Niewielka Tavira została założona przed blisko pięciuset laty. Dziś liczy ponad piętnaście tysięcy mieszkańców i co roku przyciąga tłumy turystów głownie ze względu na wspaniałe zabytki i przepiękne plaże, będące miejscem wypoczynku dla spragnionych słońca.
Spis treści
Stare miasto
Stare miasto po dziś dzień zachowało w swoich granicach liczne pamiątki przeszłości, jak między innymi prawie czterdzieści świątyń katolickich. Sam układ urbanistyczny charakteryzuje się specyficznym punktem kulminacyjnym, a mianowicie zabytkowym mostem z czasów mauretańskich, który łączy dwie części miasta przez rzekę Gilão.
Praça da República
Praça de República uważa się za historyczne centrum miasta, w którym obywatele i handlarzy zbierają się codziennie, aby spędzić wspólnie słoneczne chwile dnia. Plac jest także doskonałym miejscem na rozpoczęcie eksploracji wiekowej starówki Taviry. Wędrówkę można śmiało rozpocząć od zachodniej pierzei, z której wychodzą liczne brukowane arterie, pełne kawiarni, restauracji, czy lokalnych barów. Warto uświadomić sobie jak wielkie znaczenie miało to miejsce w epoce średniowiecza, gdy kupcy schodzili do pobliskiej rzeki, aby odebrać towary sprzedawane na płycie rynku.
Ponadto koniecznie trzeba zwrócić uwagę na trzynastowieczny kościół Santiago de Tavira, który został odrestaurowany po zniszczeniach podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku. Monumentalny Câmara Municipal de Tavira, czyli ratusz znajduje się po wschodniej stronie placu i po dzień dzisiejszy zachwyca bogatą fasadą. Na północ zwiedzający znajdą przebudowany amfiteatr wsparty bulwarem nadbrzeżnym. Można tu zobaczyć lokalne wydarzenia, czy koncerty na świeżym powietrzu w sezonie letnim.
Most Rzymski
Przez rzekę Gilão można przekroczyć przez co najmniej kilka mostów, ale najciekawszych z nich jest zdecydowanie Ponte Romana. Zabytkowa przeprawa ma siedem łuków i znajduje się w pobliżu Praça da República. Sam obiekt został zbudowany w XII stuleciu przez Maurów.
Prawdopodobnie zastąpił on rzymską konstrukcję w tym samym miejscu, którym okupanci z Półwyspu Apenińskiego łączyli Tavirę z osadą Castro Marim. Większość dzisiejszej struktury pochodzi z siedemnastowiecznej rekonstrukcji, a współcześnie uchodzi za symbol, najbardziej rozpoznawalną część Starego Miasta. Aż do 1989 roku po powierzchni mogły przejeżdżać zarówno samochody, jak i spacerować piesi. Dopiero po potężnej powodzi miejscowi politycy zdecydowali się na zamkniecie ruchu pojazdów kołowych.
Igreja da Misericórdia
Kościół Misericórdia stanowi nieodłączny punkt na mapie każdego turysty przyjeżdżającego do Taviry. Został zbudowany około 1540 roku oraz uchodzi za jeden z najlepszych przykładów architektury renesansowej w Algarve. Na odrodzeniowej fasadzie tej świątyni można zobaczyć tematyczną rzeźbę Nossa Senhora da Misericórdia.
Jednakże to wnętrze konstrukcji skrywa poszukiwane przez turystów piękno. Można tu podziwiać pomalowane na niebiesko azulejos o fantazyjnych wzorach, które zdobią ściany prezbiterium. Pozłacany, potężny ołtarz w apsydzie doskonale dopełnia obraz majestatycznego piękna naw. Za niewielką opłatą turyści mogą dostać się na dzwonnicę, skąd roztacza się imponujący widok na okolicę Taviry.
Zamek w Tavirze
W środku Taviry znajdują się ruiny zamku mauretańskiego pochodzenia. Wewnątrz zabytku turyści odnajdą dobrze utrzymany ogród. Istnieją ponadto strome schody, aby wspiąć się na mury obronne. Z górnego placu można podziwiać wspaniałą panoramę na Tavirę i jej okolice.
