Algarve – przewodnik, mapa, co zobaczyć

Algarve to najbardziej wysunięty na południe region Portugalii, a także jedno z najcieplejszych miejsc w Europie. To tutaj słońce świeci najwięcej dni w roku, a na okolicznych targach bez problemu dostaniemy doskonałe pomarańcze, które są symbolem regionu.

Co zobaczyć w Algarve?

Algarve to nie tylko słońce, ale przede wszystkim wspaniałe klify, które przez lata w doskonałym żółto-złotym piasku wyżłobiła oceaniczna woda. Przez wielu Algarve jest oceniane jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, z pewnością każdy turysta spragniony słońca i widoków znajdzie tu coś dla siebie.

Benagil

benagil jaskinia

Niezwykła grota w Benagil jest najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalnym i najczęściej odwiedzanym miejscem na pokrytym klifami wybrzeżu Algarve. Nie bez powodu. Dzięki przypadkowemu zawaleniu się połaci ziemi jaskinię wyróżnia wpadające słońce doskonale komponujące się z pomarańczowymi klifami.

motorówka do jaskinii Benagil

Do groty w Benagil można dotrzeć wyłącznie z poziomu wody. Najwygodniejszą formą pozostają wynajmowane w porcie, komercyjne łodzie, prywatne kajaki, paddleboard lub zwyczajne wpłynięcie wpław. Należy pamiętać, iż w pełni sezonu spotyka się tu ogromne rzesze turystów, którzy cieszą się czystym, żółtym piaskiem w dość nietuzinkowych realiach jaskini, przyglądając się błękitowi nieba przez naturalny okulus nad głowami.

benagil z góry

Praia da Marinha

praia da marinha w Algarve

Praia da Marinha jest wręcz ikoniczną atrakcją w regionie Algarve. Bardzo często gości na łamach magazynów podróżniczych, czy międzynarodowych rankingach jakości plaż. Wspominają o niej przewodniki Michelin, Lonely Planet oraz większość lokalnych broszur turystycznych.

praia marinha w Algarve

Praia da Marinha nie byłaby kompletna bez ostańców skalnych, nadających plaży charakteru. W pobliżu, po prawej stronie od wejścia znajduje się słynna struktura kamienna, która wygląda jak litera M, która jest dostępna z blisko praktycznie podczas każdego odpływu. Z dużej odległości również robi imponujące wrażenie, gdy spienione fale przeciskają się między naturalnymi łukami. Marinha jest uchodzi za jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Algarve przez co często jest zatłoczona. Warto jednak wiedzieć, że tuż obok Marinhi, jest druga równie wyjątkowa plaża, na którą dostaniemy się między ukrytym tunelem – Praia do Buraco. Często jest znacznie bardziej pusta niż swoja wyjątkowa „sąsiadka”.

marinha w Algarve

W tej części portugalskiego wybrzeża piasek jest wyjątkowo miękki, a woda wyjątkowa ciepła. Kąpieliska nie nawiedzają zbyt wysokie fale, czy też silne prądy podwodne. Warto zaznaczyć, iż z powodu otaczających, przysadzistych klifów nie jest tu tak wietrznie.

plaza Marinha widok

Lagos

ponta da piedade portugalia

Lagos leży na pięknym południowo-zachodnim wybrzeżu regionu Algarve i stanowi fantastyczne miejsce na wakacje na plaży, zarówno dla Portugalczyków, jak i turystów zagranicznych. Ten region jest obdarzony oszałamiającą linią brzegową wysokich klifów, ukrytych zatoczek i rozległych połaci dziewiczych piasków.

Ponta da Piedade

To właśnie położone w Lagos formacje skalne Ponta da Piedade są jednym z najczęstszych gości na pocztówkach z Algarve. Pięknym, składającym się z blisko 20 metrowych żółtozłotych skał cyplu przez lata woda wyżłobiła wiele wyjątkowych jaskiń, grot czy odrobinę wychylających się ponad linię wody łuków. Ponta to również doskonałe miejsce do trekkingu, półgodzinny spacer z plaży do Camilo, po plażę do Barranco gwarantuje doskonałe widoku.

klif na plaży w Lagos

Wizytówką Lagos są również wyjątkowo sprawiedliwie zróżnicowane plaże. Odnajdziemy tu zarówno osłonięte atrakcje dla rodzin, relaksujące wydmy do opalania, surowe brzegi do eksplorowania tajemnic na drodze nurkowania, a także smagane wiatrem wody stworzone do surfowania.

plaża dona Ana

W niewielkiej odległości od zabytkowego centrum znajdują się cztery wspaniałe plaże, takie jak pełna amatorów sportów wodnych Meia Praia, usiana wapiennymi ostańcami Praia Dona Ana, dostępna jedynie drogą czterdziestominutowego spaceru Praia do Camilo i osłonięta od wiatru Praia da Batata. Z kolei od wspaniałych terenów na Praia da Luz dzieli jedynie krótka przejażdżka samochodem lub autobusem.

plaża Ana Lagos

Costa Vicentina

widok na plażę Arrifana w Aljezur

Widok na plażę da Arrifana w Aljezur podczas przypływu

plaża Arrifana

Jeżeli zmęczy Cię tłok, który spotkasz na praia da Marinha czy w Benagil warto wybrać się z dala od plażowych kurortów. Takim miejscem jest zachodnie wybrzeże Algarve. Z roku na rok coraz popularniejsze, wciąż jednak idylliczne i zdecydowanie mniej oblegane. Zachód Algarve to również zupełnie inny klimat od tego spotkanego na południu, żółto-pomarańczowy kolor ustępuje skałom i znacznie bujniejszej przyrodzie.

plaża w Odeceixe

Odeceixe uznawane za jedne z najpiękniejszych miejsc w Algarve

plaża w Odeceixe

Wybrzeże Costa Vincentina rozpoczyna się zaledwie kilka kilometrów na północ od Cabo Sao Vicente i rozciąga aż po Porto Covo i Sines w Alentejo. Powołanie parku krajobrazowego pozwoliło tu również uniknąć zalania gruntów ogromną ilością hoteli jak w Armacao da Pera czy Albufeirze, dzięki czemu w każdej z miejscowości, hotele częściej organizowane są w starych domach. Centrum ruchu turystycznego stanowi miasteczko Aljezur z tajemniczymi ruinami wiekowego zamku. To jednak nie zamek przyciąga turystów, a przepiękne plaże da Arrifana i położona odrobinę na północ Amoreira.

drewniane schody monte clerigo

Plaża Monte Clerigo w Aljezur

plaża w Aljezur

Na osobne wspomnienie zasługują również perełki Costa Vincentina, prawdopodobnie jedne z najpiękniejszych plaż w Portugalii, praia da Bordeira i praia de Odeceixe. Choć wciąż nie jest to popularny sposób na spędzenie wakacji w Algarve, ja jednak szczególnie rekomenduję wynajęcie samochodu i  objechanie plaż na zachodnim wybrzeżu – właściwie każda z nich będzie wyjątkowa, począwszy od praia do Cordoama przeznaczonej dla surferów po niewielką praia da Amália z pięknym wodospadem.

plaża Cordoama

Jedna z moich ulubionych plaż w Algarve – Cordoama i przepiękne widoki!

klify w Algarve

Przylądek św. Wincentego i Sagres

widok na latarnię w Sagres

fale i krajobraz Sagres

Dawniej Sagres było bazą pierwszej akademii morskiej utworzonej przez Henryka Żeglarza, dziś jest jednym z najpiękniejszych miejsc w regionie. Plaże w Sagres potrafią być niepospolicie piękne, warto jednak pamiętać, że ze względu wysunięcie pogoda potrafi to płatać figle.

linia brzegowa w Sagres

Dość jałową i surową w ogólnym wrażeniu przestrzeń nawiedzają ciągłe wiatry, dzikie fale i silne prądy. Te cechy sprawiają, że są to idealne tereny do uprawiania surfingu oraz klasycznych sportów wodnych, a cały region jest ulubionym miejscem doświadczonych zawodników.

plaża w Sagres

plaża Beliche w Sagres

Portimao

Portimão wraz z Lagos i Albufeirą dzierżą miano najpopularniejszych miast w Algarve. Dlatego też deptaki, promenady w pobliżu miasta są zwykle dość zatłoczone.

