Prezydent Portugalii poddany kwarantannie

Koronawirus każdego dnia zbiera coraz większe żniwa i już teraz z całą pewnością można powiedzieć, że bardzo silnie wpłynął na sytuację geopolityczną na całym świecie. Choć jeszcze nie wszystkie państwa powiadomiły o pierwszych chorych znajdujących się na ich terytorium, niektóre kraje i ich rządzący podejmują szczególne środki ostrożności. W Portugalii, po spotkaniu z uczniami ze szkoły do której chodził zarażony koronawirusem, kwarantannie został poddany prezydent, Marcelo Sousa.

Prezydent Portugalii poddał się dobrowolnej kwarantannie

W niedzielę 71-letni prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa, poddał się dobrowolnej izolacji i odwołuje wszystkie najbliższe spotkania. Sam prezydent skomentował to w następujący sposób: określił swoją decyzję dobrym przykładem prewencji i kroków zapobiegawczych rozpowszechniania wirusa. Zachęca też do wykonywania pracy zdalnej z domu. Decyzja jest związana z niedawnym spotkaniem polityka z grupą uczniów ze szkoły w Felgueiras do której uczęszczał zakażony koronawirusem. Prezydent nie ma aktualnie żadnych objawów, zdecydował się jednak spędzić najbliższe 14 dni spędzi w izolacji w swojej willi w Cascais, odwołał także wszystkie wystąpienia publiczne.

Sytuacja z koronawirusem w Portugalii

Pierwsze przypadki zarażenia koronawirusem w Portugalii zostały potwierdzone 2 marca. Pierwszymi zarażonymi byli mężczyźni – 60-letni lekarz, który wrócił z Włoch oraz 33 latek podróżujący po Hiszpanii, w której sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. W Hiszpanii potwierdzono już 673 zachorowań, które poskutkowały śmiercią 17 osób. W Portugalii jest już co najmniej 30 zarażonych koronawirusem (9.03). 10 marca jest to 41 osób. Jak informuje Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia (DGS – dgs.pt) większość zarażonych znajduje się w Porto, w szpitalach Centro Hospitalar São João i Hospital de Santo Antonio. Poza tym wszystkie osoby, u których zauważono obecność objawów choroby, poddawane są hospitalizacji.

Aktualnie nie występują żadne utrudnienia związane z dostępem do atrakcji turystycznych zarówno w Lizbonie, Porto jak i w rejonie Algarve. 11 marca 2020 zamknięty został wstęp do wszystkich instytucji kulturalnych i atrakcji turystycznych w Portugalii. Odwoływane są również koncerty i zgromadzenia. Jak poinformowała jednak Patrícia Gaspar, sekretarz portugalskiego MSWIA, kraj jest przygotowany, by całkowicie zamknąć granice, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak stwierdziła, aktualnie nie ma do tego przesłanek: najważniejsze jest to, by nie dopuścić do wzrostu liczby zachorowań.

Koronawirus w Europie

Koronawirus zdążył już „dotknąć” światową gospodarkę, co pokazuje np. obniżenie cen ropy. Jeżeli chodzi o Europę, w najtrudniejszej sytuacji są osoby mieszkające we Włoszech. Na ten moment we Włoszech w wyniku choroby zmarło już ok. 400 osób. Niespodziewanie duże śmiertelne żniwa choroby doprowadziły do podjęcia przez premiera Włoch decyzji o wprowadzeniu zakazu przemieszczania się na obszarach, na których mieszka aż 16 milionów mieszkańców państwa, co oznacza, że w izolacji znalazło się prawie 25 procent całej populacji Włoch. Poza Włochami koronawirus dotarł już do prawie każdego europejskiego państwa i większości państw na świecie.

Dodaj komentarz