Jak dojechać z Porto do Algarve? Faro, Lagos, Albufeira

Drugie co do wielkości portugalskie miasto – Porto – jest jedną z najpopularniejszych destynacji wybieranych przez polskich turystów. Jednak nie każdy z przyjeżdżających do miasta wina i Francesinhi decyduje się zostać w urokliwym, lecz wietrznym i kamienistym mieście i decyduje się na wyjazd do słonecznego Algarve. Poniżej przedstawiam jak najwygodniej przedostać się na drugą stronę Portugalii.

Samolotem z Porto do Faro

Czas podróży: godzina.
Koszt: Od 20 euro.

Jeśli naszym celem jest wyłącznie przedostanie się na południową stronę Portugalii najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wybór samolotu. Odkąd między Porto, a Faro zaczął latać Ryanair samolot stał się najtańszym środkiem transportu na południe Portugalii – bilet rezerwowany z odpowiednim wyprzedzeniem może kosztować nawet 20 euro.

Zależnie od dnia tygodnia, samoloty odlatują raz – o 21:50 – lub dwa razy dziennie (w poniedziałek, środę i piątek) – o 8:05 i 21:50. Lot trwa 1:10h, na lotnisku w Porto warto być godzinę wcześniej. O tym jak dostać się z lotniska w Faro do innych miast w Algarve – Lagos, Albufeiry czy Portimao – napisałem osobny wpis. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Pociągiem z Porto do Algarve

Czas podróży: 6 godzin.
Koszt: od 30 do 50 euro.

Drugim najpopularniejszym, ale nie najtańszym,  środkiem transportu jest kolej. Zależnie od połączenia, które wybierzemy do Algarve możemy dotrzeć bezpośrednio lub z przesiadką w Lizbonie. Przesiadka w Lizbonie jest bardzo prosta – przesiadamy się na dworcu Oriente, gdzie wystarczy zejść po schodach i zmienić pociąg na ten do Faro (pociąg zatrzymuje się również w Albufeira – Ferreiras, około 6 km od centrum Albufeiry). Jeśli chcemy dojechać do Lagos lub Portimao wymagana jest druga przesiadka w miejscowości Tunes. To niewielki dworzec gdzie nawet nie musimy zmieniać peronu.

Każdego dnia z dworca Porto-Campanha odchodzi sześć pociągów do Algarve. Rozkład można sprawdzić na stronie cp.pt. Możliwe jest uzyskanie zniżki z legitymacją studencką (25%) lub powyżej 65 roku życia (50%). Bilety można zakupić na dworcu w Porto jak i online – w przypadku zakupu z dużym wyprzedzeniem zdarzają się nawet 50% promocje.

Autobusem z Porto do Algarve

Czas podróży: 7 – 9 godzin.
Koszt: 30 euro.

Autobus jest najtańszym sposobem na dostanie się z Porto do Algarve. Zależnie od kierunku podróży możemy skorzystać z jednego (Lagos, Portimao), czterech (Faro) lub pięciu (Albufeira) bezpośrednich autobusów i około 20 połączeń z przesiadką w Lizbonie. Połączenia obsługują firmy Renex i Rede Expressos. Rozkład jazdy i zakup biletów dostępny jest na stronie Rede Expressos. Autobusy z Porto odjeżdżają z dworca RENEX na Campo 24 de Agosto 125.

Samochodem z Porto do Algarve

Czas podróży: około 5 godzin.
Koszt: około 45 euro.

Wynajem samochodu jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli mamy w planach wycieczkę typowo krajoznawczą. Z wypożyczalni, które pozwolą nam odebrać samochód w Porto i zdać w Faro, polecam hiszpańskie Centauro. Po drodze z Porto do Algarve obowiązkowo musicie się zatrzymać w Aveiro, Coimbrze, Leirii, Fatimie, Costa Vincentina i Monchique. Jeśli w planie macie dodatkowo zwiedzanie większej części Portugalii, obowiązkowe jest prześliczne Costa de Prata (Srebrne wybrzeże) z Nazare, São Martinho do Porto, Peniche (wraz z archipelagiem Berlengas) i w zjeżdżając już w stronę Tagu i Lizbony – przeznaczona dla surferów Ericeira, zabytkowa podlizbońska Sintry i kurorty Cascais oraz Estoril. We wpisie o drodze z Lizbony do Algarve zamieściłem mapkę z najciekawszym miejscami w drodze z Lizbony na południe (winnice, plaże, piękne miejsca), więc zapraszam do tego wpisu.

To co trzeba wiedzieć obowiązkowo: w drodze między Porto, a Lizboną nie ma sensu wybierać drogi innej niż autostrada. Tak jak w podróży z Lizbony na południe polecam zjazd na drogę krajową, tak ominięcie A1 to gwarancja kiepskiej drogi ze sporą ilością rond i obowiązkowych korków pod Coimbrą i Leirią. W drodze z Lizbony do Algarve (na wysokości Alcácer do Sal) warto zjechać z autostrady na drogę krajową. Różnica w czasie wynosi ok. 30 minut, taki manewr pozwoli jednak zaoszczędzić 15 euro.

Dodaj komentarz