Sintra – przewodnik po perle w koronie Portugalii

„Perła w koronie Portugalii”, tak najczęściej określana przez Portugalczyków jest niewielka miejscowość pod Lizboną. „Jeśli masz 24 godziny na Portugalię – spędź je w Sintrze” słyszałem wielokrotnie, gdy znajomi polecali „swoje” miejsca na mapie kraju korka. Sintra dla Portugalczyków jest tym czym dla nas Zamek na Wawelu czy Krupówki w Zakopanem. Miejscem, które musi odwiedzić każdy przynajmniej jeden raz. Dlaczego?

Sintra to jedno z najpiękniejszych miejsc w Portugalii. Miasto położone na niewielkim paśmie górskim Serra de Sintra w XVIII wieku stało się domem dla portugalskich możnowładców, którzy rozpoczęli budowę nowych, wyjątkowych rezydencji. Sintra to jednak nie tylko pałace i zamki. Ze względu na swój mikroklimat i znacznie chłodniejsze lato niż w Lizbonie, stała się także domem dla bogatych kupców, którzy zaczęli stawiać swoje kamienice w centrum miasta.

Atrakcje w Sintrze

Sintra jest pełna zaskakujących miejsc, które warto odwiedzić. Z wielu z nich roztaczają się wspaniałe widoki na Ocean Atlantycki i położoną w dole osadę. W nocy turyści mogą podziwiać miejską panoramę rozświetlonej tysiącami lamp Lizbony znakomicie widocznej z wzgórz Serra de Sintra. Poniższą listę uszeregowałem względem własnych preferencji, to jak jednak będziecie zwiedzać Sintrę zależy wyłącznie od Was.

Quinta da Regaleira

Quinta Regaleira w Sintrze

Quinta da Regaleira jest spełnieniem romantycznych marzeń António Augusto Carvalho Monteiro, XIX-wiecznego handlarza kawą i kamieniami szlachetnymi. Jego wyjątkowy pałac wypełniono po sam dach ornamentyką w stylu manuelińskim i symbolami masońskimi, a o wyjątkowości, przedziwności miejsca świadczą ukryte w podziemiach systemy tuneli i grot, z których każde z nich ma na celu wzbudzenie pewnego rodzaju zmieszania i zachwytu. Atmosferę tajemnicy podkreślają ozdobne altany, ławki z rzeźbami, a szczytem nietypowości jest „studnia wtajemniczenia”, czyli głęboki szyb wyłożony spiralnymi schodami prowadzącymi do mistycznych sanktuariów pośród nieskrępowanej roślinności. Przejdź do przewodnika o Quinta Regaleira.

Rekomendowany czas zwiedzania: 2-3 godziny.

Pałac Monserrate

Pałac Monserrate w Sintrze

Monserrate znajduje się głęboko w paśmie górskim, nieco na uboczu od innych pałaców Sintry, z tego względu jest często omijany przez zwiedzających. Moim zdaniem to wielki błąd! Monserrate, chociaż z zewnątrz niepozorne, wyróżnia się pięknym, orientalnym wnętrzem i przepięknym parkiem w którym możemy utknąć na wiele godzin. Wszystko wokół zostało zaprojektowane w połowie XIX wieku dla Sir Francisa Cooka, angielskiego arystokraty, któremu król Luís I nadał tytuł szlachecki. W parku otaczającym rezydencję znajdują się plantacje bambusa, groty, sztuczne wodospady, stawy, egzotyczne cedry i paprocie drzewiaste ogromnych rozmiarów. Sam pałac pełen jest indyjskich akcentów podkreślających piękno kolonialnej sztuki. Przejdź do przewodnika po pałacu Monserrate.

Rekomendowany czas zwiedzania: 1-2 godziny.

Pałac Pena

Pałac Pena w Sintrze

Wydawać by się mogło, że jest to jeden z najbardziej ostentacyjnych budynków na terenie Sintry. Jego koncepcja architektoniczna przywodzi na myśl bajki Disneya, czy bawarski zamek Neuschwanstein cesarza Ludwiga II. Pałac Pena jest w rzeczywistości kilka dekad starszy. Został zbudowany jako letnia rezydencja oraz ma w sobie czarującą po dziś dzień sztukaterię, płytki azulejos na elewacjach i zachwycające wnętrza. Oprócz samego pałacu, na wiele godzin może pochłonąć Was również genialny park – ogród, z pieczołowitością wykończony przez najznakomitszych ogrodników. Przejdź do przewodnika o Pałacu Pena.

