Pałac Condes de Castro Guimaraes w Cascais

Przełom XIX i XX wieku w Portugalii spowodował rozkwit popularności budowy letnich rezydencji na wybrzeżu nad Tagiem. Możnowładcy, szlachcice decydowali się wówczas na zainwestowanie środków finansowych w konstrukcje azylu, swego rodzaju daczy z dala od gwarnych ulic Lizbony, Porto, czy Bragi. Jednym z koronnych przykładów takich tendencji jest pałac Condes de Castro Guimarães, zwany Wieżą Świętego Sebastiana w Cascais, czyli bezpośrednim sąsiedztwie stołecznego świata.

Spis treści

Historia budowy pałacu

Torre de S. Sebastião pochodzi z początku XX wieku i została zbudowana głównie z inicjatywy arystokraty Jorge O’Neila. Niezwykły przykład architektury neoromantycznej, którym jest rezydencja w Cascais, fascynuje mieszanką stylów i mistycznym otoczeniem. Przyroda wokół powoduje wręcz namacalną możliwość wyobrażenia sobie legend, mitów, niezwykłych opowiadań ludowych, krążących po ówczesnych terenach pod Lizboną.

pałac Condes de Castro w Cascais

Pałac ma bezpośredni dostęp do oceanu. Podczas przypływu przy jego fundamentach znajduje się niewielka zatoczka i plaża.

W 1910 roku świeżo wybudowany pałac został sprzedany hrabiom Castro Guimarães. Po wprowadzeniu pewnych zmian koncepcyjnych zamieszkiwali w nim przez większą część roku. To właśnie rodzina Castro stoi za zakupem najważniejszych eksponatów muzeum – neogotyckich organów i kroniki Afonso Henriquesa, a także większości obrazów czy mebli, które znajdują się w pałacu. Hrabia, tuż przed swoją śmiercią w 1927 roku, zdecydował się przepisać pałac na rzecz miasta, wymagając jednak by w środku znalazła się galeria sztuki. Majątek posiadłości stanął u podstaw powstania muzeum i publicznego ogrodu, który zainaugurowano 12 lipca 1931 roku. Po ponad trzydziestu latach uruchomiono placówkę dydaktyczną dla dzieci w wieku szkolnym, organizującą pokazy, a także warsztaty edukacyjne.

palac Condes de Castro w Cascais

Detale budowli

Budynek wykorzystuje kilka stylów architektonicznych, przyjmując podejście odrodzeniowe, które obejmuje neoromantyzm, neogotyk, prąd manueliński i wpływ kultury mauretańskiej. Na pierwszy plan wyłania się główna bryła konstrukcji, wzniesiona na kształt średniowiecznego zamczyska. Wprawne oko zwiedzających dostrzeże również subtelne odniesienia do irlandzkiego dziedzictwa O’Neilla, takie jak wzór koniczyny obecny na drzwiach z kutego żelaza, hol wejściowy do muzeum i herb pomysłodawcy na dachu.

fontanna w pałacu Cascais

Najbardziej uderzającą cechą budynku jest nieregularna wieża. Dom ma wyjątkowy, prostokątny plan, oparty na konstrukcji czterokondygnacyjnej z kilkoma głównymi oraz bocznymi, potrójnymi oknami. Sam pałac otoczony jest niewielkim ogrodem, a tuż przy jego fundamentach znajduje się jedna z najbardziej nietypowych plaż w Cascais.

pałac Condes w Cascais

Wnętrza posesji zbudowano wokół czworokątnego krużganka z fontanną. Same pokoje, podobnie jak pałac, czerpią z wielu stylów. Najbardziej popularnym wśród turystów jest pokój neogotycki w której znajdziemy meble z epoki i pokój imienia wybitnego portugalskiego historyka sztuki José de Figueiredo, wypełniony obrazami.

Na przeciw pałacu znajduje się niewielka kaplica, jej wejście uroczo udekorowane jest azulejos.

azulejos - palac w Cascais

Muzeum

Na przestrzeni dziesiątek lat, ekspozycja muzeum zmieniała się, lecz u jej podstaw leży kolekcja zgromadzona przez pierwotnych właścicieli rodzinę de Castro Guimarães. Dobry gust gospodarzy znalazł odzwierciedlenie w zakupie mebli i dzieł sztuki reprezentatywnych dla minionych epok, a także innych przykładów misternej sztukaterii. W ich zainteresowaniu kulturą, upatruje się nabycie dwóch najważniejszych elementów aktualnej kolekcji, czyli neogotyckich organów, wykonanych na zamówienie oraz cennej „Kroniki Króla Afonso Henriquesa” pióra Duarte Galvão.

Graficzne ozdoby i misterne miedzioryty zdobiące stronice księgi wykonał mistrzowskimi umiejętnościami António d’Ollanda. Turyści mogą ponadto dokładnie obejrzeć sprowadzone wazy z terenów Cesarstwa Chin datowane na erę dynastii Qing, czyli mniej więcej XVIII wiek. Zbiory uzupełniają bogate egzemplarze ceramiki portugalskiej, liczne druki, dokumenty, woluminy, arrasy, dywany, biżuteria z brązu lub srebra, artystycznie ozdabiane florystycznymi motywami meble typu kolonialnego, a więc między innymi potężna szafa z lat pięćdziesiątych osiemnastego stulecia.

Zwiedzanie

Pałac jest otwarty 6 dni w tygodniu, od wtorku do niedzieli, od 10:00 do 18:00. Wstęp jest bezpłatny. Pałac znajduje się ok. 3 minuty pieszo od cytadeli w Cascais.

Dodaj komentarz