Historia budowy
Zamek Tavira, lokalnie znany jako Castelo de Tavira, leży w historycznym centrum miasta. Nie wiadomo, kiedy zbudowano pierwszą, obronną konstrukcję w tym miejscu. Źródła podają, że w VIII wieku przed naszą erą Fenicjanie w tym miejscu wznieśli skromną twierdzę. Rzeczywisty wygląd wzgórza prawdopodobnie pochodzi sprzed dziewięciuset laty. Podczas rekonkwisty regionu Algarve zdobywcy znaleźli w tym miejscu baszty oraz stołpy, które chrześcijańscy rycerze z D. Paio Peresa Correia na czele dostrzegli ze zgliszczy obozowiska Maurów w dniu 11 lipca 1239 roku. W połowie XIII stulecia zamek został przekazany przez króla Sancho II Zakonowi Rycerzy Santiago, który zrzekł się tej darowizny trzydzieści lat później. Po pół wieku ze względu na strategiczne znaczenie Taviry w obronie przed atakami piratów spadkobierca tronu Dinis zarządził przebudowę i odbudowę umocnień. Kres świetności prężnie rozwijającej się fortecy położyło niszczycielskie trzęsienie ziemi.
Architektura i detale zamku w Tavirze
Zamek Tavira składa się obecnie z pozostałości dwóch kwadratowych wież, a także jednej ośmiokątnej wieży i ścian z trzech stron. Większość charakterystycznych elementów, które zwiedzający mogą podziwiać stanowi spuściznę panowania króla Dinisa oraz jego zachwytu oryginalnym stylem gotyckim. Łukowate twory, rzadkie zdobienia florystyczne spełniają wszelkie kryteria narodowego nurtu architektonicznego, czyli manualizmu. Największe wrażenie tworzą portale wejściowe do wewnętrznego kręgu fortecy z fantazyjnie wygiętymi łukami towarzyszącymi obustronnie średniowiecznym stropom. Surowe mury zabytku chronią niewielki ogród, w którym warto się ochłodzić w ciepłe dni, czy chronić przed męczącymi promieniami słońca.
Museu Islamico
W jednym z budynków w pobliżu centrum zaplanowano małe muzeum, poświęcone blisko pięćsetletni panowaniu muzułmanów w Portugalii. Jednym z najbardziej znanych eksponatów jest tak zwany wazon Tavira, który znaleziono w wykopalisku na Starym Mieście.
To naczynie jest wykonane z czerwonej gliny, a brzegi przedstawiają kilka postaci, przez które przelewała się niegdyś woda. W górnych kondygnacjach wystawy znajdują się ekspozycje z wioski Mertoli, które zawierają mnóstwo cennych informacji o bodaj najbardziej arabskim z miast Półwyspu Iberyjskiego.
Santa Luzia
Zabudowania Santa Luzia wychodzą na laguny i cieki wodne parku przyrody Ria Formosa, który jest rajem dla ptaków wędrownych i drobnego życia morskiego. Po stronie morza obszaru chronionego znajdują się jedne z najspokojniejszych plaż w Algarve, a do tych dziewiczych mierzei można dotrzeć niewielkimi promami odpływającymi z portu.
Sama Santa Luzia to tradycyjna portugalska wioska rybacka, która pozostaje autentyczna i nietknięta do dziś wpływami turystyki. Kolorowe łodzie rybackie wracają wcześnie rano i jest to najlepszy czas na wizytę na targu rybnym, na którym można zobaczyć i kupić artykuły z zeszłonocnego połowu.
Plaże w Tavirze
Charakterystyczne „cmentarzysko” kotwic na plaży Barril
Plaże w Tavirze nie różnią zbytnią charakterystyką od podobnych obszarów na wybrzeżu regionu Algarve. Dzięki spokojnym wodom oceanicznym i szerokim promenadom turyści chętnie spędzają tu wolne godziny, odpoczywając od zgiełku miast portowych.
