Jak dojechać z Lizbony do Nazaré?

Każdego roku do tego małego portugalskiego miasteczka zjeżdżają się tysiące żądnych wrażeń śmiałków. Nazaré to jedna z mekk surfingu i jeśli planujemy trochę wodnych szaleństw to obok Peniche i Ericeiry punkt obowiązkowy na mapie Portugalii. Miasto znajduje się około 120 kilometrów na północ od Lizbony na Costa de Prata (Srebrnym Wybrzeżu). Poniżej staram się przedstawić najprostsze sposoby na dostanie się do Nazare z Lizbony.

Jak dojechać z Lizbony do Nazaré autobusem?

Autobus to najwygodniejszy sposób transportu do Nazare. Każdego dnia z dworca autobusowego na Sete Rios (obok niebieskiej linii metra) odchodzi ponad dziesięć autobusów. Czas podróży to około dwóch godzin, a koszt wynosi 11,40 euro od osoby. Zawsze aktualny rozkład jazdy znajduje się na stronie przewoźnika Rede Expressos. Zazwyczaj na około dwa miesiące przed podróżą uaktywnia się możliwość zakupu biletów online. Zakupisz je również na samym dworcu.

Jak dojechać z Lizbony do Nazaré pociągiem?

Alternatywną metodą transportu do Nazare jest skorzystanie z pociągu. Niestety, w samym Nazare nie ma dworca kolejowego, więc możemy się dostać do odległego o około 15 kilometrów São Martinho do Porto (i zdecydowanie polecam się w nim zatrzymać!) lub Famalicão da Nazare. Pociągi do obu miasteczek odchodzą z Sete Rios i dotarcie do nich wiąże się najczęściej z przesiadką w Caldas da Rainha – niewielkim miasteczku uzdrowiskowym. Warto poświęcić dwie godziny, by wypić pyszną kawę, zobaczyć park Carlosa I i pavilhões do parque, kompleks pięknych, ale opuszczonych budynków dawnego szpitala. Aktualnie trwają tam prace budowlane mające przemienić dawny szpital w nowoczesny hotel.

Pocztówka z Caldas da Rainha

Wracając jednak do samej podróży. Koszt pociągu z Lizbony do Nazare wynosi 8 euro, czas podróży to około trzy godziny, wliczając w to już piętnaście minut na przesiadkę. Każdego dnia z Lizbony odchodzą 3 pociągi regionalne pozwalające na dotarcie do Famalicão da Nazare. Bilety zakupisz wyłącznie na dworcu. Aktualny rozkład połączeń możesz sprawdzić na stronie cp.pt.

Jak dojechać z Lizbony do Nazaré samochodem?

Dojechanie do Nazare samochodem jest banalnie proste. Istnieją jednak dwie drogi – ta szybsza i ta krajoznawcza.

W przypadku opcji pierwszej musisz wybrać płatną autostradę A8. Koszt przejazdu wyniesie 8 euro (bramki, via toll), a czas podróży to około półtorej godziny.

Jeśli masz więcej czasu i chcesz dobrze zwiedzić Costa de Prata, polecam wybranie zjazdu 14 na A8 i odwiedzenie Peniche, małego miasteczka rybackiego i strażnika archipelagu Berlengas, a obecnie miasteczka dla surferów z potężnymi falami i ślicznym przylądkiem Carvoeiro. Na drugi postój możesz wybrać Foz do Arelho kryjące jedną z piękniejszych plaż po tej stronie Portugalii, a jako ostatnie polecam zdecydowanie São Martinho do Porto.

Foz do Arelho

Foto: Rui Ornelas

Dodaj komentarz