Fernando Pessoa – ikona portugalskiego modernizmu

fernando pessoa lizbona

Fernando António Nogueira Pessoa (1888-1935) był twórcą niezwykle wszechstronnym: poetą, pisarzem, filozofem, tłumaczem i krytykiem literackim. Pisał nie tylko w języku ojczystym, lecz również po angielsku i francusku. Publikował zarówno pod własnym nazwiskiem jak i pod wieloma heteronimami – fikcyjnymi postaciami literatów, których wykreował ponad 70 (część odkryto dopiero w XXI wieku). Była to niespotykana wcześniej innowacja, zwłaszcza że poszczególne „personae poeticae” różniły się stylem, estetyką, poglądami a nawet płcią i językiem, co nie pozwala „niewtajemniczonym” na ich identyfikację z jedną osobą.

Luís de Camões – Jan Kochanowski Luzytanii

pomnik Camoesa Cascais

Luís Vaz de Camões (1524/5 – 1579 lub 1580), zwany „księciem poetów”,  jest powszechnie uznawany za największego poetę Portugalii i całej literatury tworzonej w języku portugalskim. Jego umiejętności są często porównywane z Szekspirem, Homerem, Wergiliuszem czy Dante. Pozostawił po sobie wiele utworów lirycznych i dramatów, spośród których najlepiej znany to epopeja narodowa Portugalii Os Lusíadas (Luzjady), czyli „synowie Luza” od imienia mitycznego praojca Luzytańczyków. Jej wpływ na literacki język portugalski jest tak duży, że często określa się go jako język Camõesa.

Flaga Portugalii – historia i znaczenie

flaga Portugalii

Flaga Portugalii oprócz narodowego godła oraz hymnu należy do szeroko znanych symboli państwowości kraju na Półwyspie Iberyjskim. Ten głęboko zakorzeniony element tożsamości obywateli zmieniał się na przestrzeni lat, a obecnie stanowi połączenie co najmniej kilku nurtów, tradycji, czy przemyśleń narodowych dotyczących historii.

Ferdynand Magellan i wyprawa dookoła świata

ferdynand magellan

Kim był Ferdynand Magellan? Po przypadkowym opłynięciu świata, obok Vasco da Gamy czy Krzysztofa Kolumba, uznajemy go za jednego z najambitniejszych żeglarzy i odkrywców. Dla teraźniejszych mu Portugalczyków był jednak zdrajcą, a przez Hiszpanów po zakończeniu wyprawy został uznany za szarlatana, by po latach z trudem odzyskać honor. Co warto wiedzieć o tej postaci?

Diogo Cão – odkrywca rzeki Kongo

Diogo Cão był portugalskim kapitanem, nawigatorem, żeglarzem i odkrywcą. Podczas swoich dwóch wypraw wyznaczył wybrzeże Afryki Zachodniej oraz założył osady na terenach dzisiejszej Angoli. Jako pierwszy Europejczyk odkrył i wszedł również do rzeki Kongo, co pozwoliło mu zyskać miano jednego z najważniejszych żeglarzy – odkrywców XV wieku.

Vasco da Gama – odkrywca drogi morskiej do Indii

grobowiec Vasco da Gamy w klasztorze hieronimitów

Wielkie odkrycia geograficzne kojarzą się głównie z trzema żeglarzami: Krzysztofem Kolumbem, Ferdynandem Magellan oraz Vasco da Gamą. Morskie wyprawy wszystkich wymienionych miały ogromne znaczenie, ale to właśnie Vasco da Gama dokonał tego o czym marzyli inni: znalazł drogę morską do Indii. Kim był słynny żeglarz? Jaki wpływ na wybór jego życiowej drogi miała rodzina?