Jak dojechać z Lizbony do Porto? Najszybciej, najtaniej, najlepiej

Lizbona i Porto to dwa największe miasta w Portugalii. Wielu turystów decyduje się odwiedzić je „za jednym zamachem”, kilka dni przeznaczając na Lizbonę, a kilka na Porto. Czy to trudne zadanie? Nie. Każdego dnia trasę z Lizbony do Porto pokonuje 18 pociągów, kilkanaście autobusów i blisko dwadzieścia samolotów. Poniżej o tym jak najlepiej dotrzeć z Lizbony do Porto. Wskazówki są aktualne na październik 2019.

Jak dojechać pociągiem z Lizbony do Porto?

Czas podróży: około 3 godzin.
Koszt średnio 25 euro. Promocyjnie nawet 8 euro.

Najprostszym sposobem na transfer z Lizbony do Porto jest skorzystanie z pociągu. Pociągi Alfa Pendular (pospieszne) i Intercidades w Lizbonie odjeżdżają ze stacji Lisboa Oriente, dojedziesz nimi na stację Porto – Campanha. Część z nich zmierza do Bragi (ale zatrzymuje się w Porto), a dla pozostałych Porto to stacja końcowa. Stacja kolejowa Porto – Campanha ma bardzo dobre połączenie z centrum miasta jak i lotniskiem w Porto.

Bilety na drugą klasę w pociągu Alfa Pendular kosztują od 25 Euro do 30 Euro, zależnie od momentu w którym je kupujemy. Pociągi Intercidades są tańsze i kosztują od 20 Euro do 25 Euro. Jeśli kupimy bilet z wyprzedzeniem, koszt może być nawet dwukrotnie niższy. Bilety kupisz na stronie Comboios Portugal – cp.pt, ich zakup i możliwość sprawdzenia rozkładu uaktywnia się na około dwa miesiące przed datą podróży. Możliwe jest uzyskanie zniżki mając mniej niż 26 lat (25%) lub powyżej 65 roku życia (50%).

pociągi z Lizbony do Porto

Jak dojechać autobusem z Lizbony do Porto?

Czas podróży: około 4 godzin.
Koszt: ~20 euro. Promocyjnie do 10 euro.

Najpopularniejszą formą podróży z Lizbony do Porto jest autobus. Podróżni wybierają go głównie ze względu na niższą stałą cenę. Autobusy odjeżdżają częściej niż pociągi, więc jeśli planujemy nocną podróż – po godzinie 22 z Lizbony wyjedziemy tylko za pomocą tego środka transportu.

Od połowy 2019 roku połączenia między Lizboną, a Porto zaczął obsługiwać Flixbus. Na ten moment podróż nim jest najtańsza. Charakterystyczne zielone autobusy odjeżdżają z dworca Lizbona Oriente dwa razy dziennie i docierają do Garagem Atlântico w Porto (obok stacji kolejowej São Bento, „rzut beretem” do centrum miasta). Przeciętnie bilet na autobus z Lizbony do Porto kosztuje 15 – 20 euro. Bilety kupisz tutaj.

Drugim przewoźnikiem, który oferuje połączenia między Lizboną, a Porto jest Rede Expressos. Wszystkie autobusy startują z dworca autobusowego na Sete Rios. Prawie każdy zatrzymuje się jednak na dworcu Lisboa Oriente i właśnie tam polecam wsiadać – oszczędzimy sobie podróży po mieście. Niektóre z autobusów jadą również przez Fatimę – jeśli planujesz wybrać się do niej, polecam zarezerwować sobie ok. 2-3 godziny na zwiedzanie. Bilety można kupić na stronie na około dwa miesiące przed planowaną podróżą lub w okienku na dworcu autobusowym. Tego drugiego rozwiązania jednak nie polecam – połączenie do Porto jest bardzo popularne. Jeśli połączenia autobusowe nie będą się wyświetlać – należy poczekać jeszcze kilka dni, najczęściej planowana jest zmiana rozkładu jazdy. Bilety kupisz tutaj.

Autobusy z Lizbony do Porto

Jak dolecieć z Lizbony do Porto?

Czas podróży: około godzina.
Koszt: średnio 30 euro (Ryanair) i 60 euro (TAP). Promocyjnie 9,99 – 15 euro.

Między Lizboną, a Porto latają dwie linie lotnicze, irlandzki Ryanair i portugalski TAP. Jeśli planujesz wylot z wyprzedzeniem, a dodatkowo termin Twojego urlopu nie pokrywa się z żadnym okresem świątecznym i możesz stawić się na lotnisko przed siódmą, przelot samolotem jest wyjściem najtańszym i najszybszym.

Uwaga! Aktualnie połączenie Ryanaira Lizbona – Porto jest zawieszone. Loty mogą wrócić dopiero w marcu!

Ryanair bardzo często sprzedaje bilety na przelot z Lizbony do Porto za 10 – 15 euro. Wylot jest 6 dni w tygodniu (oprócz soboty) chwilę przed ósmą. Samoloty odlatują z terminalu drugiego lotniska w Lizbonie (z terminalu pierwszego dotrzesz na niego darmowym transferem – przystanek jest zaraz obok wyjścia z lotniska).

TAP to opcja droższa, ale bardziej wygodna. Boeningi TAP wylatują z terminalu pierwszego, a zwyczajowo przelot między Lizboną, a Porto kosztuje 40 do 150 Euro za drugą klasę, zależnie od godziny o której chcemy wylecieć. Każdego dnia z lotniska Humberto Delgago wylatuje 13 samolotów TAP w kierunku Porto.

Samolot z Lizbony do Porto

Jak dojechać samochodem z Lizbony do Porto?

Czas: około 3 godzin autostradą.
Koszt: 20 euro.

Z Lizbony do Porto dojechać można również samochodem. Wybranie autostrady A1 (prowadzi aż do granicy z Hiszpanią) będzie kosztować nas około 20 – 22 euro. Można zapłacić elektronicznie – jeśli wynajmiemy samochód wyposażony w via toll lub na „bramce” – kartą lub gotówką. Autostrada prowadzi przez Leirię, Coimbrę i Aveiro i w każdym z tych miast polecam zrobić sobie małe przystanki.

1 komentarz do “Jak dojechać z Lizbony do Porto? Najszybciej, najtaniej, najlepiej”

Dodaj komentarz