Jak dojechać z Porto do Aveiro?

Aveiro to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na północy Portugalii. Miasto nazywane portugalską Wenecją ozdabia pocztówki i raz za razem wygrywa rankingi turystyczne. Tuż obok Aveiro znajduje się kolejna perełka – Costa Nova z pięknymi kolorowymi domkami i prześliczną plażą. Poniżej przedstawiam wszystkie sposoby na podróż z Porto do Aveiro.

Jak dojechać z Porto do Aveiro pociągiem?

Czas podróży: godzina.
Koszt: od 3,55 euro do 12 euro.

Pociąg jest najczęściej wybieranym sposobem transportu z Porto do Aveiro. Aveiro objęte jest koleją metropolitarną aglomeracji Porto i koszt zakupu biletu jest wyjątkowo niski  – w jedną stronę kosztuje zaledwie 3,55 euro. Oprócz pociągu metropolitarnego możliwe jest skorzystanie z szybkich pociągów międzymiastowych, te jednak kosztują odpowiednio 12,10 (Intercidades) i 14,70 (Alfa Pendular) Euro.

Pociągi do Aveiro odjeżdżają z dwóch dworców – Porto-São Bento i Porto-Campanha. Zakup biletów na pociągi metropolitarne (na rozkładzie oznaczone literą U) dostępny jest wyłącznie w automatach na dworcu i kasach biletowych. Bilety na pociągi międzymiastowe można z kolei zakupić online. Zakup biletów i rozkład pociągów dostępny jest na stronie cp.pt.

Jeśli to Wasza pierwsza podróż pociągami metropolitarnymi w Porto będziecie musieli kupić kartę Siga. Jeśli mieliście do czynienia z kartą Viva Viagem w Lizbonie to działanie karty Siga jest bardzo podobne – na karcie można jeździć dowolną ilość razy jedynie „odbijając” ją na stacjach i doładowując w automatach. Niestety, tak jak karta Viva Viagem pozwala na podróże zarówno metrem, pociągami jak i promami, tak karta Siga służy wyłącznie do podróży koleją. Jeśli masz już kartę Andante możesz dojechać najpierw do Espinho (i zatrzymać się na pięknej plaży!), a następnie zakupić bilet do Aveiro.

Costa Nova

Jak dojechać samochodem z Porto do Aveiro?

Czas podróży: godzina.
Koszt: 6,45 euro (bramki).

Podobnie jak w przypadku podróży z Lizbony do Algarve, tak w drodze z Porto do Aveiro mamy kilka możliwości.
a) wybór przejazdu autostradą ekspresową A1, czas przejazdu powinien wynieść ok. 50 minut, a jego koszt 6,45 euro.
b) wybór przejazdu autostradą A44, a następnie A29, czas przejazdu powinien wynieść ok. 55 minut, a jego koszt zamknie się w ok. 5,50 euro.
c) przejazd drogą krajową omijając płatne autostrady – czas podróży powinien wynieść ok. 1,5 godziny.

Osobiście polecam wybór opcji B wraz z postojem po drodze w Espinho – miasteczku z blisko siedemnastokilometrową, przez wiele przewodników uważaną za najpiękniejszą, plażą w okolicach Porto.

Plaża Espinho
Foto: sergio_burnout_oliveira flickr

Jak dojechać z Porto do Aveiro autobusem?

Czas podróży: 2-3 godziny.
Koszt: 8,60 euro.

Autobus jest najmniej popularnym środkiem transportu do z Porto do Aveiro. Ze względu na wygodę połączenia kolejowego żaden z przewoźników nie umożliwia bezpośredniego dojazdu do Aveiro, co wydłuża podróż z Porto do nawet trzech godzin.

Autobusy do Aveiro odjeżdżają z dworca autobusowego Renex w Porto (Campo 24 de Agosto 125) i docierają do dworca autobusowego w Aveiro (av. Vasco Branco), gdzie tuż obok znajduje się dworzec kolejowy. Połączenia obsługują Rede Expressos i Citi Express, bilety podobnie jak rozkład jazdy, sprawdzimy na stronie Rede.

Dodaj komentarz