doPortugalii.pl

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Portugalii
Algarve Poradniki

Jak dostać się z lotniska w Faro do Lagos/Portimao/Albufeiry?

Poniżej przedstawiam najprostsze sposoby na przedostanie się do centrum Faro i innych miejsc w regionie. Niestety, nie ma możliwości dostania się do miasta pieszo, a na dworzec kolejowy/autobusowy możemy dostać się wyłącznie komunikacją miejską lub samochodem.

W szybkim skrócie: do Portimao i Lagos pociągiem, do Albufeiry autobusem, a podbić przylądek świętego Wincentego (Sagres) można podbić również bez samochodu.

1. Do centrum Faro / na dworzec kolejowy

I. Komunikacja miejska

Bus linii 16 w kierunku plaży w Faro (przez lotnisko)

Między centrum miasta a lotniskiem kursują dwie linie autobusowe – 14 i 16. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,25 Euro i możesz zakupić go u kierowcy. Podróż z lotniska do centrum miasta trwa około 15 minut. Same autobusy w sezonie bywają bardzo zatłoczone, więc jeśli do Faro planujesz przyjechać w lipcu – nie nastawiaj się zawsze na pierwszy autobus.

Linia 16 kursuje między plażą (PRAIA), a dworcem autobusowym (TERMINAL – FARO BUS STATION). Tuż obok dworca autobusowego znajduje się dworzec kolejowy. Dokładne, aktualizowane przez przewoźnika godziny odjazdów znajdują się na stronie proximo.pt.

Linia 14 kursuje między plażą (PRAIA), a dworcem autobusowym (TERMINAL). Linie różnią się między sobą trasą i częstotliwością kursów – linia 14 kursuje zaledwie kilka razy dziennie i jedzie odrobinę dłużej. Dokładne godziny odjazdów znajdują się na stronie proximo.pt.

II. Taxi / Uber / Inne aplikacje

Przeciętny koszt przejazdu między lotniskiem w Faro, a dworcem kolejowym wynosi 9-10 Euro.

Najpopularniejszą aplikacją do zamawiania taksówek w Portugalii jest Cabify. Na pierwszy przejazd przez aplikację otrzymasz 5 Euro rabatu. Kod zniżkowy: MATEUSZK17. Jeśli chodzi o ceny przejazdów, w rejonie Algarve Cabify ma podobne stawki do Ubera. Można również skorzystać z MyTaxi.

Niestety, w rejonie Algarve (jeszcze – stan na marzec 2019) nie działa Bolt (dawniej Taxify).

III. Wynajęty samochód

Portugalskie wypożyczalnie należą do jednych z najtańszych w Europie – samochód wynajmiemy już od 10 euro za dobę, a koszt litra benzyny wynosi ok. 1,40 Euro. Najpopularniejsze wypożyczalnie samochodów znajdują się zaraz obok wyjścia z lotniska.

Wypożyczalnie samochodów w Faro obok lotniska

2. Do Lagos, Albufeiry, Portimao, Sagres

I. Pociąg – Lagos, Portimao

Wyłącznie do Lagos / Portimao / Albufeira – Ferreiras

Rozkład jazdy pociągu z Faro do Lagos

Najwygodniejszym sposobem na przejazd między Faro, a Lagos jest pociąg. Pociągi odjeżdżają ze stacji kolejowej w Faro, która znajduje się w centrum miasta (o tym jak się na nią dostać w punkcie 1).

Zależnie od klasy i tego w którym momencie kupujemy bilet (w przypadku pociągów innych niż regionalne istnieje możliwość zakupu online na stronie cp.pt) zapłacimy od 6 do 15 Euro. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pociągu regionalnego (koszt ~7 euro), który zabierze nas bezpośrednio do Lagos. Istnieje również możliwość skorzystania z pociągu Alfa Pendular (kolej pospieszna) czy Intercidades (międzymiastowa), wiąże się to jednak z przesiadką w Tunes. Dworzec w Tunes jest niewielki, przesiadając się nie zmieniamy peronu, jednak pociągi wyjeżdżające z Faro często miewają opóźnienia – jeśli na przesiadkę mamy mniej niż 10 minut, możemy nie zdążyć na kolejny pociąg.

Pociąg zatrzymuje się również w Portimao i Albufeirze – Ferreiras. Jeśli planujemy dostać się do tej drugiej miejscowości, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie autobusu. Stacja kolejowa Albufeira-Ferreiras znajduje się ok. 6 km od miasta.

II. Autobus – Albufeira

Między Faro, a pozostałymi miejscowościami w Algarve regularnie kursuje jeden przewoźnik – Eva Transportes. Bilety możemy zakupić na dworcu jak i online. Zazwyczaj zakup biletów online jest dostępny ok. 2 miesiące przed datą podróży.

Z lotniska w Faro możemy dostać się bezpośrednio wyłącznie do Albufeiry i hiszpańskiego Ayamonte, Sevilli czy Huelvy. Najczęściej na tej trasie odjeżdżają 1 lub 2 autobusy dziennie.

Z dworca autobusowego w Faro dostaniemy się za to we właściwie każdy punkt Algarve. Jeśli nie mamy samochodu, autobusami nie stracimy wcale tak wiele z wycieczek – jest możliwość dostania się w praktycznie każdy punkt regionu – również do Sagres i na przylądek Świętego Wincentego (Cabo de São Vicente).

Pomiędzy Portimao, Lagos, Albufeirą, Lagoa czy Silves kursuje również drugi przewoźnik, Frota Azul. Niestety, nie oferuje połączeń do stolicy regionu.

 

 

Autorem zdjęcia pociągu relacji Faro – Lagos jest Ted Percival z Flickr. Zdjęcie autobusu linii 16 pochodzi ze strony aeroportodefaro.com.

Dodaj komentarz