Benagil – najpiękniejsza jaskinia w Portugalii

Widoczna już z plaży w Benagil (uproszczona wymowa: Benażił) niewielka grota jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Portugalii. I choć na wielu zdjęciach „pozuje” na wielką, tak miejsce w środku znajdzie się dla góra setki turystów. Piaszczysta plaża, wpadające znad skał słońce i piękny, żółtawo-pomarańczowy kolor skał czynią grotę w Benagil wyjątkową.

Grota w Benagil

Choć najczęściej nazywana jest grotą lub jaskinią „Benagil” (Algar de Benagil) czy po prostu „Benagil” od niewielkiej wioski znajdującej się tuż nad nią, to tak historycznie nazwana jest od nazwiska swojego odkrywcy „Algar do José Rodeira”. Algar w języku portugalskim oznacza po prostu wyżłobienie powstałe na skutek działania wody w kamieniu lub równie często spotykanym w Algarve wapieniu. Takich grot w pobliżu spotkasz więcej – podobna do tej w Benagil znajduje się w pobliżu Carvoeiro, tuż przy Praia da Estaquinha – Gruta do Capitão. Wejście do groty w Benagil nie jest możliwe „z góry” – jest zdecydowanie zbyt wysoka. Po wspięciu się na klify, można jednak podejść do niej i mieć widok na całą jaskinię – wtedy wydaje się naprawdę niewielka.

Widok z góry na jaskinię w Benagil

Widok z góry na jaskinię Benagil

W samym Benagil znajdziemy kilka bezpłatnych parkingów. Jeśli miejsca nie starczy, co zdarza się dość często, trzeba parkować w pobliżu miasteczka na jednym z piaskowych klifów.

Jak dostać się do groty w Benagil?

Tak jak zawsze, rozwiązań jest kilka. Zazwyczaj nie polecam wycieczek zorganizowanych, tak naprawdę warto dodatkowo przejechać się motorówką po wszystkich jaskiniach i grotach na zachód od Benagil, bo choć to Benagil jest wyróżniane w wielu rankingach jako ta „najpiękniejsza na świecie” to zachwycą Was także formacje skalne przy Carvoeiro czy gruta da Farol.

Wycieczka motorówką z Benagil lub Portimão

motorówka do jaskinii Benagil

Benagil na wielu zdjęciach pozuje na pustą i uroczą, jednak prawda jest zgoła inna – w sezonie jest bardzo zatłoczona.

Bilet możecie zakupić zarówno na plaży Benagil jak i np. na marinie w Portimão. Motorówka przepływa powoli przez wszystkie jaskinie, ale nie każda pozwoli Ci na zejście na jakąkolwiek z plaż. Prawnie zabronione jest zatrzymanie motorówki przy brzegu plaży Benagil i „wypuszczenie” tam turystów. Niektórzy z przewoźników pozwalają jednak na opuszczenie motorówki na 10 minut i dopłynięcie wpław na plażę – w dużej mierze zależy to również od warunków danego dnia, im bardziej poza sezonem, tym bym bardziej fale mogą utrudniać dotarcie do jaskini.

Najsensowniej wybierać jeden z pierwszych lub ostatnich rejsów – w sezonie motorówki i katamarany często mają „opóźnienia” przez „korki” przed samymi jaskiniami, co sprawia, że przewoźnicy muszą przyspieszać pomiędzy głównymi atrakcjami. Im o mniej obleganej porze się wybierzecie tym lepiej. Kilkukrotnie korzystałem z usług Taruga Tours (Lagos, Portimao), Andre Boat (Portimao), Mara & Finismar (Albufeira) i je mogę polecić. W sezonie (lipiec-sierpień) warto zarezerwować bilety wcześniej, inaczej może się zdarzyć, że na kolejny rejs będziemy musieli czekać nawet kilka godzin.

Koszt – od 15 do 40 euro za osobę, zależnie od wybranego rejsu i przewoźnika.

SUP / Kajak z plaży w Benagil

Droga wpław do groty w Benagil

Dopłynięcie do plaży w grocie Benagil wcale nie jest takie trudne…

To drugi i najprawdopodobniej najpopularniejszy sposób na dostanie się do groty. SUP (Stand Up Paddle, Paddleboard) i kajak wynajmiecie na plaży w Benagil. Do groty po wstępnym opanowaniu nowego środka lokomocji, powinniście dostać się w ciągu kilku minut. Kajaki mają osobną drogę „wjazdu” do groty, dotarcie do niej jest w pełni bezpieczne i nie ma szans na kontakt z motorówką. Jeśli znudzi Wam się przebywanie w samej zatłoczonej grocie, warto wybrać się dalej na wschód w kierunku plaży da Corredoura. Widoki zapierają dech w piersiach.

Koszt – 30 euro za podwójny kajak na 45 minut

Wpław do jaskini w Benagil

To droga najmniej bezpieczna, choć całkiem popularna. Nie rekomenduję jej, jeśli nie wpływasz przynajmniej dobrze. Obowiązkowa jest też dobra pogoda – choć fale na plaży w Benagil wyglądają bezpiecznie, tak przed samą jaskinią same prądy są zdecydowanie mocniejsze – gdy przepływa motorówka fala może znieść Was w stronę klifów. Dla bezpieczeństwa polecam zaopatrzyć się w koło.

Jak dotrzeć do Benagil autobusem?

Niestety, do Benagil nie da się dotrzeć z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Jeśli planujemy się tam dostać bez własnego samochodu, jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług Eva Bus. Musimy najpierw dotrzeć do Portimao, tam wsiąść w autobus do Carvoeiro i przesiąść się na kolejny do Praia do Carvalho. Znajdziemy się ok. 1,5 km pieszo od plaży w Benagil. Rozkłady znajdziesz tutaj.

5 komentarzy do “Benagil – najpiękniejsza jaskinia w Portugalii”

  1. Przepiękne miejsce, byliśmy tutaj polecaną wycieczką z Albufeira, było lekkie opóźnienie, bo pogoda przestaje dopisywać, ale w drodze się nie spieszyliśmy. Kapitan nie byl pewien czy uda się zobaczyć grotę przez warunki na oceanie, ale daliśmy radę. Polecamy!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz