Widoczna już z plaży w Benagil niewielka grota jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Portugalii. I choć na wielu zdjęciach „pozuje” na wielką, tak miejsce w środku znajdzie się dla góra kilkudziesięciu turystów. Piaszczysta plaża, wpadające znad skał słońce i piękny, żółtawo-pomarańczowy kolor skał czynią grotę w Benagil wyjątkową.

Grota w Benagil

Choć najczęściej nazywana jest grotą lub jaskinią „Benagil” czy po prostu „Benagil” od niewielkiej wioski znajdującej się tuż nad nią, to tak historycznie nazwana jest od nazwiska swojego odkrywcy „Algar do José Rodeira”. Algar w języku portugalskim oznacza po prostu wyżłobienie powstałe na skutek działania wody w kamieniu lub równie często spotykanym w Algarve wapieniu. Takich grot w pobliżu spotkasz więcej – podobna do tej w Benagil znajduje się w pobliżu Carvoeiro, tuż przy Praia da Estaquinha – Gruta do Capitão. Wejście do groty w Benagil nie jest możliwe „z góry” – jest zdecydowanie zbyt wysoka. Można jednak podejść do niej i mieć widok taki jak tutaj. W samym Benagil znajdziemy sporo bezpłatnych parkingów, w których można bez problemu zostawić samochód i udać się na plażę.

Jak dostać się do groty w Benagil?

Tak jak zawsze, rozwiązań jest kilka. Tak jak zazwyczaj nie polecam rozwiązań zorganizowanych, tak  naprawdę warto dodatkowo przejechać się motorówką po wszystkich jaskiniach i grotach na zachód od Benagil.

Wycieczka motorówką z Benagil lub Portimão

Bilet możecie zakupić zarówno na plaży Benagil jak i np. na marinie w Portimão. Motorówka przepływa powoli przez wszystkie jaskinie, ale nie każda pozwoli Ci na zejście na jakąkolwiek z plaż. Prawnie zabronione jest zatrzymanie motorówki przy brzegu plaży Benagil i „wypuszczenie” tam turystów. Niektórzy z przewoźników pozwalają jednak na opuszczenie motorówki na 10 minut i dopłynięcie wpław na plażę. Z doświadczenia powiem, że najsensowniej wybierać jeden z pierwszych lub ostatnich rejsów – w sezonie motorówki często mają „opóźnienia” przez „korki” przed samymi jaskiniami. Im o mniej obleganej porze się wybierzecie, tym lepiej. Kilkukrotnie korzystałem z usług Taruga Tours i je właśnie mogę polecić.

Koszt – od 15 do nawet 40 euro za osobę, zależnie od wybranego rejsu i przewoźnika.

SUP / Kajak z plaży w Benagil

Dopłynięcie do groty wcale nie jest takie trudne…

To drugi i najprawdopodobniej najpopularniejszy sposób na dostanie się do groty. SUP (Paddleboard) i kajak wynajmiecie na plaży w Benagil. Do groty po wstępnym opanowaniu nowego środka lokomocji, powinniście dostać się w ciągu kilku minut. Kajaki mają osobną drogę „wjazdu” do groty, dotarcie do niej jest w pełni bezpieczne i nie ma szans na kontakt z motorówką. Jeśli znudzi Wam się przebywanie w samej zatłoczonej grocie, warto wybrać się dalej na wschód w kierunku plaży da Corredoura. Widoki zapierają dech w piersiach!

Koszt – 30 euro za podwójny kajak na 45 minut

Wpław do jaskini w Benagil

To droga najmniej bezpieczna, choć całkiem popularna. Nie rekomenduję jej, jeśli nie wpływasz przynajmniej dobrze. Obowiązkowa jest też dobra pogoda – choć fale na plaży w Benagil wyglądają bezpiecznie, tak przed samą jaskinią same prądy są zdecydowanie mocniejsze.

Jak dotrzeć do Benagil autobusem?

Niestety, do Benagil nie da się dotrzeć z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Jeśli planujemy się tam dostać bez własnego samochodu, jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług Eva Bus. Musimy najpierw dotrzeć do Portimao, tam wsiąść w autobus do Carvoeiro i przesiąść się na kolejny do Praia do Carvalho. Znajdziemy się ok. 1,5 km pieszo od plaży w Benagil. Rozkłady znajdziesz tutaj.

Zobacz komentarzeUkryj komentarze.

2 Comments

  • Ania
    Posted 20 sierpnia 2019 o 11:07 0Likes

    Polecam Pana Joao z Tarugi. Przemila obsluga, bylismy w jaskini prawie 15 minut. Cudowna wycieczka!

  • Kasia
    Posted 15 września 2019 o 21:08 0Likes

    Jak dla mnie Benagil jest przereklamowane

Dodaj komentarz