Rekomendowany czas zwiedzania: 2-3 godziny.

Zamek Maurów

Zamek Maurów w Sintrze

Na jednym z najbardziej wysuniętych na północ szczytów Sintry znajdują się ruiny potężnego zamku, zbudowanego przez Maurów i powiększonego w czasach późniejszej Rekonkwisty. Mury obronne tworzą swoistą promenadę z czterema kwadratowymi wieżami na szczycie klifu, co tworzy doskonałą okazję do podziwiania panoramy z wystarczającej wysokości by objąć wzrokiem ogromną część portugalskiego wybrzeża. Przejdź do przewodnika po Zamku Maurów.

Rekomendowany czas zwiedzania: 2,5 godziny wraz z pieszym wejściem.

Pałac Narodowy

Pałac Narodowy w Sintrze

Pałac Narodowy można bez najmniejszego trudu poznać po dwóch charakterystycznych, stożkowych wieżach. Budynek wraz z przyległą infrastrukturą jest uznawany za najstarszy kompleks rezydencji w mieście i przyjmuje się, że żadna rezydencja władców Portugalii nie jest współcześnie lepiej zachowana. Rodzina władcy mieszkała tu mniej więcej od początku XIV do końca XVII wieku, a każdy kolejny gospodarz dodawał odrobinę swojej osobowości zarówno do wystroju wewnętrznego jak i samej formy budowli. Pałac cechują również wyjątkowe wnętrza, jak choćby łabędzi hol. Przejdź do przewodnika po pałacu narodowym.

Rekomendowany czas zwiedzania: minimum godzina.

Polecane restauracje i kawiarnie

Niestety, ze względu na bardzo dużą popularność Sintry większość restauracji stoi na umiarkowanym poziomie, jednocześnie z dość mocno wywindowanymi cenami. Poniżej kilka polecanych przeze mnie miejsc.

Casa Piriquita – najstarsza kawiarnia w Sintrze i jeden z najbardziej rozpoznawalnych lokali w mieście. Szczególnie warto spróbować Travesseiros („poduszek”) – puszystych, bardzo słodkich wypieków wypełnionych kremem jajecznym i migdałami, Queijadas de Sintra – niewielkich ciastek wypełnionych po brzegi serem i Pastéis da Cruz Alta, również oparte na jajkach „pączusie” z kremem jajecznym, migdałami i fasolą.

Café Saudade – Saudade to niewielka kawiarnia położona w pobliżu dworca kolejowego w Sintrze. Większość miejsc w środku ulokowana jest w klimatycznej piwnicy. W karcie dominuje kawa i niewielkie przekąski (tosty, kanapki), serwowana jest tu także zupa dnia. Ceny średnio-wysokie.

Bacalhau a Bras

Będąc w Portugalii koniecznie spróbuj bacalhau. Najczęściej jedzony jest w stylu à Brás, wymieszany z jajkami i oliwkami

A Pendoa – Jedna z moich ulubionych restauracji w mieście. Typowa tasca specjalizująca się w portugalskiej kuchni, jedna z tańszych restauracji w Sintrze. Restauracja nie zachęca z zewnątrz, w środku sprzedawane są także pamiątki (a nawet ręczniki!), ale kuchnia jest typowo babcino-portugalska. Średnio od 7 do 10 euro za danie.

A Tasca do Manel – kolejna z taszek w Sintrze. Ceny bardzo przystępne, głównie domowe jedzenie. Zestaw dnia: zupa, drugie danie, kawa i napój za 8 euro.

Romaria de Baco – restauracja położona obok pałacu narodowego w centrum Sintry. Serwuje głównie dania kuchni portugalskiej i posiada świetną ofertę win. Ceny – średnio-wysokie, od 12 do 15 euro za danie.

INcomum by Luis Santos – restauracja specjalizująca się w kuchni Fusion opartej na portugalskich składnikach. Ceny: od 15 do 20 euro za danie.

