.

III. Wynajęty samochód

Portugalskie wypożyczalnie należą do jednych z najtańszych w Europie. Najpopularniejsze wypożyczalnie samochodów znajdują się zaraz obok wyjścia z lotniska.

Wypożyczalnie samochodów w Faro obok lotniska

2. Do Lagos, Albufeiry, Portimao, Sagres

I. Pociąg

Wyłącznie do Lagos / Portimao / Albufeira

Rozkład jazdy pociągu z Faro do Lagos

Najwygodniejszym sposobem na przejazd między Faro, a Lagos jest pociąg. Pociągi odjeżdżają ze stacji kolejowej w Faro, która znajduje się w centrum miasta (o tym jak się na nią dostać w punkcie 1).

Zależnie od klasy i tego w którym momencie kupujemy bilet (warto to zrobić wcześniej online na stronie cp.pt) zapłacimy od 6 do 15 Euro. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pociągu regionalnego (koszt ~7 euro). Istnieje również możliwość skorzystania z pociągu Alfa Pendular (kolej pospieszna) czy Intercidades (międzymiastowa), wiąże się to jednak z przesiadką w Tunes. Dworzec w Tunes jest niewielki, jednak pociągi wyjeżdżające z Faro często miewają opóźnienia – jeśli na przesiadkę mamy mniej niż 10-20 minut, możemy nie zdążyć na kolejny pociąg.

Pociąg zatrzymuje się również w Portimao i Albufeirze – Ferreiras. Jeśli planujemy dostać się do tej drugiej miejscowości, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie autobusu. Stacja kolejowa Albufeira-Ferreiras znajduje się ok. 6 km od miasta.

II. AUTOBUS

Między Faro, a pozostałymi miejscowościami w Algarve regularnie kursuje jeden przewoźnik – Eva Transportes. Bilety możemy zakupić na dworcu jak i online.

Z lotniska w Faro możemy dostać się bezpośrednio wyłącznie do Albufeiry i hiszpańskiego Ayamonte, Sevilli czy Huelvy. Najczęściej na tej trasie odjeżdża 1 lub 2 autobusy dziennie.

Z dworca autobusowego w Faro dostaniemy się za to w każdy punkt Algarve.

Pomiędzy Portimao, Lagos, Albufeirą, Lagoa czy Silves kursuje również drugi przewoźnik, Frota Azul. Niestety, nie oferuje połączeń do stolicy regionu.

Autorem zdjęcia pociągu relacji Faro – Lagos jest Ted Percival z Flickr. Zdjęcie autobusu linii 16 pochodzi ze strony aeroportodefaro.com.

Dodaj komentarz