W dniu dzisiejszym, tj. 30 czerwca 2020 zakaz lotów z Portugalii został przedłużony do 14 lipca (włącznie). Zablokowana jest także przestrzeń powietrzna między Polską, a Szwecją. Można już latać do Wielkiej Brytanii.

Pełną treść rozporządzenia znajdziecie tutaj.

Jednocześnie zaznaczamy, że:

  1. Blokada dotyczy wyłącznie lotów z Portugalii do Polski.
  2. Będąc obywatelem Polski można dolecieć z Portugalii z przesiadką, np. na lotnisku we Frankfurcie, Berlinie, Brukseli czy Madrycie.
  3. Pobyt w Portugalii nie wiąże się z przejściem kwarantanny czy też obowiązkowym testem na COVID.
  4. Od 1 lipca można przekroczyć granicę lądową Portugalii z Hiszpanią. Wybierając się do Algarve wartym rozważenia, jest lot np. do Sevilli i przejazd Flixbusem.

Ryanair o godz. 11:00 1 lipca anulował wszystkie loty z i do Portugalii. Wyłączona została także możliwość rezerwacji lotów. Wizzair w godzinach wieczornych również anulował wszystkie połączenia z i do Portugalii.

Spodziewamy się, że decyzja o ewentualnym odblokowaniu bądź przedłużeniu blokady zostanie podjęta 14 lipca w godzinach wieczornych. Ze względu na wzrost zachorowań na koronawirusa w okolicach Lizbony i jej lockdown, można spodziewać się przedłużenia blokady do końca lipca. Zaznaczamy, że blokady dotyczą głównie obszaru metropolitarnego Lizbony (Odivelas, Amadora, Sintra, Loures, Seixal) i jednej dzielnicy miasta, a sama Portugalia wykonuje jedną z największych liczb testów na mieszkańca w Europie.