Kiedy najlepiej jechać do Portugalii? O czym pamiętać przed wyjazdem?

Planujesz przyszłe wakacje, a może masz ochotę na tygodniowy wypad za granicę, tak bez specjalnego planowania? Jeśli szukasz ciekawego kierunku, to może zainteresuje Cię Portugalia? W poniższym tekście podpowiemy, dlaczego warto jechać do Portugalii, kiedy jest najlepszy czas na taki wyjazd i o czym należy pamiętać przed podróżą. Miłej lektury.

Dlaczego akurat Portugalia, czyli co przyciąga turystów do tego malowniczego kraju?

Portugalia to jeden z najstarszych krajów Europy, który ma bogatą historię i liczne tradycje. Możemy tu podziwiać zabytki architektury, zachwycać się krajobrazami, klimatem i kuchnią tego niewielkiego, ale pięknego kraju. Stolica kraju, Lizbona, to miasto pełne uroku i życia, gdzie można zwiedzać zabytkowe dzielnice, podziwiać panoramę z zamku św. Jerzego lub wjechać na wzgórze tramwajem słynnej od lat linii 28.

Drugie co do wielkości miasto, Porto, to kolebka portugalskiego wina, które można skosztować w licznych klimatycznych restauracjach. Portugalia to także kraj o niezwykłej przyrodzie i różnorodności krajobrazów. Od górskich regionów na północy po słynne Algarve na południu, gdzie znajdują się przepiękne plaże i skaliste wybrzeże. Nie zapominajmy też o wyspach: Maderze i Azorach, które są rajem dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku.

Kiedy najlepiej jechać do Portugalii, czyli kilka słów o klimacie?

Portugalia leży na Półwyspie Iberyjskim nad Oceanem Atlantyckim i ma łagodny klimat śródziemnomorski. Oznacza to, że jest tu ciepło i słonecznie przez większość roku, a opady są niewielkie i skoncentrowane głównie w zimie. Średnia temperatura roczna wynosi około 16 stopni Celsjusza, a latem sięga nawet 30 stopni. Jednak ze względu na wpływ oceanu temperatura wody jest niższa niż na Morzu Śródziemnym i wynosi około 18 stopni w lecie. Kiedy zatem najlepiej odwiedzić ten wyjątkowy kraj? Jeśli chcesz oddać się plażowaniu i kąpielom morskim, najlepszy będzie okres lipiec – wrzesień. Wówczas jest najwięcej słońca, a temperatura wody wynosi ok. 18-20 stopni. Dla miłośników zwiedzania poleca się późną wiosnę lub wczesna jesień, kiedy jest cieplej niż w zimie, ale nie tak gorąco, jak w lecie. W tym czasie unikamy też tłumów turystów, co ułatwia spokojne zwiedzanie wybranych atrakcji.

Dlaczego oprócz posiadania karty EKUZ warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Portugalii?

Portugalia jest członkiem Unii Europejskiej i należy do strefy Schengen, co oznacza, że nie potrzebujmy wizy do tego kraju. Do przekroczenia granicy i pobytu nie dłuższego niż 90 dni, wystarczy ważny dowód osobisty. Jeśli masz kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), to możesz skorzystać z bezpłatnej lub częściowo odpłatnej opieki medycznej w czasie pobytu w Portugalii. Jednak karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia i nie obejmuje np. transportu sanitarnego, leków, zabiegów stomatologicznych czy rehabilitacji. Dlatego warto kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne do Portugalii, które zapewni nam pełną ochronę i zwrot kosztów w razie choroby, wypadku lub innej sytuacji kryzysowej. W zależności od wariantu, ubezpieczenie turystyczne do Portugalii może również objąć ochroną nasz bagaż, sprzęt sportowy lub koszty odwołania, lub skrócenia podróży.

Ile kosztuje takie ubezpieczenie i gdzie można je kupić?

Cena ubezpieczenia turystycznego do Portugalii zależy od wielu czynników, takich jak: czas trwania wyjazdu, zakres ochrony, suma ubezpieczenia. Warto wejść na https://wakacyjnapolisa.pl/ gdzie można porównać oferty kilku różnych ubezpieczycieli i dobrać taką, która będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom. Dobra wiadomość jest taka, że cena za 1 dzień ubezpieczenia zaczyna się od 5-7 zł. Za tydzień zapłacimy więc ok. 40-50 zł co jest wartości niewspółmiernie niską w stosunku do korzyści. W dobie internetu możemy zakupić ubezpieczenie tuż przed wyjazdem. Chwilę po jego opłaceniu otrzymamy na maila potwierdzenie zawarcia umowy, które mamy zawsze w telefonie.

Podsumowanie

Portugalia to bez wątpienia kraj, który ma wiele do zaoferowania turystom. Możemy tu zarówno podziwiać piękno natury, poznawać zabytki jak i delektować się smacznym jedzeniem i winem. Na lubiących słońce czekają długie plaże i upały w wysokim sezonie. Mam nadzieję, że ten krótki tekst zachęci nieco do odwiedzenia tego malowniczego kraju podczas jednych z najbliższych wakacji.

fot: unsplash.com

Dodaj komentarz