Kryptowaluty zwolnione z VAT i PIT w Portugalii

Portugalski urząd skarbowy potwierdził, że zarówno handel kryptowalutami jak i ich „kopanie” zwolnione jest z podatku VAT. To kolejna dobra informacja dla posiadaczy kryptowalut w Portugalii – te są zwolnione również z podatku PIT.

Wydobycie i wymiana kryptowalut zwolniona z VAT

Zgodnie z opublikowanym 26 sierpnia przez portugalską gazetę Jornal de Negocios artykułem, portugalski organ podatkowy w interpretacji wydanej dla jednej z kopalni potwierdził, że transakcje między „kopalnią”, a „górnikami” są zwolnione z podatku od wartości dodanej (VAT – w Portugalii IVA). Należy zaznaczyć, że interpretacja urzędu jest wiążąca dla wszystkich spraw podatkowych związanych z kryptowalutami toczącymi się w Portugalii.

Z podatku VAT zwolnione są również transakcje wymiany kryptowalut między sobą, jak i wymiany kryptowalut na euro. Urząd wyjaśnia, że przyjął interpretację Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. sprawy C-264/14 Hedqvist „Zgodnie z orzeczeniem TSUE wymiana kryptowalut na „prawdziwą” walutę stanowi odpłatną usługę bez podatku VAT”. Portugalia jest jednak jednym z niewielu krajów, które zrezygnowały z VAT całkowicie. Przykładowo, czynność polegająca na wymianie bitcoinów na fiat we Francji może nie podlegać podatkowi VAT, ale np. przychody z wydobycia, opłaty za płatności (np. BitPay, gdzie zazwyczaj KIP jest zwolnione z VAT) to usługi opodatkowane dodatkowo podstawową stawką VAT.

Zwolnienie z PIT kryptowalut

Portugalia zniosła również całkowicie podatek dochodowy (PIT, w Portugalii IRS) uznając kryptowaluty za transakcje walutowe. Dochód z transakcji walutowych (podobnie jak z dochodów kapitałowych), jeśli nie stanowi działalności gospodarczej, jest zwolniony z podatków w Portugalii.

Portugalia walcząc z niżem demograficznym i znaczącym osłabieniem gospodarki w ostatnich latach, zdecydowała się na szereg reform fiskalnych mających sprowadzić do kraju Portugalczyków z innych państw (całkowite zwolnienie z PIT przez 10 lat) jak i nomadów (zwolnienie z podatku poza tym u źródła, stawka liniowa 20% dla dochodów z Portugalii – status Non-Habitual Resident).

Dodaj komentarz