Praia da Marinha – najpiękniejsza plaża w Algarve?

Praia da Marinha jest często nazywana najpiękniejszą plażą w Algarve. Czyste turkusowe wody uderzają nieustannie o pomarańczowy wapień, tworzący skały i kultowe wręcz formacje skalne, zdobią okładki setek pocztówek i podróżniczych broszur. Sama plaża obok groty w Benagil i Ponte de Piedade w Lagos jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie.

Spis treści

Skały w kształcie M

marinha w Algarve

To zdecydowanie najbardziej charakterystyczny punkt plaży da Marinha. Piękne klify i wyrzeźbiona w nich litera M. Doskonałe do podziwiania zarówno z poziomu plaży jak i wzniesienia nad nią.

praia da Marinha

Aktywności na plaży

Dzięki czystej i przejrzystej wodzie oraz obfitemu morskiemu życiu Praia da Marinha jest idealnym miejscem do nurkowania. Morze jest tu wyjątkowo spokojne, a także pozbawione wysokich, niebezpiecznych fal, dzięki czemu można łatwo dostrzec różne ryby lub inne gatunki wodne wokół plaży. Musicie jednak zabrać ze sobą sprzęt do nurkowania, bo w odróżnieniu od Benagil można znaleźć tu wyłącznie niewielki bar serwujący drinki i małe dania – sardynki czy kanapki.

praia da marinha w Algarve

Z różnych miast wzdłuż wybrzeża Algarve wyrusza wiele wycieczek łodzią, z których roztacza się widok na Praia da Marinha z magicznej perspektywy powierzchni oceanu. Kilkukrotnie korzystałem z usług Taruga Tours (Lagos, Portimao), Andre Boat (Portimao), Mara & Finismar (Albufeira) i je mogę polecić. Wycieczka łodzią pozwoli odwiedzić niektóre z oszałamiających jaskiń morskich i grot wzdłuż wybrzeża, w tym jaskinię Benagil czy Gruta do Capitão. Już samo spojrzenie z zewnątrz na wspomnianą zatokę z formacjami skalnymi robi niesamowite wrażenie, tym bardziej w okresie poza sezonem, gdy nie ma tam tłumów.

praia marinha w Algarve

Jeśli wolicie bardziej aktywne metody zwiedzania, spacer po klifach jest świetnym sposobem na poznanie naturalnej scenerii wybrzeża Algarve. Spacerując od jednej wspaniałej plaży do następnej, będzie można podziwiać widoki na morze i formacje skalne z góry. Z Praia da Marinha warto podążać wzdłuż klifów na zachód w kierunku Praia de Benagil lub na wschód w kierunku przepięknego łuku Albandeira. Jeśli planujecie trekking na wybrzeżu Algarve, wartym rozważenia jest nocleg w turystycznym kurorcie Armação de Pera, bo choć samo miasteczko ma niewiele do zaoferowania, jest idealną bazą na wypady na plażę.

łuk Albandeira

Słynny łuk Albandeira, pół godziny spacerem od Praia da Marinha

Zdarza się, że plażę da Marinha w sezonie oblegają tłumy. Na jej wschodnim krańcu znajdziecie jednak małą jaskinię za którą kryje się kolejna wspaniała plaża, Praia do Buraco.

Przejście na plażę Buraco wymaga schylania, ale zdecydowanie warto! Choć Marinha jest oblegana, tak druga plaża bardzo często jest pusto.

praia buraco przy praia da marinha

Praia da Buraco podczas przypływu

Jak dostać się na plażę da Marinha?

Uwaga! W roku 2020 trwa remont drogi prowadzącej do Praia da Marinha. Nie da się dotrzeć bezpośrednio na plażę, można wysiąść (nie zatrzymać się!) ok. dwa kilometry od wejścia na plażę. Najlepiej zostawić samochód w Benagil lub okolicach i przejść się pieszo.

Podobnie jak w przypadku Benagil najlepszym środkiem transportu jest samochód. Praia da Marinha jest położona między Carvoeiro, a Armacao de Pera. Dotrzecie do nich drogami krajowymi. Tuż przy samej plaży znajdują się dwa parkingi i nie ma problemów z parkowaniem nawet w wysokim sezonie.

parkingi przy praia da marinha

Niestety, do plaży da Marinha bardzo trudno dojechać komunikacją miejską. Autobusy z Lagoa jeżdżą niezwykle rzadko i wymagają przesiadki, jeśli do Marinha chcemy dotrzeć np. z Lagos. Jeśli mieszkacie w Carvoeiro, można zdecydować się na wybranie autobusu do Benagil i przyjście na Marinhę pieszo. Przejazd Uberem z Lagoa na plażę w Benagil to koszt ok. 6-7 euro.

Nagrody i odznaczenia

widok na klify Algarve

Przewodnik Michelin uznaje Praia da Marinha za jedną z dziesięciu najpiękniejszych plaż w Europie, a ponadto klasyfikuje ją w czołowej setce najatrakcyjniejszych miejsc tego typu na całym świecie. W 1998 roku portugalscy urzędnicy środowiskowi z Ministério do Ambiente e Ação Climática przyznali jednogłośnie jej także wyróżnienie o nazwie “Złota Plaża” ze względu na bezsprzecznie wyjątkowe walory przyrodnicze. Ponadto niezliczona liczba zdjęć tego rejonu często wykorzystywano w materiałach promocyjnych i różnorakich przewodnikach po Portugalii rozpowszechnianych w wielu krajów świata.

praia da Marinha

W 2015 roku plaża Marinha została oficjalnie sklasyfikowana jako jedno z najlepszych, wakacyjnych destynacji na terenie kontynentu przez European Best Destinations oraz tak zwany EDEN, czyli European Destinations of Excellence. Trzy lata później północno amerykańska sieć telewizyjna CNN wybrała kąpielisko w Algarve jako jedno z dwudziestu najpiękniejszych na świecie w kategorii plaż z klifami. Dwanaście miesięcy później ta sama grupa z USA ponownie nominowała Praia da Marinha za najlepsze miejsce do odwiedzenia we wrześniu, a także jako jedno z najlepszych celów wypoczynku na świecie.

Dodaj komentarz