Praça da Figueira jest jednym z licznych przykładów miejsc w Lizbonie, które zostały ponownie zagospodarowane po tragicznym skutkach trzęsieniu ziemi w połowie osiemnastego stulecia. Ten wspaniały w formie plac zaprojektowano w samym centrum dzielnicy Baixa, co ułatwia dostęp do niego dla wielu turystów odwiedzających stolicę Portugalii. Sama nazwa miejsca oznacza po prostu „skwer figowców”, chociaż współcześnie niewiele pozostało z oryginalnie posadzonych przed wiekami drzew.
Spis treści
Historia Praça da Figueira
Jeszcze przed czterystoma latami plac w ogóle nie istniał, a większość jego dzisiejszej powierzchni zajmowała kluczowa dla mieszkańców miasta lecznica „Real de Todos os Santos”, czyli Szpital Wszystkich Świętych. W 1755 roku po potężnym w skutkach kataklizmie, który pozbawił dachu nad głową większość ludności stołecznej, budynek został poważnie uszkodzony. Rozebrano go po dwudziestu latach na skutek braku możliwości bezpiecznej odbudowy. Duża powierzchnia zajmowana wcześniej przez klinikę w Baixa została przekształcona w otwarty rynek. Pod koniec dziewiętnastego stulecia skonstruowano duży, zadaszony plac o powierzchni 8000 metrów kwadratowych. który zrewitalizowano po II wojnie światowej, usuwając jednocześnie dach. Od tego czasu miejsce charakteryzuje się otwartą przestrzenią.
Budowa placu
Ten uroczy w budowie rynek wywołuje wrażenie swego rodzaju przestrzenności. Budynki otaczające pierzeje mają przeważnie tylko cztery lub pięć kondygnacji i pochodzą z czasów powstania placu. Na poziomie ulic w tych miejscach funkcjonują z powodzeniem liczne hotele, sklepy z pamiątkami, a także kilka znakomitych kawiarni i restauracji. Ostatnia renowacja architektoniczna w 1999 roku miała dodać do większości elewacji płytki ceramiczne azulejos, jednakże zamysł Daciano Costy nie został w pełni zrealizowany przez zarządców terenu. Dla turystów istotny jest fakt, że plac jest obecnie świetne z komunikowany z pozostałymi częściami Lizbony dzięki stacji metra, która znajduje się między placem de Figueira, a placem Rossio. Podobnie wiele tras autobusowych oraz tramwajowych przebiega przez jedną ze stron Praça de Figueira.
Posąg Jana I
Na środku rynku umiejscowiona jest duża, wykonana z brązu statua mężczyzny na koniu. Ten człowiek to król, bohater Portugalii Jan I, który zapewnił państwu niepodległość z rąk hiszpańskiego okupanta oraz panował przez prawie pół wieku od 1357 do 1433 roku. Sprzymierzył się wówczas z Francuzami, podczas wojny stuletniej przeciwko wspieranemu przez Anglikom imiennikowi z Kastylii, aby zapewnić sobie miejsce na tronie. Potem zawarł sojusz z wrogą dynastią brytyjską, poślubiając Filipę z Lancasterów, córkę Jana Gaunta.
Ten trudny w zaakceptowania przez mu współczesnych pakt trwa nieprzerwanie do dziś. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku na placu została zaprezentowana rzeźba jeździecka przedstawiająca władcę autorstwa lokalnego rzeźbiarza Leopoldo de Almeidy. Pomnik ozdabiają medaliony z wizerunkami Nuno Álvaresa Pereiry (pomnik Nuno znajduje się przed klasztorem w Batalha) i João das Regrasa, dwóch kluczowych postaci w rewolucji, która doprowadziła do władzy Jana I. W 1999 roku, podczas ostatniej renowacji terenu zabytek został przeniesiony ze środka do rogu placu, aby był widoczny z Praça do Comércio.
Confeitaria Nacional
Na placu da Figueira znajduje się także kultowa cukiernia Confeitaria Nacional. Ciastkarnia chwali się autentycznością smaku i produkcji od 1829 roku. U wejścia do sklepu zwiedzających uderza nieodparty aromat portugalskiego ciasta. W witrynach znajdują się wypieki, apetyczne pastéis de nata, czyli najsłynniejszy słodycz kraju, który jest aksamitny w środku, a chrupiący na zewnątrz. Bardzo ceniona, narodowa manufaktura otrzymała medale na licznych europejskich targach i wystawach, gdzie prezentowała swoje kandyzowane owoce i dżemy owocowe.