Śladami winiarskich perełek – Portugalia kraina porto

Portugalia to jedna z ciekawszych, choć niedocenianych europejskich destynacji. Słynie m.in. z plaż idealnych do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych, muzyki fado, fascynujących zabytków oraz tradycji winiarskich, kultywowanych od czasów Starożytności. Jednym z najpopularniejszych portugalskich win jest aromatyczne, mocne porto. Warto też spróbować smaku innych gatunków i popatrzeć na malownicze krajobrazy wzgórz z winnicami. Zapraszamy na wycieczkę po winiarskich regionach Portugalii.

Z jakich win słynie Portugalia?

Charakterystycznym dla tego kraju gatunkiem wina jest porto. To czerwone, rzadziej różowe lub białe, słodkie wino, które powstaje z takich szczepów winorośli, jak np.: Tinta Barroca, Marufo, Malvasia Preta i Touriga Francesa. Rosną one w ciepłym, kontynentalnym klimacie, w regionie Douro w północnej Portugalii. Wino porto zawiera od 19 do 21% alkoholu, ponieważ podstawą receptury jest wzmocnienie wina dolewką spirytusu gronowego. 

Z doliny rzeki Douro wywodzi się większość szczepów portugalskiego wina

Na terenach przy północnej granicy z Hiszpanią, znajdują się winnice produkujące rześkie jasne wina. To gatunek vinho verde, zwane też zielonym winem. Powstaje ono ze szczepów Alvarinho i Loureiro. Wina Alvarinho mają posmak brzoskwiniowy, a w Loureiro wyczuwa się ziołową nutę liści laurowych. Obydwa smakują wybornie, zwłaszcza w upalnie dni, po uprzednim schłodzeniu. 

Jeśli lubisz pić wytrawne czerwone wina, to koniecznie sprawdź, jak smakuje portugalska Periquita. Produkowane jest w winnicy José Maria Da Fonseca w miasteczku Vila Nogueira de Azeitão, które leży na półwyspie Setúbal, nad zatoką Estuário do Sado. 

Najciekawsze winiarskie regiony Portugalii

Do ciekawych turystycznie regionów zaliczyć należy dystrykt Lizbony, w tym okolice miasteczka Sintra, wpisanego na listę UNESCO. Możesz je zwiedzić przy okazji wycieczki do stolicy Portugalii lub wczasów w jednym z ośrodków wczasowych na Riwierze Lizbońskiej. Portugalskie wybrzeże Atlantyku słynie z malowniczych plaż, idealnych zarówno do spacerów, kąpieli, jak i uprawiania sportów wodnych. Wczasy warto urozmaicić zwiedzaniem winnic, degustacją wina oraz podziwianiem przyrody i zabytków.

Widok na pałac Pena górujący nad Sintrą

Do najciekawszych atrakcji w okolicach Sintry należą:

 • Pałac Narodowy Sintra;
 • Pałac Pena;
 • wczesnośredniowieczny Zamek Maurów;
 • punkt widokowy Cabo da Roca;
 • winnice w okolicach Cascais.

Ciekawym regionem jest część Portugaliii na północ od rzeki Douro. Ten region warto zwiedzić przy okazji wycieczki do miasta Porto, od którego pochodzi nazwa najsłynniejszego portugalskiego wina. Miasto przez wielu turystów uważane jest za najpiękniejsze w całym kraju. Co ciekawe, w Porto nigdy nie produkowano wina, ale magazynowano je i sprzedawano. Stąd już przed wieloma wiekami wypływały w morze statki handlowe z beczkami z winnic. Obecnie, okolice portu morskiego oraz przystani jachtowych, to jedne z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Wielu wrażeń dostarcza wieczorny rejs statkiem po rzece Douro. 

Będąc w Porto koniecznie spróbuj wina i kanapki Francesinha

Będąc w Porto, koniecznie zobacz:

 • Plac Wolności (Praça da Liberdade) i ulicę Avenida dos Aliados;
 • dwukondygnacyjny Most Ludwika I oraz mury miejskie ze wspaniała panoramą miasta;
 • dzielnicę Ribeira i promenadę Cais da Ribeira nad rzeką Duero;
 • Katedrę Se z XII wieku;
 • Pałac Giełdowy wraz z imponującą Salą Arabską;
 • księgarnię Livraria Lello & Irmão, słynącą ze stylowych wnętrz i niesamowitego klimatu;
 • park miejski Cidade;
 • plaże Madalena, Aguda i Esmoriz.

Które winne regiony Portugalii warto zwiedzić?

Kolejny region winiarski, który fascynuje turystów od wielu lat, to Algarve, leżące na południu Portugalii. Słynie on z klimatycznych miasteczek, w których kultywuje się dawne tradycje, a także z wielu świetnych ośrodków wczasowych. Znajdziesz tu zarówno urokliwe plaże, jak i centra sportów wodnych czy fascynujące cuda natury. Najciekawsze atrakcje to rejs statkiem po lagunie w Parku Natury da Ria Formosa, połączony z obserwacją ptaków, a także zwiedzanie Faro i Taviry. Możesz je połączyć z wycieczką do okolicznych winnic w okolicach miasteczka Albuveira, Lagos i Portimao.

Portugalia – wakacje śladami wina

Zwiedzanie winiarskich regionów Portugalii dostarczy wielu pozytywnych wrażeń nie tylko smakoszom wina. Turystów zachwycają krajobrazy tego kraju, zwłaszcza porośnięte winoroślą wzgórza nad rzeką Duero, pasma górskie Serra do Larouco i Serra de Marao. W pamięć zapada widok z Ponte 25 de Abril w Lizbonie na ujście rzeki Tag oraz klimatyczne uliczki, po których jeżdżą charakterystyczne żółte tramwaje. Wycieczka do Portugalii daje też możliwość beztroskiego wypoczynku na cudownych piaszczystych plażach oraz podziwiania oceanu z imponujących klifowych wybrzeży. Warto zwiedzić także przynajmniej niektóre z licznych zabytków, muzeów i galerii sztuki.

Jak zaplanować ciekawą wycieczkę śladami portugalskich winnic? Najlepiej odwiedzić Portugalię z ITAKĄ. Oferty tego biura podróży obejmują zarówno wczasy, jak i aktywne zwiedzanie atrakcji, połączone z poznawaniem tradycji winiarskich i degustacją portugalskich win. Powierz profesjonalistom organizację wyjazdu i spełniaj swoje marzenia o podróżach.

Dodaj komentarz