Lagoa jest niewielkim miastem na wybrzeżu Algarve, wciśniętym między Portimao, a Carvoeiro. Samo Lagoa jest najczęściej traktowane przez turystów jako tańsza baza wypadowa do pobliskich miejscowości.
Spis treści
Zabytki i atrakcje Lagoa
Zabytki i atrakcje w rejonie Lagoa skupiają się głównie wokół centrum miasta. Kilka z nich ulokowane jest poza ścisłymi zabudowaniami starówki. Do nich warto nadłożyć drogi, aby w pełni poznać uroki tej okolicy.
Sanktuarium Matki Bożej Światłości (Igreja de Nossa Senhora da Luz)
Sanktuarium zbudowano właściwie w XVI wieku, lecz architekci znacznie je przebudowali dwa stulecia później. Główny korpus świątyni tworzą proste, manuelińskie drzwi do dzwonnicy wraz z trzema nawami, będącymi pozostałościami pierwotnej bryły kościoła.
Sam ołtarz w prezbiterium reprezentuje sztukę dziewiętnastego stulecia. Podczas wizytacji arcybiskupa w 1803 roku stwierdzono konieczność renowacji poprzedniego obiektu. W następnym roku zaplanowano na nią 500 réis, a za pracę odpowiadał mistrz rzeźbiarz Mathias José de Sousa. W bezpośrednim sąsiedztwie absydy ulokowano obraz, przedstawiający Matkę Bożą Światłości, patronkę kościoła i miasta. Sześć ołtarzy bocznych, pomimo niektórych późniejszych interwencji, wykazuje duże podobieństwa do siebie, co wskazuje, że należą do wspólnego nurty artystycznego i powstały w tym samym warsztacie. Charakteryzuje je dość prosty wzór kontrastujący z dynamizmem cokołów, filarów i zdobnictwa, zwłaszcza ich szczytu.
Klasztor św. Józefa (Convento de São José)
Convento de São José to skromny budynek z pierwszej połowy XVIII wieku. Został zbudowany, aby służyć gromadzeniu kobiet i przyjmowaniu dzieci. W ten sposób służył społeczności przez około sto lat pod kierunkiem zakonnic. Po wygaśnięciu klasztoru w 1834 roku kompleks zaadaptowano na żeńskie kolegium pedagogiczne, nad którym pieczę stanowiła grupa sióstr dominikanek, funkcjonująca do powstania Republiki. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX stulecia gmina przeprowadziła renowację zabytku, a od 1993 roku stał się jednym z biegunów działalności kulturalnej Lagoa.
Zbudowany pierwotnie z wapienia klasztor był wielokrotnie przebudowywany od czasu jego konstrukcji. Mała kaplica została odrestaurowana w połowie XIX wieku przez Luísa Antonio Maravilhasa. Wśród odnowionego wówczas wyposażenia znajdują się także rzeźbione ołtarze oraz wizerunek patrona, świętego Józefa z Dzieciątkiem.
Przed budynkiem znajduje się wieża belwederska, zbudowana na łukowym przejściu nad ulicą. Pierwotne wejście do klasztoru znajdowało się po jej lewej stronie. Ponadto na tym obszarze znajdują się obecnie cywilne biura parafialne. W krużganku turyści odnajdą podziemną cysternę do zbierania wody deszczowej z majestatyczną ośmioramienną studnią. Jako ciekawostkę można dodać, iż w ogrodzie wejściowym znajduje się menhir, znaleziony w Areias das Almas, datowany na piąte tysiąclecie przed narodzinami Chrystusa.
Szlak siedmiu wiszących dolin (Percurso dos Sete Vales Suspensos)
Szlak “Percurso dos Sete Vales Suspensos” uchodzi za dobrze znany jako jeden z najbardziej malowniczych szlaków turystycznych w regionie Algarve. Ten satysfakcjonujący i niezapomniany spacer jest najlepszy na wiosnę, kiedy kwiaty są w pełnym rozkwicie, kilka gatunków motyli unosi się nad łąkami, dodając kolorowej aury. To trasa o długości ponad jedenastu kilometrów, która zaczyna się w Praia do Vale Centianes na zachodzie i kończy na Praia da Marinha na wschodzie. Wędrówkę można zakończyć w dowolnym momencie, gdy zwiedzający poczują zmęczenie. Należy więc pamiętać, iż teren jest nierówny, a w niektórych miejscach dość stromy. Z kolei wycieczkę najlepiej zainaugurować w restauracji O’Stop i wejść na promenadę po schodach. Z tarasu przyjemnej tawerny rozciąga się wspaniały widok na morze. Dla tych, którzy chcą uniknąć wspinania się po stromych schodach, znajduje się mały parking na szczycie klifu po lewej stronie hotelu.
