Jak dojechać z Lizbony do Fatimy?

Fatima, położona 125 kilometrów na północ od Lizbony, to najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów w Portugalii. Domy pastuszków, którzy doświadczyli objawienia na początku XX wieku i sanktuarium stojące w wiosce Cova de Iria odwiedza co roku ponad sześć milionów pielgrzymów. Poniżej przedstawiam w skrócie jak dotrzeć z Lizbony do Fatimy.

Jak dojechać z Lizbony do Fatimy autobusem?

Czas podróży: 1,5 godziny.
Cena: 12,20 euro.

Autobus to jedyny publiczny środek transportu, którym dostaniemy się bezpośrednio z Lizbony do bazyliki w Fatimie. Autobusy do Fatimy (a właściwie wioski Cova de Iria gdzie znajduje się sanktuarium) odjeżdżają z dworców Sete Rios (jak dostać się z lotniska na Sete Rios) i Oriente w Lizbonie, a dojeżdżają do terminalu na alei José Alves Correia da Silva, znajdującego się około 1,5 km od bazyliki, 3 kilometry od domów pastuszków w wiosce Aljustrel i kościoła w samej Fatimie. We wszystkie trzy miejsca bez problemu można dojść pieszo, dotrzeć rikszą, autobusikiem czy po prostu taksówką. Bilety autobusowe kosztują 12,20 euro, a czas podróży wynosi ok. 1,5 godziny.

Podróż z Lizbony obsługiwana jest przez autobusy firm Renex i Rede Expressos. Bilety od obu przewoźników zakupimy zarówno online (o tutaj) jak i na dworcu autobusowym w Lizbonie. Jeśli decydujemy się na wyjazd do Fatimy w sezonie (lipiec-sierpień) to zdecydowanie „bezpieczniejszą” opcją jest zakup biletu z wyprzedzeniem. Rozkład jazdy pojawia się około 2 miesiące przed datą podróży. Zdarza się, że godziny odjazdów na stronie Rede nie wyświetlają się, zazwyczaj wystarczy odświeżyć stronę lub ponowić wyszukiwanie. Poniżej przykładowe godziny odjazdów. Połączenia oznaczone jako diariamente to autobusy odjeżdżające codziennie. Oznaczenie 2as, 3as… to przejazdy od poniedziałku do piątku.

Wybierasz się do Fatimy? Zobacz koniecznie moją listę miejsc!

Jak dojechać z Lizbony do Fatimy samochodem?

Czas podróży: 1,5 godziny.
Cena: 8,15 euro (bramki)

Ze względu na rozłożenie „miejsc” – bazylika znajduje się w wiosce Cova de Iria, domy pastuszków w Aljustrel, a w samej Fatimie kościół w którym dzieci zostały ochrzczone – dojechanie do nich autem jest najwygodniejsze. Zdecydowana większość parkingów w Fatimie jest darmowa, w sezonie dobrym pomysłem jest zaparkowanie samochodu obok domów pastuszków w Aljustrel i wybranie się do bazyliki pieszo. Wszystkie miejsca oddalone są od siebie o około 3 kilometry i trasa jest całkiem przyjemna – po drodze z domku Łucji do sanktuarium można też zrobić zdjęcia ronda z figurami.

Koszt przejazdu autostradą z Lizbony do Fatimy to 8,15 euro pierwszą klasę samochodu (tutaj szczegółowe informacje o cenach i Via Verde). Przejazd samochodem zajmuje około półtorej godziny.

Jak dojechać z Lizbony do Fatimy pociągiem?

Czas podróży: ok. 2 godziny.
Koszt podróży: 14 – 20 euro.

Stanowczo odradzam wybór pociągu do Fatimy – stacja kolejowa „Fatima” oddalona jest około dwudziestu kilometrów od bazyliki, a między stacją, a miastem autobusy kursują zaledwie kilka razy dziennie.

Z tego też względu pociąg to najmniej chętnie wybierany sposób na dostanie się do Fatimy – wszystko ze względu na brak torów kolejowych prowadzących bezpośrednio do miasteczka objawień. Najszybszym rozwiązaniem jest przejazd z Lizbony do Caxarias w którym musimy zmienić środek komunikacji z pociągu na autobus. Pociągi odjeżdżają kilkanaście razy dziennie z dworca Lizbona Oriente, jednak autobus z Caxarias do Fatimy kursuje zaledwie… 5 razy i to tylko w dni robocze. Rozkład pociągów z Lizbony do Caxarias sprawdzisz na stronie cp.pt, a lista połączeń z Caxarias do Fatimy znajduje się tutaj.

Koszt biletu kolejowego z Caxarias do Fatimy to od 10 do 15 euro, a koszt biletu z Caxarias do Fatimy – 3 euro.

Foto: Vitor Oliveira, Flickr

Dodaj komentarz