Przejście między klifami

Praia Três Irmãos

Plaża Trzech Braci Alvor

Można jednakże znaleźć także bardziej ciche miejsca, jak Praia de Alvor, czy Praia dos Três Irmãos. Większość kąpielisk jest otoczona klifami, co sprawia, że krajobraz sprawia wrażenie wyjątkowo przyjemnego oraz wolnego od niekomfortowych podmuchów chłodnego wiatru. Otwarty ocean sprawia jednak, że woda może tutaj być chłodna nawet w środku lata.

plaża trzy zamki Portimao

praia dos Três Castelos

Praia dos Tres Castelos

Za główną plażę miasta uchodzi słynna Praia da Rocha. Te dość szerokie połacie piasku oblegane są przez licznych przyjezdnych, zakwaterowanych w miejscowych hotelach. Za plażą znajduje się tętniący życiem bulwar z mnóstwem barów i restauracji.

plaża Portimao

Widok na praia da Rocha, w oddali latarnia i molo

Albufeira

Albufeira to turystyczna mekka w Algarve. To tutaj na zaledwie kilku kilometrach kwadratowych swoje miejsce znalazły dziesiątki hoteli skrupulatnie ustawionych w rzędach z widokiem na plaże.

Albufeira nocą

Piękne bielone domy i wąskie uliczki czynią centrum Albufeiry zjawiskowym!

Albufeira, obok Carvoeiro i Armacao da Pera, najczęściej wybierana jest przez biura podróży organizujące wyjazdy do Algarve. Plaże w Albufeira są główną atrakcją dla większości odwiedzających. Bezpośrednio przed Starym Miastem znajduje się szeroka, często zatłoczona Praia dos Pescadores, którą zdobią ciekawe formacje skalne.

plaża Rybaków Albufeira

Praia dos Pescadores w Albufeirze

praia dos pescadores

Na zachód od niej turyści odnajdą intrygującą Praia do Tunel, dostępna dzięki pieszemu tunelowi z Rua 5 de Outubro. Jednym z najlepszych kąpielisk oznaczonych specjalną Błękitną Flagą jest Praia da Oura, kilka kilometrów na wschód od centrum kurortu.

klify na plaży w Albufeirze plaża Sao Rafael

Sao Rafael czyli najpiękniejsza plaża w Albufeirze

Tutaj szeroki pas złotego piasku wsparto chodnikiem, wzdłuż którego ulokowano bary, kawiarnie i restauracje. Nieco dalej wyróżniają się plaże pokroju Praia de Sao Rafael, przyciągające nurków i amatorów aktywnego wypoczynku.

Historia Algarve

Podczas wędrówki po regionie łatwo dostrzec ogromne dziedzictwo obszaru Algarve. O jego niebywałej wyjątkowości świadczą spotykane na każdym kroku ozdobne, glazurowane płytki azulejos na budynkach oraz proste, płaskie dachy. Turyści zapamiętują także małe budynki z oknami, które są oznaką mauretańskiego wpływu przeszłości. Warto zwracać uwagę na popularne w tym miejscu kominy często na planie dość wymyślnych projektów. Przed wiekami uznawano je za pewny symbol pomyślności finansowej i szeroko pojętego bogactwa. W skrócie im większy i bardziej skomplikowany był, tym historycznie wyższa pozycja w społeczeństwie.