Ilha de Cabanas
Po wschodniej stronie wyspy z miastem Taviry znajduje się plaża Cabanas, wąski, ale długi pas piaszczystej ziemi przed ostatnim barem za ujściem rzeki Gilão. Atrakcja znajduje się przed wioską poławiaczy owoców morza, a jej początki sięgają dawnych czasów eksploatacji żerowisk tuńczyka i która do dziś pozostaje malowniczą osadą rybacką. Z nabrzeża turyści są w stanie z zainteresowaniem obserwować malownicze kadłuby łodzi rybackich zakotwiczonych na molach przy Ria Formosa.
Ilha de Tavira
Ilha de Tavira znajduje się na południe od ostatnich zabudowań miasta i można do niej dotrzeć tylko specjalną łodzią, która odpływa z lokalnej mariny, a także Quatro-Aguas. Wyspa ma ponad dziesięć kilometrów długości oraz w większości co najmniej kilkaset metrów szerokości.
Jest uważana za jedną z najlepszych plaż w regionie Algarve i obejmuje obszary, w których wypoczynek w formie naturyzmu można praktykować bez problemów. Wyspa należy także do rezerwatu przyrody Ria Formosa, popularnego wśród licznych gatunków ptaków w tym flamingów, co jest nie lada gratką dla miłośników zwierząt.
Z Ilha de Tavira przejdziesz pieszo na praia do Barril
Praia do Barril
Na plażę Barril można dojechać wąskotorową kolejką z miasta
Plaża Barril jest atrakcją położoną na zachód od Santa Luzia, w pobliżu turystycznych willi i pensjonatów w Pedras d’El-Rei, w odległości kilku kilometrów od Taviry. Obszar jest jedną z najspokojniejszych piaszczystych promenad na południowym wybrzeżu Algarve, a nawet charakteryzuje się niskimi pływami, których nadmiar często nawiedza inne części wybrzeża. Wody są spokojne oraz wyjątkowo ciepłe wiosną i latem. W mniej słoneczne zimowe dni to świetne miejsce na spacer, jogging lub nawet obserwowanie ptaków. Kąpielisko rok rocznie otrzymuje wyróżnienia międzynarodowe, a także niebieską flagę.
Historia Taviry
Rzymska osada Balsa znajdowała się tuż przy drodze kupieckiej, w pobliżu Santa Luzia. Pierwotny most zbudowany przez Rzymian w Tavirze był ważnym ogniwem na trasie między Baesuris a Ossonobą, czyli dzisiejszym Faro. W VIII wieku Maurowie zajęli osadę. Zbudowali zamek, prawdopodobnie na miejscu antycznej fortecy oraz dwóch meczetów. W 1242 roku Paio Peres Correia podbił miasto.
Jako port najbliższy marokańskiemu wybrzeżu, Tavira stała się ważna w epoce odkryć, służąc jako baza dla portugalskich wypraw do Afryki Północnej, dostarczając zapasy oraz pełniąc funkcję szpitalną. Prężnie rozwijał się ponadto handel morski, eksport ryb solonych (szczególnie bacalhau), migdałów, fig i wina do północnej Europy. Do połowy XVI wieku Tavira stała się najbardziej zaludnioną osadą Algarve i została podniesiona do rangi miasta. Spadek znaczenia rozpoczął się na początku XVII wieku, kiedy kampania eksportowa Afryki Północnej została porzucona, a rzeka Gilão uległa poważnemu zanieczyszczeniu lub zamuleniu po powodzi, tak że masywne łodzie nie mogły wejść do portu. Sytuacja pogorszyła się, gdy po ponad ośmiu dekadach wybuchła epidemia dżumy, a następnie trzęsienie ziemi. Po krótkim epizodzie produkcji tekstyliów pod koniec XVIII wieku Tavira uzyskała bardziej stabilny dochód także w branży połowów tuńczyka i konserw. Współcześnie główny sposób zarabiania mieszkańców opiera się na usługach turystycznych.