Palácio de Monserrate jest wyjątkową rezydencją położoną w bezpośredniej okolicy Sintry. Kompleks parku oraz zabudowań stanowi unikalną w skali światowej wersję dziewiętnastowiecznego eklektyzmu. Pałac łączy wpływy gotyckie, indyjskie, a także mauretańskie wraz z egzotycznymi, roślinnymi motywami, które harmonijnie współgrają z instalacjami na zewnątrz. W ogrodach znajdują się gatunki flory ze wszystkich zakątków świata, zasadzone zgodnie z ich naturalnym siedliskiem geograficznym.
Spis treści
Historia budowy pałacu
Na miejscu dzisiejszego pałacu Monserrate, pierwszy nieistniejący już budynek powstał w 1540 roku. Wybudowano wtedy specyficzny obiekt kultu religijnego ku czci Matki Bożej z Monserrate. Późnośredniowieczna kaplica wraz z późniejszymi konstrukcjami stała w tym samym miejscu przez dziesiątki lat, broniąc dostępu do wyżyn jako tak zwana „quinta” czyli posiadłość wiejska. Miejsce to odgrywało też ważną rolę w starożytnym świecie jako Góry Księżyca, poświęcone sakralnym łowom oraz dzikim zwierzętom. W czasach, gdy na tych obszarach panowała kultura rzymska bogini polowania nosiła lokalne imię Cynthia, z czasem góry „Cintry” ewoluowały w dzisiejszą nazwę miejscowości.
Nowożytna historia posiadłości Monserrate rozpoczyna się z chwilą wynajęcia jej przez bogatego angielskiego handlowca Gerarda de Visme w 1789 roku, który zbudował tam dom w stylu neogotyckim. Następnie William Beckford poddzierżawił wzgórze pod koniec osiemnastego stulecia, aby w ciągu piętnastu lat całość popadła w ruinę. W tym okresie zgliszcza odwiedzali romantyczni poeci, jak na przykład Lord Byron, którego urzekł wysublimowany wygląd szczątków pałacu i stał źródłem inspiracji dla pisarza.
Jednym z najbardziej znanych wizytujących był Francis Cook, uhonorowany przez króla Luísa tytułem wicehrabiego Monserrate. Tak uposażony przybysz z Anglii subrogował majątek w 1856 roku. Skuteczne przejęcie własności nastąpiło w prawie dekadę później. Wtedy architekt James Thomas Knowles rozpoczął intensywne prace nad przekształceniem tego, co zostało z domu zbudowanego przez pierwotnego gospodarza. Odremontowane zabudowania odkupiło państwo portugalskie tuż po II wojnie światowej.
Detale i architektura
Fontanna w środku pałacu Monserrate
Pałac Monserrate ma centralną bryłę oraz dwa symetryczne skrzydła boczne, połączone ze sobą poprzez szereg sal i centralną galerię, która otwiera się na różne pokoje budynku. Hol południowy to ośmiokątna przestrzeń z gotyckimi łukami oraz różowymi marmurowymi kolumnami. Jest to jedno z wejść do pałacu, połączone bezpośrednio z dolnym poziomem, na którym znajduje się między innymi kuchnia.
Pomieszczenie prowadzi również na dwa górne piętra, gdzie znajdowały się mieszkania Francisa Cooka. Oryginalny stiukowy sufit ozdobiony motywami roślinnymi niestety zawalił się, ale został starannie odtworzony. W zachodnim skrzydle pałacu znajdują się drzwi wejściowe prowadzące do sali centralnej, której ganek wyróżnia się maswerkami i dekoracyjnymi motywami przęseł. Samo miejsce jest wewnątrz geometryczne, udekorowane charakterystycznymi panelami alabastrowymi i podobną fontanną.
Turyści zwiedzają następnie klatkę schodową niegdyś usłaną indyjskimi motywami skomponowanymi ze ściennymi gobelinami, renesansowymi płaskorzeźbami i majolikowymi medalionami. Z innych pokoi na szczególną uwagę zasługuje galeria całkowicie pokryta mauretańskimi wzorami sztukaterii reliefowych, indyjski salon ze znajdującymi się w nim meblami z Indii o kaszmirowym wykończeniu, bądź izba muzyczna. Na sam koniec duże wrażenie zrobi biblioteka o drzwiach wejściowych z litego drewna, gdzie centralnym meblem jest duże biurko wykonane z korzenia orzecha włoskiego. Nad kominkiem wiszą bibeloty (karabiny, miecze, sztylety, halabardy i strzemiona) wokół „fałszywej” tarczy i portrety fundatorów.
Park Monserrate
Park rozciąga się na 33 hektarach i ma kilka ogrodów, w których można znaleźć imponującą kolekcję botaniczną z okazami całego świata. Na jego obszarze można wyróżnić co najmniej kilka ciekawych miejsc. Warto wspomnieć o Łuku Vatheka, czyli kamiennej konstrukcji rzekomo zbudowanej przez Beckforda, którego nazwa wprost nawiązuje do głównego bohatera jego najsłynniejszej powieści.
Zwiedzający ponadto często pragną zobaczyć Dolinę Paproci z niezwykłą kolekcją roślin w przestrzeni o niezwykłym mikroklimacie, Truskawkowe Drzewo czyli krzew o owocach używanych do produkcji brandy, kolekcję roślin azjatyckich wewnątrz Ogrodu Japońskiego, czy też Ogród Meksykański o charakterystycznym, suchym wystroju z palmami, jukami, nolinem i agawą.
Ponadto ogromną sławą cieszy się zakątek pełen róż, sztuczny wodospad, jeziora i stawy porośnięte trzciną papirusową, groty, jaskinie, dziewiętnastowieczna replika średniowiecznej kaplicy z trzema etruskimi sarkofagami i nasłoneczniony taras. Ludzie o romantycznym usposobieniu z pewnością nie ominą wonnej aromatem jaśminu oraz glicynii drogi o nazwie Pachnąca Ścieżka.
Zwiedzanie i dojazd
Pałac Monserrate jest oddalony od Sintry około 6 kilometrów. Z dworca kolejowego w Sintrze do Pałacu Monserrate można dotrzeć autobusem linii 435 firmy ScottUrb. Rozkład znajdziesz tutaj. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,35 Euro, bilet Hop-on Hop-off, który pozwala wysiąść w Quinta da Regaleira, Palácio de Seteais i wrócić na dworzec w Sintrze przez Colares kosztuje 5 euro. Pod samym pałacem znajdują się również bezpłatne miejsca parkingowe (ok. 20 sztuk). Na zwiedzanie pałacu trzeba zarezerwować sobie około półtorej godziny.
Ceny biletów w Pałacu Monserrate:
Bilet normalny – 8 euro
Bilet ulgowy – 6,50 euro
Bilet rodzinny (2 dorosłych, 2 dzieci) – 26 euro
Dzieci poniżej 6 roku życia – bezpłatnie
Z biletu ulgowego mogą skorzystać uczniowie (do 18 rż), a także seniorzy (powyżej 65 rż). Bilety można kupić w kasie jak i przez internet na stronie parques-sintra.pt. Uwaga, bilety zakupione online na stronie obiektu są tańsze!
Godziny otwarcia
W odróżnieniu od innych atrakcji w Sintrze, Pałac Monserrate otwarty jest 7 dni w tygodniu. Park otwarty jest od 9:30 do 20:00, pałac natomiast do godziny 19:00.
to chyba najpiękniejszy pałac, jaki widziałam. zachwyca klimatem i misternymi detalami. nie pamiętam dokładnie, czy w przypadku tego pałacu, ale można kupić bilet wstępu od razu na kilka pałaców i to wychodzi jeszcze taniej, chociaż, co by nie ukrywać, ceny biletów i tak są wysokie.
To chyba największa wada przepięknej Sintry – jest po prostu strasznie droga…
Dzięki Twojej stronie wybraliśmy się do Monserrate. Zdecydowanie było warto! Pałac Pena w lutym był dość zatłoczony, w Monserrate cisza… a park jest równie piękny. Dziękuję!