Uliczki starego miasta w Sintrze

Sintra – komunikacja miejska

Widok na Sintrę w Portugalii

Ze względu na spore odległości między poszczególnymi zabytkami pokonywanie wzgórz Sintry pieszo z czasem staje się nieznośne. Na szczęście komunikacja miejska w samym mieście działa naprawdę dobrze. Sintra opleciona jest gęstą siatką połączeń autobusowych, z trasami ułożonymi okręgami względem najpopularniejszych atrakcji. W sezonie autobusy odjeżdżają co kilkanaście minut.

Nas najbardziej interesują dwie trasy autobusów:

Linia 434: Sintra dworzec kolejowy – Centrum Sintry (Pałac Narodowy) – Zamek Maurów – Pałac Pena – Centrum Sintry – Dworzec kolejowy.

Linia 435: Sintra dworzec kolejowy – Centrum Sintry – Quinta Regaleira – pałac Seteais – pałac Monserrate – klasztor Kapucynów (Colares) – Dworzec kolejowy

Aktualne rozkłady jazdy sprawdzisz na stronie ScottUrb. W sezonie zimowym linia 434 odjeżdża co kwadrans, a 435 co 20 minut. W sezonie letnim, 434 co 10 minut, 435 co 15 minut.

Widok na Sintrę

Ceny biletów komunikacji miejskiej

Zależnie od tego ile będzie trwał nasz pobyt w Sintrze i tego, które atrakcje chcemy odwiedzić należy wybrać odpowiedni rodzaj biletu. Bilet można zakupić u kierowcy (gotówka) lub na stronie internetowej (bilety „turystyczne”). Osobiście polecam bilet „wskocz wyskocz”, który pozwala na wielokrotne wejście i wejście do autobusów konkretnej linii lub turystyczny – całodniowy, jeśli do Sintry musimy dojechać np. z Cascais czy planujemy wyjazd na Cabo da Roca.

Linia 434:
– Bilet w jedną stronę – 3,90 Euro
– Bilet wskocz – wyskocz – 6,90 Euro

Linia 435:
– Bilet w jedną stronę do Quinta Regaleira – 2,35 Euro
– Bilet wskocz – wyskocz – 5 Euro

Istnieje również możliwość korzystania z karty Viva Viagem w autobusach Scott-Urb. Każdy pojedynczy przejazd kosztuje wtedy 1,47 Euro, a przejazd na trasie 434 jest tańszy o 50 centów. Aby skorzystać z karty Viva Viagem należy najpierw doładować ją punktami MOV+ w punkcie sprzedaży ScottUrb. Punkt znajduje się naprzeciwko stacji kolejowej w Sintrze, Avenida Miguel Bombarda 59. Więcej informacji o MOV+ znajdziesz tutaj.

Jak dojechać do Sintry z Lizbony pociągiem?

Dworzec Rossio w Lizbonie

Sintra jest świetnie skomunikowana z Lizboną podmiejską kolejką. Do miasta prowadzą dwie linie kolejowe z Lizbony. Pierwsza od stacji Lizbona – Oriente, przez Braco de Prata, Roma – Areeiro, Entrecampos i Sete Rios, druga od stacji Lizbona – Rossio, przez stacje Campolide i Benfica. Sprawia to, że do pociągu do Sintry można wsiąść wygodnie z wielu miejsc w mieście. Bilet kosztuje 2,25 Euro i odbijasz go na karcie Viva Viagem.

Uwaga! W odróżnieniu od autobusów, bilet kolejowy odbijamy przed wejściem do pociągu.

W drodze do Sintry godnym uwagi jest pałac w Queluz. To piękna, królewska rezydencja na myśli przywodząca paryski Wersal czy nasz warszawski Wilanów. Rekomenduję zatrzymanie się w Queluz na dwie godziny!

