Muzeum morskie w Lizbonie

Dzisiejsza Portugalia czerpie garściami z dziedzictwa minionych wieków. Jest bezpośrednią spadkobierczynią dorobku królestwa, które w czasach odrodzenia stało na czele potężnej floty gwarantującej panowanie w licznych koloniach na wszystkich kontynentach znanego świata. Hołd władcom, odkrywcom, badaczom, politykom, a także zwykłym żeglarzom postanowiono złożyć w instytucji o nazwie Museu de Marinha położonej na terenie dzielnicy Belem, którą kilkaset lat temu mijały statki wypełnione po brzegi drogocennymi przyprawami.

Spis treści

Historia powstania muzeum

Historia muzeum sięga 1863 roku, kiedy to król Luís I postanowił stworzyć kolekcję artefaktów związanych z morzem oraz szeroko pojętą tematyką marynistyczną. Ta zaskakująca wielu chęć wynikała ze szczerego uwielbiania żeglarstwa przez władcę, co nie było tak pospolite wśród królów w erze talassokracji. Monarcha zdawał sobie sprawę, że dzięki temu będzie w stanie ocalić od zapomnienia opowieści wielu podróżników odbywających dalekie wyprawy w poszukiwaniu bogactw i przypraw z czterech stron świata.

Muzeum morskie znajduje się dziś w jednym ze skrzydeł klasztoru Hieronimitów. Kostka przed wejściem jest kolorystycznie inspirowana kompasem przed pomnikiem odkrywców.

Oryginalna kolekcja składała się z wielu historycznych modeli statków z XVI i XVII wieku, które były przechowywane pierwotnie na terenie pałacu Ajuda. Często pomijanym faktem jest również to, że Maria II wniosła znaczący wkład w ustanowienie inaugurującego panelu wystawowego, przekazując w darowiznę na rzecz Królewskiej Akademii Straży Marynarki Wojennej wyskalowane wyobrażenia okrętów, które mieściły się w jej prywatnych zbiorach. Eksponaty tradycyjnie wystawiano z okazji świąt w budynku starego arsenału, jednakże ogromna ich część została doszczętnie zniszczona na skutek tragicznego pożaru na początku XX stulecia.

Z powodu braku dostatecznych funduszy muzeum powstało ze zgliszczy dopiero po zakończeniu II wojny światowej, a dokładniej w 1948 roku, kiedy zmarł lokalny filantrop Henrique Manfroy de Seixas, pozostawiając imponującą kolekcję figurek statków oraz innych, tematycznych artefaktów. W tym samym roku muzeum przeniosło się do odrestaurowanego pałacu Laranjeiras, aby ponownie migrować w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku do zachodniego skrzydła Klasztoru Hieronimitów, gdzie znajduje się do dziś.

Kolekcja muzeum morskiego

Muzeum ma ogromną kolekcję około kilkunastu tysięcy eksponatów, w tym prawdziwe, pełnowymiarowe statki, modele okrętów bojowych i transportowych, mapy, ryciny poglądowe, globusy, plan bitewne, obrazy marynistyczne, broń szturmową wraz z niejednokrotnie kunsztownymi zbrojami oraz wyjątkowe w skali światowej średniowieczne instrumenty nawigacyjne, takie jak astrolabia czy teleskopy. Pierwszy z tych narzędzi był poprzednikiem szeroko rozpowszechnionego w Odrodzeniu sekstansu, co dodatkowo podkreśla historyczną wartość zabytków.

Przyjmuje się, że najważniejsze atrakcje z punktu widzenia turysty stanowią dwie, zaskakująco bogato zdobione barki królewskie z XVIII wieku. Zainteresowani tematyką historyczną zwrócą uwagę na okazały samolot Santa Cruz, który przekroczył południowy Atlantyk w 1922 roku oraz ekskluzywną kabinę z dziewiętnastowiecznego jachtu wycieczkowego zbudowanego na specjalne polecenie królowej Amelii.

Jednym z najstarszych eksponatów jest sakralna, drewniana figura archanioła Rafaela zabrana na pokład statku pod dowództwem Vasco da Gamy do Indii, a także intrygująca kula ziemska wykonaną przez wybitnego rzeźbiarza Willema Janszoona Blaeu w 1645 roku. Przechadzając się po wystawie, na pewno nie powinno się zapomnieć o skrupulatnie odnowionej staraniem portugalskich archeologów oraz specjalistów w dziedzinie sztuki  kotwicy statku Nina, który był częścią flotylli, płynącej przez Ocean Atlantycki podczas pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba na ląd amerykański pod koniec XV stulecia.

Bilety 2020

Wstęp do muzeum jest biletowany.

  • Bilet normalny – 6,50 euro
  • Bilet ulgowy (dzieci 4-12, seniorzy powyżej 65 rż) – 3,25 euro
  • Bilet rodzinny (2+2) – 14,60 euro
  • Dodatkowe dziecko w ramach biletu rodzinnego – 1,60 euro
  • Dzieci do 4 rż – bezpłatnie
  • Lisboa Card – 33% rabatu

Muzeum morskie w odróżnieniu od innych atrakcji ma również dni bezpłatne dla zwiedzających nie będących rezydentami Portugalii. Bezpłatnie można wejść w:

  • Każdą 1. Niedzielę miesiąca
  • Dzień floty – 20 maja
  • Dzień dziecka – 1 czerwca (bezpłatne są poziomy 4-12)
  • Dzień morza – 16 listopada
  • Dzień pomników – 18 kwietnia
  • Międzynarodowy dzień morza – 18 maja
  • Dzień Muzeum Marynarki Wojennej – 22 lipca

Bilety można kupić online na stronie ccmbilheteira.marinha.pt

Dodaj komentarz