Katedra Se w Porto
Najstarsza świątynia w mieście kryje mnóstwo intrygujących artefaktów. Jej klimatyczne położenie na szczycie dzielnicy Ribeira zapewnia doskonałe widoki na Porto, a mnogość styli architektonicznych w jej wnętrzu zachwyca.
Najstarsza świątynia w mieście kryje mnóstwo intrygujących artefaktów. Jej klimatyczne położenie na szczycie dzielnicy Ribeira zapewnia doskonałe widoki na Porto, a mnogość styli architektonicznych w jej wnętrzu zachwyca.
Wąskie ulice Porto, niewielkie place kryją w sobie liczne zabytki z różnych okresów historycznych. Wnikliwi turyści z pewnością znajdą ciekawą świątynię w pobliżu mostu Ludwika I oraz Palácio da Bolsa. Patronem świątyni Igreja de São Francisco jest niezwykle popularny na terenie Półwyspu Iberyjskiego święty
Miramar jest niewielkim miasteczkiem, położonym na południe od Porto. Bezpośrednie sąsiedztwo dużej metropolii, bogata sieć komunikacyjna z szybką koleją na czele, czy rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawia, iż wioskę uznano po latach za modny kurort. Popularność nie przyćmiła jednakże atmosfery miejsca, okrytej nutką tajemnicy opisywanej w co najmniej kilku legendach oraz lokalnych, ustnych podaniach.
Dobra należące niegdyś do Bractwa Ubogich Duchownych stanowią niezwykły zespół architektoniczny zlokalizowany w Porto, uważany za ekslibris tego miasta. To dość górnolotne określenie może wydawać się pozornie na wyrost, jednakże właśnie ten budynek skupia w sobie cały charakter nadoceanicznej aglomeracji, pełnej niesamowitych historii oraz zabytków.
Tomar, ostatnia twierdza templariuszy, jeden z najpiękniejszych klasztorów w Portugalii i zdecydowanie najładniejsze okno w całym kraju. Miasteczko położone zaledwie 150 km od Lizbony co roku przyciąga setki turystów również na Festa dos Tabuleiros jeden z najpiękniejszych, tradycyjnych festiwali. Mistycyzm, towarzyszący zabawie, wpisuje się idealnie w dziesiątki mitów narosłych wokół osady. Jedne mówią o setkach tajnych tuneli pod starówką, inne o wielkich bogactwach ukrytych przez templariuszy.
Katedra w Bradze (Se de Braga) jest najstarszym kościołem na terenie Portugalii i jednym z najstarszych na terenie półwyspu Iberyjskiego. Turystów skusi swoim wnętrzem i największym zabytkiem – gigantycznymi, podwójnymi organami.
W urokliwym centrum Faro znajduje się stosunkowo kościół Igreja do Carmo. Świątynia najbardziej znana jest z niewielkiej kaplicy kości, wyłożonej czaszkami i kośćmi ponad 1200 mnichów. Sam obiekt wnosi się na niewielkim podwyższeniu, a przed jego wejściem znajdziemy plac wyłożony wzorzystą kostką (calçada portuguesa), którą wieńczy znak zakonu karmelitańskiego ze słynną górą w pobliżu izraelskiej Hajfy i trzema gwiazdami.
Położony na Alfamie kościół Santa Engracia był budowany przez blisko 300 lat. Z czasem stał się także miejscem pochówku – panteonem, mauzoleum – przeznaczonym dla najbardziej znanych Portugalczyków. Panteon narodowy zachwyca pięknym, barokowym wnętrzem i choć często omijany na turystycznych szlakach, z pewnością jest godny krótkiej wizyty.
Igreja de Santo António de Lisboa, czyli świątynia im. świętego Antoniego w centrum stolicy Portugalii, jest przedstawicielem mieszanki stylów oraz nurtów barokowych i rokokowych. Patronem kościoła znajdującego się między dzielnicami Baixa i Alfama jest Antoni z Padwy, którego równie często współcześni chrześcijanie kojarzą z Lizboną.
Bazylika Estrela (Bazylika Królewska) i Klasztor Najświętszego Serca Jezusowego są położone w pewnym oddaleniu od centrum Lizbony. Sprawia to, że kompleks, całkiem niesłusznie, bywa omijany przez turystów poznających zabytki stolicy Portugalii. Uważni zwiedzający z pewnością docenią bogactwo barokowego wykończenia osiemnastowiecznej stylistyki. Przyjmuje się, że to właśnie on stanowi najznamienitsze dzieło portugalskiego baroku i architektów z Mafry, którzy są autorami m.in. pałacu narodowego w Mafrze.