Pałac Queluz w pobliżu Sintry

Sintra samochodem

Trasa z Lizbony do Sintry prowadzi autostradą IC19. Koszt przejazdu autostradą z aktywnym Via Verde wyniesie 1,05 Euro. Podróż do Sintry powinna zająć około pół godziny. W drodze do miasta rekomenduję postój w pięknym pałacu Queluz, będący pięknym obrazem XVIII wiecznej portugalskiej architektury i kultury dworskiej. Sam pałac często nazywany jest portugalskim Wersalem. Zobaczcie tylko te zdjęcia. 😉

Pałac Queluz w pobliżu Sintry

Drogi w Sintrze są wąskie i często jednokierunkowe. W sezonie letnim rekomenduję pozostawienie samochodu na parkingu w mieście i przejście się po centrum pieszo. Pod głównymi zabytkami znajdziesz niewielkie parkingi. Jedynym wyjątkiem jest Quinta da Regaleira. W jej przypadku rekomenduję pozostawienie samochodu na parkingu w mieście (do przejścia pozostaną ok. 2 km).

Plan zwiedzania Sintry

Sintra

Sintra pełna jest pałaców bogatych kupców

Jeden dzień? Na Sintrę? Potrzebujesz przynajmniej miesiąca! Tymi słowami przywitał mnie mój portugalski znajomy, gdy pierwszy raz wysiadłem na stacji kolejowej w Sintrze. Po kilku latach jestem tego samego zdania – na Sintrę warto poświęcić więcej czasu. Tak, by mieć czas na poszwendanie się każdą z uliczek miasta, zobaczyć każdy z tuneli tajemniczej Quinta da Regaleira, powoli wdrapać się przez Villę Sasetti po Zamek Maurów, po złapaniu oddechu zajrzeć do Pałacu Pena, pobłądzić w miejskich parkach wsłuchując się w śpiew ptaków, a dzień zakończyć w parku Monserrate.

Uwaga! Sintra jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Portugalii, a większość zabytków nie jest przystosowana do obsługi tak dużego natężenia ruchu turystycznego. Widać to np. w przejściach w Quinta da Regaleira czy w pałacu Pena. Większość zdjęć z wpisów pochodzi z maja/października, gdy w Portugalii jest niski sezon. W lipcu czy sierpniu możesz spodziewać się sporych kolejek! Zadbaj o to, by do głównych atrakcji (Quinta da Regaleira, Pałac Pena) wybrać się tuż po ich otwarciu lub przed zamknięciem – tak jak sugeruję w planie.

Na jeden dzień

Postaraj się dotrzeć do Sintry po dziewiątej. Po wyjściu ze stacji kolejowej skieruj się w stronę centrum miasta (ok. 20 minut pieszo lub skorzystaj z autobusu 435 do Sintra Vila – kup bilet hop off hop on). Schodząc w dół zobaczysz dwa wystające stożkowe kominy Pałacu Narodowego. Dawniej służyły za część kuchni, dziś są tylko nietypową dekoracją. Zatrzymaj się w Casa Piriquita i weź na drogę kilka przekąsek – koniecznie spróbuj travesseiros. Tuż obok jest Cantinho Gourmet, z rewelacyjnymi winami i ginjinhą (likierem z wiśni) za 1 euro. Jeśli masz ochotę – spróbuj i pokręć się jeszcze chwilę po centrum Sintry.

arkady w quinta Regaleira

Dziesięć minut pieszo od Casa de Piriquita znajduje się Quinta da Regaleira. Otwarta każdego dnia od 9:30, piękna, pełna tajemnic rezydencja handlującego kawą masona António Augusto Carvalho Monteiro. Zwiedzanie willi powinno zająć około dwóch – trzech godzin. Pamiętaj, by koniecznie odwiedzić studnię wtajemniczenia i znaleźć tajne drzwi – możesz zapytać o nie obsługę, czasami podpowiadają. 😉

quinta da regaleira sadzawka

Quinta da Regaleira jest pełna tajemniczych korytarzy, ścieżek i przejść

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem chwilę po dwunastej powinniście opuścić rezydencję. To idealny moment na lunch – choć Sintra jest miejscowością turystyczną, tak jak w pozostałej części Portugalii od godziny 15 rozpoczyna się siesta. Zawróć do centrum miasta i wybierz jedną z restauracji – możesz skorzystać z listy wyżej lub wejść do jednej z knajpek w centrum.

