Jaka jest pogoda w Algarve? Faro, Lagos, Portimao

Rejon Algarve jest najbardziej wysuniętym na południe krańcem Portugalii, leży tuż przy wybrzeżu północnej Afryki. To najbardziej nasłonecznione miejsce w Europie. W zimie mamy do czynienia z przyjemnym, chłodnym klimatem (chociaż noce w nieogrzewanych mieszkaniach potrafią być zabójcze), a latem, ze względu na bliskość oceanu, bardzo przyjemne, ale jednocześnie niezbyt duszne, ciepłe dni.

Średnie temperatury w dzień w Faro (Algarve)

StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpień
15*C16*C19*C20*C22*C26*C28*C28*C
WrzesieńPaździernikListopadGrudzień
26*C22*C20*C18*C

Opady w Faro

Temperatura wody w Algarve

Już na wstępnie zaznaczam, że w Portugalii nie mamy do czynienia z morzem, a z oceanem. Woda w oceanie, w porównaniu z np. morzem czarnym, jest znacznie chłodniejsza (20*C w Portugalii vs 30*C w Izraelu w lipcu). Nie oznacza to jednak, że w oceanie nie można się kąpać. Już w maju na plażach w Portimao pojawiają się pierwsi śmiałkowie, a w lipcu plaża w Albufeirze przeżywa prawdziwe oblężenia. Szczyt temperatury wody przypada zawsze na końcówkę sierpnia / wrzesień. Jeśli myślimy o pobycie z dzieckiem w innych miesiącach, warto wykorzystać zamknięty basen obok swojego hotelu.

Średnia temperatura wody w Faro

StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpień
16*C16*C16*C17*C18*C20*C21*C22*C
WrzesieńPaździernikListopadGrudzień
22*C20*C18*C17*C

 

Pogoda w Algarve w styczniu i lutym

Faro, stolica Algarve, ma średnią temperaturę 15-16* C. To zdecydowanie cieplej niż we wschodniej Europie, jednak sam wskaźnik termometru bywa zdradziecki ze względu na panującą wysoką wilgotność. Muszę dodać, że temperatura w nocy potrafi spaść do 8-10* C i robi się chłodno, a jeśli dodamy do tego, że przynajmniej przez 1/3 miesiąca pada deszcz… To czy to dobry moment na przyjazd? Z jednej strony tak, bo turystów jest zdecydowanie mniej, a piękne klify urzekają niezależnie od pory roku, jednak na trudniejszych do zdobycia miejscach, przez bardzo duże wiatry i wysokie fale może być niebezpiecznie. Plażowanie wykluczone, a surfing tylko w grubej piance. Jeśli wynajmujesz mieszkanie na AirBnB czy hotel to należy dwa razy sprawdzić czy ma on ogrzewanie (lub zapewnia piecyk do ogrzewania pokoju). Należy też pamiętać, że dzień trwa zdecydowanie krócej – ciemno robi się około godziny 18, a po tym jak słońce zajdzie, temperatura spada dość gwałtownie.

Pogoda w Faro w marcu i kwietniu

Marzec i kwiecień są miesiącami znacznie cieplejszymi od stycznia i lutego. Średnia temperatura w marcu i kwietniu wynosi 19-20* C, jednak zarówno przed świętami Wielkanocnymi jak i w połowie marca, zdarzają się dni w których pogoda dopisuje i osiąga 25 stopni Celsjusza. Średnia temperatura wody wynosi ok. 15*C, przy normalnych opadach i niższej wilgotności. Słońce zachodzi około godziny dwudziestej. Czy to dobry moment na przyjazd? Tak, jeśli jesteś fanem trekkingu. Zachody słońca nad algarviańskimi klifami bywają niezwykłe urokliwe już od samego początku wiosny. Oczywiście, już w kwietniu zdołasz się trochę opalić, jednak samo plażowanie może być trudne. Na wyjazd warto wziąć ze sobą cieplejszą kurtkę czy bluzę, bo chłodne noce potrafią dać w kość (o dobrym źródle ciepła w mieszkaniu dla ciepłolubnych nie wspominając!)

Pogoda w Faro w maju i czerwcu

Każdego roku początek maja jest momentem, gdy nagle w mieście pojawia się znacznie więcej turystów. Czy to nie wystarczająca odpowiedź? Temperatura w maju osiąga średnio 23*C, jednak często zdarzają się (szczególnie na koniec miesiąca) tygodnie, gdy mamy do czynienia z 30 stopniowymi „upałami”. Średnio temperatura wody wynosi 17*C i w czerwcu wzrasta do 18*C. Jeśli masz możliwość przyjechania do Algarve poza wysokim sezonem (czyli lipiec-sierpień) to zdecydowanie najlepsza okazja. Wycieczki turystyczne są znacznie rzadziej, ale np. Aqualand Algarve już działa i korzystanie z niego jest komfortowe.

Pogoda w Faro w lipcu i sierpniu

Grota w Benagil „z góry” latem

To ten moment, gdy wakacyjna stolica Portugalii przeżywa prawdziwe oblężenie. Bywa, że w środku sezonu trudno znaleźć miejsce w autobusie z lotniska w Faro lub do Lagos, a najpiękniejsza plaża świata, Ponta da Piedade, bywa tak zatłoczona, że trudno wstawić tam nogę (o ręczniku nie wspominając). Średnie temperatury wynoszą od 28*C. Niech jednak termometr Cię nie zmyli. W ubiegłym roku (2018) w Lagos odnotowana została czasowa temperatura wynoszą 42 * C. Czy było za gorąco? Ze względu na chłód, który wiał od strony oceanu, podczas leżenia plackiem czy moczenia się w cieplejszej wodzie (20*C) temperatury nie były odczuwalne. Taki upał odczuwa jednak Twoja skóra, więc już od czerwca nie powinieneś wyruszać z pokoju czy domu bez kremu z filtrem.

Pogoda w Faro we wrześniu i w październiku

Moim osobistym zdaniem, wrzesień i październik to obok maja i czerwca najlepszy okres na lot do Faro. W Algarve panują wtedy trochę chłodniejsze temperatury, a turystów jest zdecydowanie mniej (bywa, że ceny hoteli w Portimao czy Albufeirze są prawie 2 razy niższe niż miesiąc wcześniej), wciąż jednak zdarza się, że temperatury we wrześniu przekraczają 30 stopni Celsjusza. Październik z kolei jest już zdecydowanie bardziej deszczowym miesiącem, wciąż jednak mamy do czynienia z piękną portugalską jesienią.

Pogoda w Faro w listopadzie i grudniu

W ostatniej dyskusji ze znajomymi usłyszałem, że generalnie listopad i grudzień to kiepskie miesiące na wyjazdy po Polsce. Pojawia się pierwszy śnieg, jest już zdecydowanie chłodniej, a wiatr potrafi urwać głowę. Dlaczego jednak nie zdecydować się portugalską zimę? Koniec roku w Portugalii jest zdecydowanie cieplejszy niż u nas. W Albufeirze średnia temperatura w grudniu w dzień to około 18 stopni Celsjusza, w wodzie bywa już zdecydowanie chłodniej (14-15*C). Jedyne o co trzeba się zatroszczyć to ogrzewanie w mieszkaniu czy pokoju, który wynajmiemy. Noc w Portugalii w zimę potrafi dać w kość!

2 komentarze do “Jaka jest pogoda w Algarve? Faro, Lagos, Portimao”

    • Ma Pan rację. Wpis został napisany dwa lata temu, a ostatnie lata są cieplejsze w Portugalii. Wczoraj mieliśmy 25 *C w Faro 🙂 Życzę miłych wakacji!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz