Jak dojechać z Porto do Fatimy?

Fatima, położona 200 kilometrów na południe od Porto, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Portugalii. Każdego roku do miasteczka objawień św. Maryi trafia ponad 6 milionów pielgrzymów. A jak dotrzeć do Fatimy z Porto? Poniżej analizuję każdy środek transportu – samochód, autobus i pociąg.

Jak dojechać autobusem z Porto do Fatimy?

Czas podróży: 2 godziny.
Cena: 17,10 euro.

Autobus jest najczęściej wybieranym publicznym środkiem transportu do Fatimy. Przejazd z Porto do Cova da Iria zajmuje około dwie godziny, a bilet kosztuje 17,10 euro. Autobus odjeżdża z dworca autobusowego w Porto (dworzec Renex jest na Campo 24 de Agosto 125) i dociera do terminala autobusowego w Fatimie, który znajduje się około 1,5 km od bazyliki Matki Bożej Różańcowej, 3 kilometry od domków pastuszków w wiosce Aljustrel i kościoła w Fatimie, gdzie pochowani są ich rodzice. Do każdego z tych miejsc można łatwo dotrzeć pieszo, wsiadając w taksówkę lub kolejkę regularnie kursującą między bazyliką, Aljustrel, a cmentarzem.

Połączenia autobusowe między Porto, a Fatimą obsługują firmy Renex i Rede Expressos. Bilety możemy zakupić online (o tutaj) i w kasach biletowych na dworcu w Porto. Jeśli do Fatimy zamierzamy wybrać się w wysokim sezonie (lipiec-sierpień) lub w dniu objawień, najlepiej kupić bilet z wyprzedzeniem w internecie, jeśli nie – zazwyczaj bez żadnego problemu można zakupić je w kasach biletowych. Rozkład jazdy na stronie Rede pojawia się ok. 2 miesiące przed datą podróży.

Wybierasz się do Fatimy? Zobacz koniecznie moją listę miejsc!

Jak dojechać samochodem z Porto do Fatimy?

Czas podróży: 2 godziny.
Cena: 14,05 euro (bramki na A1).

Jeśli Twoim celem jest zobaczenie nie tylko Fatimy, ale też Lizbony czy pięknych miast po drodze do Fatimy (Coimbra i Aveiro) to pokonanie trasy samochodem jest najlepszym rozwiązaniem. Przejazd z Porto do Fatimy zajmuje około dwie godziny, a koszt przejazdu autostradą wynosi 14,05 euro (bramki). Jeśli naszym celem jest tylko odwiedzenie Fatimy to w odróżnieniu od trasy z Lizbony do Algarve, najlepiej wybrać przejazd autostradą – zjazd z ekspresowej A1 wydłuża podróż o półtorej godziny, dodatkowo narażając na korki w Leirii czy Coimbrze. Większość parkingów w Fatimie jest darmowa, a dojazd z Cova da Iria (bazylika) do Aljustrel (domki pastuszków) jest wygodny. Jeśli przyjeżdżasz do Fatimy latem to całkiem sensownym rozwiązaniem jest pozostawienie parkingu w mieście i przejście się do Aljustrel pieszo – po drodze można zatrzymać się na rondzie i zrobić zdjęcia figurom pastuszków. Bywa, że parkingi obok domu Łucji, Franciszka i Hiacynty są bardzo zatłoczone.

Jak dojechać z Porto do Fatimy pociągiem?

Czas podróży: ok. 4 godziny.
Cena: od 20 do 30 euro.

Podróż pociągiem z Porto do Fatimy jest najmniej chętnie wybieranym przez turystów środkiem transportu. Wszystko przez brak torów kolejowych w mieście objawień – sama stacja „Fatima” oddalona jest od bazyliki około 15 km, a autobusy między stacją w Fatimie, a Cova da Iria kursują zaledwie 3 razy dziennie. Znacznie lepszym wyborem jest zatem podróż do odrobinę większego Caxarias i przesiadka na autobus, który kursuje 5 razy dziennie… i tylko w dni robocze.

Pociągi do Caxarias odjeżdżają z dworca Porto Campanha, rozkład pociągów można sprawdzić na stronie cp.pt, a lista połączeń między Caxarias, a Fatimą znajduje się tutaj. Koszt biletu z Porto do Caxarias to od 13 do 20 Euro, a przejazd z Caxarias do Fatimy kosztuje 3 euro.

Foto: Vitor Oliveira, Flickr

 

Dodaj komentarz