W sezonie letnim o 13:30 w centrum Sintry (przystanek Sintra Vila) wsiądź do autobusu 435 (Villa Express 4 Palaces) i pojedź do Pałacu Monserrate (przystanek: Palacio de Monserrate). Kup bilet hop off hop on za 5 euro. Pozwoli ci na powrót do centrum Sintry po zwiedzeniu Monserrate.

Pałac Monserrate to ciekawe, orientalne detale

Pałac Monserrate to ciekawe, orientalne detale

Zwiedzenie pięknego, indyjskiego pałacu powinno zająć ok. 2 godzin. Koniecznie zajrzyj też do najpiękniejszego w Sintrze parku, który wypełniony jest florą z różnych stron świata. Dzięki mikroklimatowi miasta znajdziesz tu drzewa z Brazylii, Australii i Chin!

Pałac Pena przez niektórych określanych kiczowatym. Inni są w nim zakochani

Pałac Pena przez niektórych określanych kiczowatym. Inni są w nim zakochani

O godzinie 16 wsiądź w autobus 435, którym wrócisz na stację kolejową w Sintrze. Tamże wsiądź do kolejnego autobusu – linii 434 (Pena Circuit), którym dotrzesz do pałacu Pena. Bilet hop off hop on kosztuje 6,90 euro. Na zwiedzenie pałacu Pena zostanie ci półtorej godziny – w sezonie ostatni autobus powrotny odjeżdża o 18:30.  Jeśli się spóźnisz, piesze zejście na stację powinno zająć około godziny.

wokół pałacu Pena w Sintrze rozciąga się piękny park

wokół pałacu Pena rozciąga się piękny park

Sintra na dłużej

Choć większość turystów spędza w Sintrze raptem kilka godzin, ja rekomenduję pobyt dwudniowy. To pozwoli ci na wolniejsze zwiedzenie miasta i obejrzenie wszystkich zabytków. Prawie niemożliwym jest połączenie zwiedzenia pałacu Pena, Quinta da Regaleira, Zamku Maurów, Villy Sasetti i pałacu Monserrate w jednodniowym pobycie. Jeśli decydujesz się na wycieczkę zorganizowaną czy na dworcu kolejowym wybierzesz jeden z tuktuków, postaraj się ograniczyć liczbę atrakcji – inaczej będziecie zmuszeni zrobić wyjątkowo szybki obchód.

Ruiny zamku Maurów są pięknym punktem widokowym na Sintrę

Ruiny zamku Maurów są pięknym punktem widokowym

Co zrobić, gdy uda nam się wygospodarować jeden dzień dłużej? Zamiast podróży autobusem wybierz piesze wejście na Zamek Maurów. Wdrap się od strony Parque das Merendas, przez Vila Sasetti i ścianę wspinaczkową – punkt widokowy Penedo do Amizade. To trasa prowadząca w większości przez las. Na mapach Google nie jest oznaczona, bez problemu jednak do Zamku dotrzesz po znakach. Droga pieszo powinna zająć do pół godziny.

Z Zamku Maurów podejdź pieszo do Pałacu Pena lub wybierz autobus. Koniecznie odwiedź też pałac Narodowy.

Sintra – gdzie spać?

Jak zawsze „to zależy”. Jeśli chcesz mieć blisko, możesz wybrać jeden z hoteli w Sintrze. Jeśli chcesz zaoszczędzić, najlepiej zdecydować się na jedną z „sypialni” Lizbony położoną na trasie pociągu Sintra – Lizbona. Bardzo dużo ofert wynajmu na Airbnb znajdziesz przy stacjach kolejowych Algueirao-Mem Martins i Merces. Czas dojazdu do Sintry wynosi około kwadrans.

Jeśli po zwiedzaniu Sintry masz okazję na plażę, na nocleg warto wybrać okolice Cascais czy Azenhas do Mar – dla mnie jednego z najpiękniejszych miejsc w pobliżu Lizbony.