Przyjmuje się, że cywilizacja uwielbiających morze Fenicjan jako pierwsza założyła stabilne punkty handlowe wzdłuż południowego wybrzeża Portugalii około 1200 roku przed naszą erą. Kilka stuleci później wojowniczy Kartagińczycy rozpoczęli sprawowanie kontroli nad krainą Algarve. Około pół tysiąca lat przed narodzinami Chrystusa założyli gigantyczny zespół portów przeładunkowych Portus Hannibalis, czyli współcześnie Portimão. Opiekowali się nad przynoszącym nieprawdopodobne zyski regionem, dopóki Rzymianie nie podbili Półwyspu Iberyjskiego w czasie panowania Juliusza Cezara. Najeźdźcy zmienili generalnie strukturę gospodarczą wybrzeża dzisiejszej Portugalii. Rozwinęli produkcję soli oraz wydobycie rzadkich minerałów. Przybysze z Apenin wprowadzili nowy typ organizacji rolnictwa, oparty na ogromnych majątkach rolnych, zwanych latyfundiami. Sadzili także winorośle oraz bujne gaje pełne drzew oliwnych. Wybudowali także infrastrukturę transportową, wytyczając drogi, mosty i ogromne budynki użyteczności publicznej, jak na przykład most w Tavirze. Obecnie nadal można zobaczyć ważne antyczne ruiny w Milreu, Vilamoura oraz Abicadzie. Następnie, już po konwersji na chrześcijaństwo wprowadzono na ziemie Algarve nową wiarę oraz powszechny język łaciński, który ewoluował w konsekwencji do znanej formy portugalskiej.

Ponad pięć wieków wpływu muzułmańskich Maurów pozostawiło swój niezatarty ślad w regionie, zaczynając od jego współczesnej nazwy wywodzącej się od arabskiego Al-Gharb, co oznacza Zachód. Długą okupację na iberyjskim terytorium wciąż można odnotować w nomenklaturze miejskiej, w technologii rolniczej, w architekturze zabytków, w koronkowych wzorach balkonów, tarasach dachowych i znanych na całym półwyspie kominach czy bielonych domach. Kres panowania Maurów położył chrześcijański zryw wyzwoleńczy, który był niejako spuścizną po tradycji ogromnych wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej. Po długim okresie ataków i wielokrotnych odwrotów europejska rekonkwista dopięła celu, a cieszyła się wówczas cenną współpracą Rycerzy Zakonu Świętego Jakuba, kierowanych przez charyzmatycznego Dom Paio Peres Correia. W rezultacie za panowania Afonso III arabska obecność w Algarve została zakończona, a region został przyłączony do Królestwa Portugalii. Sam władca tytułował się „Królem Portugalii i Algarve” dla podkreślenia odrębności tej krainy. W XV wieku książę Henryk Żeglarz osiedlił się w pobliżu Lagos, a tam przeprowadził różne wyprawy morskie, które ustanowiły kolonie wchodzące w skład imperium. Również z tego miasta Gil Eanes wypłynął w 1434 roku, aby zostać pierwszym marynarzem, który okrążył Cape Bojador w Afryce Zachodniej. Podróże, odkrycia przyniosły Algarve sławę i fortunę. Tak pozostało aż do trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 roku. Kataklizm uszkodził wiele obszarów w Algarve, a towarzyszące mu tsunami zniszczyło lub uszkodziło przybrzeżne fortece z wyjątkiem Faro, które było chronione przez piaszczyste brzegi laguny Ria Formosa.

Współcześnie wraz z uroczystym ustanowieniem Pierwszej Republiki Portugalskiej w 1910 roku, zakończono pewną erę w historii kraju. Oznaczało to niechybny koniec wiekowego królestwa. Algarve dziś jest najbardziej turystycznym regionem Portugalii, ze względu na śródziemnomorski klimat, wyjątkowe jedzenie, architekturę i położenie geograficzne, co zachęca do odwiedzin tutejszych ludzi oraz turystów chętnie spędzających tu letni urlop.

Dodaj komentarz