Winnica Quinta dos Vales
Quinta dos Vales ma ponad dwieście tysięcy metrów kwadratowych zasadzonych winnic, w których kwitną unikalne dla Portugalii odmiany winogron, a także gatunki międzynarodowe, które dostosowały się do wyjątkowego klimatu i gleby tego regionu. Selekcją i rozwojem lokalnych alkoholi zajmuje się lokalny specjalista Marta Rosa, wspomagana przez dwóch czołowych enologów, Dorinę Lindemann i Paulo Laureano, którzy współpracują z Quinta dos Vales na całym procesie produkcji, rozlewania, czy dystrybucji.
Wina z Quinta dos Vales są produkowane z zakresu 15 odmian, zarówno białych, jak i czerwonych. Większość odmian jest typowo portugalska, na przykład Touriga Nacional, Aragonês, Verdelho, czy osławione Alvarinho. Na rozległej posiadłości rośnie również kilka francuskich winogron, jak Syrah, Viognier, czy Cabernet Sauvignon. Ten fakt pozwala na tworzenie wielu różnych mieszanek i kombinacji a także wina monowarietowe. Jednym z najbardziej typowych wyników wspomnianych eksperymentów – Castelão – używany do produkcji win czerwonych, białych i różowych ze względu na zaskakującą wszechstronność. Wina z tej winnicy są podzielone na dwie marki, czyli Marques dos Vales oraz Dialog.
Plaże w pobliżu Lagoa
Lagoa i jej okolice słyną z plaż i promenad wzdłuż falującego brzegu Oceanu Atlantyckiego. Warto choć na moment wyrwać się z intensywnego zwiedzania miast, aby spędzić kilka godzin nad ikonicznymi wręcz miejscami. Poznanie kultury, krajobrazu Algarve nie jest pełne bez doświadczenia wspaniałej, rybackiej atmosfery oraz widoków znad stromych klifów na pełne morze.
Praia da Marinha
Myśląc o Praia da Marinha, zazwyczaj przed oczami staje wspaniały ostaniec skalny w kształcie podwójnego łuku, wyrastający wprost z morskiej toni. Ta plaża jest uznawana przez większość przewodników turystycznych jako najpiękniejsza oraz najbardziej atrakcyjna pod względem krajoznawczym na terenie Portugalii. Ogromnym minusem tej niewątpliwej popularności są duże ilości zwiedzających, przybywających tu z całej Europy w okresie wakacyjnym.
Benagil
Benagil to właściwie rybacka wioska ulokowana na południe do zabudowań Lagoa. Do początku XX wieku jej ekonomia i główne źródło dochodu opierało się na rybołówstwie i gospodarce wodnej. Współcześnie lokalne władze postanowiły wykorzystać potencjał infrastruktury turystycznej. Dziś region słynie przede wszystkim z niezwykłej plaży położonej wewnątrz skalistej groty, do której wpada światło przez naturalny okulus. Dostać się do niej można od strony Oceanu Atlantyckiego za pomocą łódek lub pontonów. Więcej adrenaliny z pewnością zapewni wykorzystanie sposobu lokomocji jakim jest paddleboarding. Niewątpliwe uroki plaży można podziwiać także z zabezpieczonej ścieżki widokowej nad klifami, umożliwiającej zaglądnięcie do wnętrza groty z wysokości kilkunastu metrów.
Praia da Rocha
Praia da Rocha jest plażą rozciągającą się nad Oceanem Atlantyckim w pobliżu dużego centrum ruchu turystycznego, czyli Portimao. Samo miejsce wypoczynku uchodzi za szeroko dostępne dla wszystkich zwiedzających, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Nazwa plaży wzięła się od licznych formacji skalnych przypominających niejednokrotnie kamienne twierdze, iglice, a nawet strzeliste piramidy.
Pobliska Fortaleza da Santa Caterina, zbudowana w 1691 roku, oferuje ponadto prawdziwy kawałek historii. Zbudowana w celu ochrony ujścia rzeki Rio Arade oferuje wspaniałe, rozległe widoki o zachodzie słońca na plażę rozciągającą się w jednym kierunku, a rzekę i przystań w drugim.
Pełne słońca zdjęcia przypomniały mi pobyt w Portugalii sprzed kilku lat. Może kiedyś wrócę…