Cascais – kurort na zachód od Lizbony

Historia Sintry

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej miejscowości sięgają po czasy prehistoryczne, a mianowicie erę paleolitu i neolitu. Osady na tym terenie nieustannie powstawały, niszczały przez niespokojne okresy panowania Rzymian, ludów mauretańskich, a także innych plemion muzułmańskich. Za początek ustabilizowanej sytuacji prawnej przyjmuje się uzyskanie praw miejskich staraniem króla Alfonsa Henriquesa w drugiej połowie XII wieku. Od tego wydarzenia Sintra nie zyskała na wyraźnym znaczeniu, lecz mogła się bez przeszkód rozwijać. Punktem kulminacyjnym, który zmienił postrzeganie władców dotyczące przeznaczenia zabudowań w pobliżu Lizbony, było tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi w 1755 roku. Wówczas zarówno plan urbanistyczny stolicy, jak i budynki rodzin magnackich uległy poważnym zniszczeniom. Plany, nadzieje ludzi zamożnych zostały skierowane na niedocenianą miejscowość w odległości zaledwie trzydziestu kilometrów od stolicy.

W XVIII stuleciu Sintra stała się punktem wypraw uczonych, artystów, architektów, poetów. Znamienite osobowości traktowały miasto jako nieprzebrane źródło inspiracji w tworzeniu sztuki. Mistrzowie planowania terenu wznieśli wówczas oryginalne w formie oraz zachwycające do dziś budynki uznawane za zwieńczenie formy romantyzmu w bryle konstrukcji użytkowych. Góry okalające osadę stały się zatem niezwykle cennym, wyjątkowym w obrazie krajobrazem kulturowym. Pod względem przyrodniczym i urbanistycznym, śródziemnomorską florę połączono z setkami egzotycznych drzew i kwiatów w naprawdę wyjątkowym otoczeniu ogrodów, parków, rezydencji, czy orientalnych w ornamentyce pałaców. W drugiej połowie XIX wieku i na początku XX Sintrę odwiedzali kompozytorzy, muzycy tacy jak Viana da Motta lub Alfredo Keil, a ponadto malarze pokroju Cristino da Silvy, który ukończył jedno z najsłynniejszych dzieł romantyzmu portugalskiego, czyli Cinco Artistas em Sintra („Pięciu artystów w Sintrze”).

7 komentarzy do “Sintra – przewodnik po perle w koronie Portugalii”

  1. Kilka lat temu wybrałam się (lipiec – środek sezonu) z Lizbony do Sintry na wieczorny koncert w CC Olga Cadaval. Pomyślałam – zjem kolację w Sintrze, później koncert i nocny powrót CP do Lizbony… Byłam w szoku – jedynym miejscem oferującym posiłek po 20.30 była sieciowa pizzeria przy dworcu 🙁 Przed zmrokiem, w turystycznym ścisku oferta jest pewnie lepsza 😉 Innym razem próbowałam dowiedzieć się w IT, jak dotrzeć do Convento dos Capuchos pieszo przez park. Brak map, szlaków, oznaczeń, drogowskazów i wielkie zdziwienie, że nie chcę podjechać bezpośrednio pod bramę taksówką lub tuk-tukiem. Dotarłam „na czuja” przy pomocy mało precyzyjnego i gubiącego zasięg wujaszka G (niezła zabawa). Poza tym, bardzo lubię Sintrę i uważam, że warto jej poświęcić kilka dni, żeby rzeczywiście doświadczyć uroku, poznać wszystkie atrakcje a nie tylko je zaliczyć. Byłam kilka razy i nadal mam niedosyt 🙂

    Odpowiedz
      • Jeśli w okolicach Sintry spędzisz dwa dni – warto na sam koniec. 🙂 Właśnie w ten weekend byłem w klasztorze kapucynów, by zrobić trochę więcej zdjęć. Klasztor się coraz mocniej rozsypuje i polecam bardziej fanom widoków z urbexu.

  2. Jak oglądam te zdjęcia to aż mnie krew zalewa że nie stać mnie by tam pojechać. Portugalia to piękny kraj jak tylko będę miał możliwość wyjazdu to skorzystam na pewno.

    Odpowiedz
  3. Byliśmy w Sintrze na koniec lutego, praktycznie według Twojego przewodnika – zdecydowanie było warto. Pałac Pena był dość zatłoczony, ale Monserrate puściutkie. Byłam drugi raz w Lizbonie, poprzednio byliśmy tylko przejazdem w Sintrze, ale ten pałac to moje największe odkrycie. Przepiękne miejsce i ten park!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz