Loulé – zamek i targ cygański

Loulé jest stosunkowo niewielkim, portugalskim miasteczkiem w regionie Algarve. Bliskość dużych ośrodków turystycznych jak Faro czy Albufeira sprawia, iż zwiedzający z przyjemnością decydują się na jednodniowy wypad, by zakosztować atmosfery lokalnego targowiska, odwiedzić imponujący zamek czy największe, narodowe sanktuarium maryjne na południe od Fatimy.

Co zobaczyć w Loulé?

Stare Miasto

stare miasto Loule

Stare Miasto kryje w sobie liczne atrakcje, które usytuowane są dość blisko siebie. Ułatwia to zdecydowanie piesze zwiedzanie, co jest wspaniałym doświadczeniem samym w sobie. Wspaniałe brukowane ulice, urokliwe kamienice, czy liczne punkty widokowe na okolice skłaniają do długich spacerów.

Rynek

loule rynek miejski

Jednym z najciekawszych miejsc w Loulé jest miejski rynek, czyli Mercado de Loulé. Turyści często odwiedzają te miejsce ze względu na niepowtarzalny klimat targowiska, który wypełniają lokalne wyroby spożywcze sprzedawane przez rodowitych obywateli regionu Algarve. Sama bryła budynku, zbudowana w 1908 roku, uchodzi za niezwykłą, gdyż w swojej formie nawiązuje do wzorów orientalnych.

market w Loule

Sam rynek wypełniony jest po brzegi świeżymi rybami, warzywami i pysznymi wypiekami.

wnętrze rynku w Loule

Sobotni targ cygański

Cotygodniowy, sobotni targ cygański jest bezsprzecznie jedną z najważniejszych atrakcji Loule. Przez cały dzień pośród kolorowych kramów prezentowane są wyroby rękodzieła, pamiątki, tekstylia, czy inne przedmioty. Ponadto można tu kupić torebki, ubrania, buty, biżuterię oraz inne akcesoria codziennego użytku. Będąc na rynku, nie wolno przegapić okazji na spróbowanie tradycyjnej potrawy z tych stron, czyli osławionej kanapki Bifana. Składa się na nią smażony kotlet wieprzowy w bułce „papo seco”, z sosem musztardowym.

Convento do Espírito Santo

Po uzyskaniu zgody narodowego Senatu w 1693 roku Franciszkańscy Bracia Matki Bożej Poczęcia zostali skierowani do pracy przy budynkach użyteczności publicznej w Loulé. Opiekowali się mieszkańcami, a sami zajmowali pokoje w dobudowanych barakach przy miejskich świątyniach. Kres tej trudnej sytuacji lokalowej położyły intensywne prace budowlane nad wzniesieniem nowego klasztoru Convento do Espírito Santo, który ukończono na początku XVIII wieku. Monastyr pierwotnie w stylu neoklasycystycznym jest szczególnie godny uwagi, gdyż wyróżnia się spośród podobnych dzieł zasponsorowanych przez biskupa Francisco Gomesa do Avelara. Obecnie na terenie zakonu mieści się Miejska Galeria Sztuki.

Igreja de São Clemente

Ten gotycki przykład sakralnej architektury z połowy XIII wieku składa się z trzech naw i sklepionej, potrójnej absydy. Kościół zbudowany jest na fundamentach starego meczetu, a dzwonnica została zaadaptowana z muzułmańskiego minaretu. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż główne wejście jest jednym z niewielu przykładów architektury średniowiecznej w regionie. Po upływie ponad trzech stuleci do zabytku dobudowano dwie, boczne odnogi, czyli  kaplicę São Brás z łukiem wejściowym, który łączy manuelińskie elementy dekoracyjne z innymi akcentami renesansowymi. Następną niszę o sklepieniu żebrowym poświęcono Nossa Senhora da Consolação. Świątynia może poszczycić się także kilkoma dość wyjątkowymi celami dla zwiedzających. Bezsprzecznie na uwagę zasługuje kolekcja osiemnastowiecznych płytek azulejos w Capela das Almas.

Tuż obok znajduje się Jardim dos Amuados, który zaprojektowano w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnego cmentarza otaczającego kościół. Jego zachodnia granica opiera się współcześnie na starym murze miejskim. Z tego miejsca roztaczają się niezapomniane widoki na okolicę.

Santuário de Nossa Senhora da Piedade

Santuário de Nossa Senhora da Piedade

Z centrum Loulé można zobaczyć unikalny budynek, którym jest świątynią Nossa Senhora da Piedade. Budynek wygląda bardzo nowocześnie i kojarzy się turystom ze statkiem kosmicznym, rodem z filmów sci-fi. Jednakże w środku jest to miejsce szczególne dla wszystkich ludzi wierzących. Corocznie organizowane odpusty ku czci Wszechwładnej Matki, patronki sanktuarium sprawiły, iż zaistniała konieczność budowy nowego miejsca spotkań sakralnych. Jeszcze przed kilkudziesięciu laty pielgrzymi gromadzili się w niewielkiej kaplicy datowanej na połowę XVI wieku. Wówczas miejsce to miało charakter pustelni, ostoi spokoju, destynacji dla medytujących chrześcijan. Współcześnie nowa, potężna świątynia znajduje się na szczycie wzgórza, co sprawia że roztacza się z placu przed nią niesamowity widok na miasto i okolicę.

sanktuarium loule

Ermida de Nossa Senhora da Conceição

W pobliżu potężnego zamku znajduje się mała, ale urocza kaplica Matki Bożej Poczęcia. Została zbudowana w pobliżu XVII stulecia. Wewnątrz zachowały się przepiękne, szkliwione, niebieskie kafelki azulejos pokrywające ściany oraz ukazujące sceny maryjne. W konstrukcji ołtarza turyści zwrócą szczególną uwagę na elementy dekoracyjne z pozłacanego rzeźbionego drewna, przedstawiającego sceny rodzajowe z życia Świętej Rodziny.

kaplica w Loule

fot: visitalgarve.pt

Park miejski

W centrum Loulé znajduje się urokliwy park, zwany Parque Municipal de Loulé. Skwer jest wyjątkowo czysty i spokojny, pozbawiony tłumów zwiedzających. Wśród lokalnej społeczności uchodzi za doskonałe miejsce na spacer, czy cieszenie się słonecznymi chwilami dnia. Włodarze miejscy zadbali o wystarczającą ilość ławek, dzięki czemu można się bezproblemowo zrelaksować. W pobliżu wejścia umieszczono pomnik poświęcony Duarte Pacheco. Był on inżynierem, a także lokalnym mężem stanu w XX wieku.

Zamek w Loulé

zamek w Loule

Zamek w Loulé znajduję się około czterech minut spacerem od hali targowej w centrum miasta. W średniowieczu budynek służył jako siedziba gubernatora miasta. Ponadto kilku królów również mieszkało w warowni podczas politycznych wizyt oceniających funkcjonowanie miasta, czy innych podróży. Obecnie na terenie zabytku mieści się bogato wyposażone muzeum, w którym eksponowane są zabytki głównie z czasów założenia państwa portugalskiego.

Historia

Zamek od zarania dziejów stanowił północno-zachodni róg murów miejskich Loulé. Został zaprojektowany, a następnie przebudowany z wcześniejszych zabudowań tuż po odbiciu miasta z rąk Maurów przez niejakiego Paio Peresa Correia w 1249 roku. Pierwotny kształt zabudowań obronnych pochodził z czasów muzułmańskich, a mianowicie okresu panowania Almorawidów. Po trzech dekadach funkcjonowania warownię wraz z przyległymi włościami ofiarowano w darze Orderowi Świętego Jakuba od Miecza na mocy dekretów króla Dinisa. Podczas trzęsienia ziemi w połowie osiemnastego wieku zabytek poważnie ucierpiał. Obecne pozostałości zamku składają się z trzech wież i jednego stołpu strażniczego z fragmentem łączących je murów. Turyści mogą zwiedzać okazałe ruiny od kilkudziesięciu lat.

Architektura i detale

Budynki na terenie zamku są dość regularnie ustawione tuż przy ścianach obwarowań. Obecnie wykorzystuje się je jako małe sale wystawowe dla muzeum archeologicznego i biblioteki. Wnętrza pokojów są bardzo często zasłonięte szkłem, aby turyści mogli bez przeszkód podziwiać średniowieczne wnętrza, jednocześnie nie narażając cennych akcesoriów na zniszczenie, Charakterystyczny układ urbanistyczny wymusił na architektach wytyczenie deptaka, który pozwoli mieszkańcom w sposób łatwy przemieszczać się między lokacjami. Droga ta nosi nazwę Rua da Barbacã oraz łączy dwie główne przestrzenie, czyli strategiczną Alcazabę oraz cywilną Medinę.

Jak dojechać do Loulé z Faro?

Loulé położone jest zaledwie dwadzieścia minut autem od Faro. Dojazd do miasta nie wiąże się z przejazdem autostradą czy dodatkowymi opłatami. Dodając parę minut drogi, można zatrzymać się w Estoi (które krótko opisuję we wpisie o Faro).

Jeśli chcemy dotrzeć do Loulé z wykorzystaniem komunikacji międzymiastowej, musimy postawić na niezawodne w Algarve Eva Bus. Autobusy odjeżdżają z Faro co godzinę od 7 do 23. Moim zdaniem Loulé jest idealnym miejscem na kilkugodzinny wypad, jednak zdecydowanie nie warto spędzić w nim kilku dni – miasto jest malutkie i do zwiedzenia w jeden dzień.

 

Dodaj komentarz