Quarteira – przepych wśród hoteli

Quarteira była jednym z pierwszych ośrodków, które powstały wzdłuż wybrzeża Algarve.  Niegdyś była niewielką wioską rybacką, dziś miasto składa się z setek wysokich bloków i hoteli usytuowanych wzdłuż morza.

Historia

Infrastruktura regionu pochodzi najprawdopodobniej z czasów rzymskiej okupacji Półwyspu Iberyjskiego. Niegdyś w kronikach mylono ją ze wsią Carteia. Istnieją historycy, którzy sugerują, że osadnictwo w tym miejscu mogło być związane także z okresem fenickim lub kartagińskim i ich szlaków kupieckich. Przez kilka stuleci Quarteira była skromną wioską rybacką, położoną na skraju kilku kilometrowej plaży otoczonej borami sosnowymi. Król Dinis wydał zezwolenie na ustanowienie dokumentów miejskich w postaci prawa ziemskiego o nazwie “foral” w dniu 15 listopada 1297 roku. Wówczas nastąpił powolny rozwój gospodarczy regionu. W XV wieku Jan I zlecił tu inauguracyjną uprawę trzciny cukrowej w Portugalii kontynentalnej. Utworzona po I wojnie światowej parafia cywilna szybko stała się znana z plaż, wędkarstwa i lasów. Quarteira podniesiono oficjalnie do statusu “miasta” w dniu 13 maja 1999 roku wraz z rozwojem bazy turystycznej..

Atrakcje

Quarteira jest jednym z turystycznych kurortów na terenie Algarve, często wykorzystywanym przez biura podróży czy organizatorów wycieczek. Ma wiele do zaoferowania nawet dla najbardziej wybrednych turystów. Oprócz biernego wypoczynku na wspaniałych plażach, można spędzić kilka chwil na jednym z wyjątkowych w skali regionu targów czy wybrać się do pobliskiej Vilamoury na wycieczkę jachtem.

Praia de Quarteira

plaża w Quarteira

Plażę otacza od strony miasta długa, szeroka promenada Avenida Infante de Sagres, która jest otoczona palmami oraz niezliczonymi kawiarniami i barami. Jak można sobie wyobrazić, w tak dobrze znanym kurorcie, nie brakuje pod ręką udogodnień turystycznych, zarówno na plaży, jak i bezpośredniej okolicy. Goście, dzięki oznaczeniu kąpieliska Błękitną Flagą, mają gwarancję czystej wody i dodatkowe aspekty bezpieczeństwa, w osobie ratownika dyżurującego w sezonie letnim.

plaża fale Quarteira

Quarteira jest również uważana za nadzwyczaj dobrze dostępną plażę z równymi platformami wejścia z kilku punktów wzdłuż wybrzeża. Tutejszy teren natura podzieliła szeregiem skalnych ostoi, które pomagają utrzymać piasek na miejscu, a jednocześnie chronią przed wiatrem. Należy zauważyć, że ocean burzy się dość mocno między falochronami, dlatego należy zachować ostrożność, gdy nadchodzi przypływ, ponieważ można łatwo stracić kontrolę dna.

Praia do Almargem

plaża w Quarteira

Plaża jest tutaj jednym z najbardziej spokojnych i beztroskich odcinków piętnastokilometrowego odcinka nieprzerwanego, drobnego, złotego piasku między Quarteira a Faro. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu udogodnień turystycznych. Wyróżnienie Błękitną Flagą gwarantuje liczne dodatkowe ułatwienia. Oprócz sezonowych usług ratowników dostępne są również zwykłe leżaki i parasole plażowe, nie wspominając o siatkach do gier zespołowych. Praia do Almargem posiada również urokliwą restaurację, a także bar ze świeżymi daniami rybnymi serwowanymi z widokiem na wybrzeże.

plaża Quarteira

Plaża położona jest u podnóża szerokiej doliny wykutej w rzece Ribeira do Almargem, która wpada do sporej laguny po drugiej stronie kąpieliska. Małe jezioro utworzone w ten sposób jest siedliskiem dla różnorodnej flory i fauny, w tym niektórych rzadkich i unikatowych gatunków roślin algarskich, takich jak endemiczny wręcz czystek oraz tymianek młotkowy. Miejsce nadaje się znakomicie do obserwacji ptaków, ponieważ przyciąga je obfitością ryb lub niewielkich płazów.

Inne plaże w pobliżu

W bezpośredniej okolicy kurortu Quarteira znajdują się jeszcze co najmniej dwie interesujące pod względem turystycznym plaże. Pierwszą z nich jest Praia de Vale do Lobo, którą otaczają jakże charakterystyczne dla Algarve ochrowe klify oraz najbardziej ekskluzywne pola golfowe. Druga, czyli Praia de Garrao uchodzi za prawdziwy raj dla koneserów oceanicznej kuchni, gdyż właśnie w jej pobliżu zwiedzający odnajdą licznie nagradzane restauracje.

Mercado do Peixe

targ rybny w Quarteira

Plastry suszonego dorsza – Bacalhau, najpopularniejszego portugalskiego składnika dań

Mercado do Peixe to największy targ rybny w okolicy. Stanowi swoisty targ dla lokalnych mieszkańców, ale i ponadto restauratorów, zaopatrujących się w tym miejscu w najświeższe produkty spożywcze. Współcześnie kompleks położony przy placu Lago do Mercado dzieli się na sekcje wytyczone w podłużnym budynku. W pierwszej turyści odnajdą sezonowe warzywa, owoce, czy stoiska z pachnącym pieczywem.

targ w Quarteira

Druga mieści w sobie hale pełne stanowisk sprzedających wyławiane na bieżąco ryby lub owoce morza. 

Mercado de Pulgas

Pchli targ rozkłada się najczęściej w środy przy drodze wyjazdowej w kierunku Almancil. Jest znany w całym regionie jako najlepsze miejsce do znalezienia prawie wszystkiego po okazyjnej cenie. Turyści kupią tu między innymi produkty z korka, ubrania, okulary przeciwsłoneczne, lokalne produkty w tym rękodzieło, gry, zabawki, rośliny, a nawet takie zwierzęta jak kury, gęsi, czy świnie.

targ cygański

Aquashow

Aquashow Park to bodaj jeden z największych parków wodnych i miejsc rozrywki w Algarve, a nawet Portugalii. Turyści odnajdą tu ogromną różnorodność zjeżdżalni dla wszystkich grup wiekowych, w których cała rodzina może wspólnie cieszyć się słonecznymi dniami. Każdego roku organizatorzy starają się otwierać nowe atrakcje.

Jeśli goście chcą maksymalnie przetestować swoje limity i adrenalinę, muszą spróbować potężnej na skalę europejską zjeżdżalni o nazwie Free Fall, zainaugurowanej przez surfera Garretta McNamarę znanego z pobicia rekordu świata w Nazare. Rodzina będzie mogła cieszyć się ponadto wieloma, cudownymi chwilami w parku tematycznym. Jedną z nich będą z pewnością odwiedziny w wodnym rollercoasterze, którego rozmiar stanowi ewenement na kontynencie.

Promenada

Promenada w Quarteira, a właściwie ulica Avenida Infante de Sagres, stanowi prostą arterię wzdłuż urokliwej plaży i wybrzeża. Wzdłuż terenu spacerowego turyści odnajdą niezliczone restauracje, bary, kluby, a także punkty usługowe dotyczące między innymi wycieczek fakultatywnych po okolicy. Trakt jest bardzo szeroki, a przez środek umieszczony rzędy posadzonych palm. Urokowi miejsc nadaje nieskrępowany widok na otwartą toń oceanu. Z drugiej strony z kolei piętrzą się minimalistyczne w formie, jasne w barwie apartamentowce oraz hotele. Całość przystosowano dla potrzeb osób o ograniczonej sprawności fizycznej, czy ludzi starszych, którym pomagają gęsto rozlokowane ławki. 

Okoliczne atrakcje

klify na plaży w Albufeirze

Będąc zakwaterowanym w Quarteira warto poświęcić kilka godzin na poznanie okolicy. Wśród kurortów w pobliżu wyróżniają się co najmniej dwa miejsca. Albufeira uchodzi za jedną z największych miejscowości wypoczynkowych Algarve, szczycącą się piękną plażą i starówką, pełną niezliczonych restauracji, barów i sklepów. Jest tętniącym intensywnym życiem kurortem w porze letniej, a przez to ma zupełnie inną atmosferę niż znacznie spokojniejsza okolica.

plaża Rybaków Albufeira

Bezpośrednim sąsiadem Quarteira są zabudowania Vilamoura, które tworzą bodaj najnowsze oraz najbardziej ekskluzywne centrum wakacyjne regionu. Zwiedzający przybywają tu aby zaznać luksusu w jednym z wygodnych hoteli, wykwintnego smaku wewnątrz renomowanych restauracjach, czy beztroskiej zabawy na jednym z kilku pól golfowych.

Dodaj komentarz