Monte Gordo, choć liczące zaledwie kilka tysięcy stałych mieszkańców, jest corocznie odwiedzane przez dziesiątki tysięcy turystów spragnionych spokojnej, ciepłej wody oraz pięknych plaż. Bliskość granicy z hiszpańską Andaluzją sprawia, iż graniczny most Puente de Ayamonte w miesiącach letnich przeżywa prawdziwe oblężenia gośćmi z sąsiedniego państwa. Wybierając się na wakacje do Monte Gordo warto przyjrzeć się również sąsiadom tego turystycznego miasta, których bliskie położenie na mapie zachęci do popołudniowych wypadów na miejski lub przyrodniczy rekonesans.
Spis treści
Monte Gordo
Tętniąca życiem miejscowość wypoczynkowa Monte Gordo znajduje się przy jednej z najlepszych plaż we wschodniej części historycznego regionu Algarve. To wspaniałe kąpielisko przekształciło opisywane miejsce z małej wioski rybackiej w nowoczesny, a także niezwykle popularny ośrodek wypoczynkowy. Latem próżno tu szukać ciszy. Wokół zazwyczaj przechadza się mnóstwo zwiedzających, korzystających ochoczo z bogatego zaplecza turystycznego.
Współcześnie Monte Gordo nie uchodzi w żaden sposób za osadę o znaczeniu kulturalnym, czy właściwie historycznym. Idea jaka przyświecała architektom przestrzennym była jedna, czyli stworzenie nowoczesnego kurortu, zdolnego obsłużyć duże grupy gości oraz zapewnić im pełen komfort. Choć Monte Gordo zdominowane jest przez rzędami upchane hotele i apartamentowce, tak posiada przynajmniej kilka czynników wyróżniających od podobnych destynacji w zachodniej części Algarve, choćby od Armacao de Pera.
Widok z plaży na hotele z pewnością nie należy do oszałamiających…
Jednym z nich jest wielokrotnie nagradzana, oszałamiająca plaża Praia de Monte Gordo, z kilkoma kilometrami przyjemnych, wyjątkowo żółtych piasków, które obmywają delikatne fale turkusowych wód Oceanu Atlantyckiego. W mieście znajduje się szeroki wybór restauracji, obejmujących różnorodne kuchnie z całego świata i zaspokajających niemal każdy gust. Towarzyskie życie nocne skupiają bary i restauracje, a nawet miejscowe kasyno. Mimo tego, Monte Gordo zachowuje bezpieczny klimat co w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą sprawia, że jest idealne także dla rodzin z dziećmi.
Cacela Velha
Cacela Velha jest dość małym, nadmorskim miasteczkiem w południowej części wybrzeża Algarve. Leży na terenie wschodnich, krańcowych fragmentów przepastnego zespołu lagun Ria Formosa. Jego początki sięgają prawdopodobnie początku siedemnastego wieku, kiedy ustanowiono tu kluczowy, decyzyjny pod względem logistycznym posterunek w systemie ochrony wybrzeża Portugalii. Na tę okoliczność rozbudowano umocnienia oraz wzniesiono potężny fort.
Jednakże same początki osadnictwa sięgają wiele lat wstecz, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne. W wyniku badań historyków znaleziono ważną rzymską willę, dzielnicę mieszkalną Almohade z dwunastego stulecia, starożytną studnię w pobliżu nabrzeża, w końcu średniowieczny cmentarz chrześcijański. Współcześnie skromna starówka składa się prawie wyłącznie z kościoła oraz dobrze zachowanych ruin twierdzy.
Sielskością Cacela Velha przypomina Porto Covo
Warto odwiedzić wspaniały punkt widokowy na morze i rozległe piaszczyste brzegi laguny. Turyści powinni pamiętać także o niematerialnych aspektach odwiedzin w tej osadzie. Właśnie dzięki temu goście mogą poznać bodaj najważniejsze wydarzenie kulturalne w Cacela Velha, a mianowicie coroczny festiwal Noites da Moura Encantada, który organizuje wieczory muzyczne, targi uliczne i wystawy rzemieślników, składających hołd dziedzictwu wpływów arabskich i berberyjskich.
Vila Real de Santo António
Vila Real de Santo Antonio uchodzi wśród turystów za wyjątkowo urocze portugalskie miasto, położone nad potężnym ujściem Rio Guadiana, na najdalej na wschód wysuniętym krańcem Algarve. Kurort szczyci się nad wyraz spokojną, niespieszną atmosferą. Ma intrygujący wygląd, przypominający bardziej Cascais czy Lizbonę niż bezpośrednich sąsiadów na mapie.
Ze stosunkowo wielkim, centralnym placem i dekoracyjną architekturą w myśl idei Pombalina stanowi wręcz idylliczny obrazek pocztówkowy. Na północy od ostatnich zabudowań znajdują się słone bagna Sapal de Castro Marim, a po przeciwnej stronie dziewicze plaże wybrzeża Monte Gordo. Podsumowując, jednodniowa wycieczka do Vila Real de Santo Antonio charakteryzuje się wręcz zaskakującą ilością rzeczy do zobaczenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką wielkość miasta.
Na starówce znajduje się imponujący kościół parafialny oraz miejski ratusz otoczony przytulnymi kawiarniami, urocza marina, czy deptak wiodący w stronę plaż. Warto zastanowić się ponadto nad przeprawą statkiem przez graniczną rzekę do miasta Ayamonte. Prom przez kilkanaście minut przepływa ogromne, rozlewisko, a przy tym zapewnia wspaniałe widoki zarówno na miasta, jak i okolicę.
Castro Marim
Castro Marim to małe miasteczko, które znajduje się tuż obok mostu, który przecina rzekę Guadiana, łącząc Hiszpanię i Portugalię. Jest również swoistą bramą dla rezerwatu przyrody. Reserva Natural do Sapal de Castro Marim e Vila Real de Santo António stanowi jakby iberyjski odpowiednik Biebrzańskiego Parku Narodowego, który rokrocznie przyciąga tłumy turystów spragnionych “bezkrwawych” łowów fotograficznych, czy rowerowego szaleństwa.
Właśnie w tym miejscu żyje ogromna populacja setek gatunków ptaków, płazów, czy gadów. Jednakże Castro Marim warto odwiedzić nie tylko ze względu na piękno przyrody, bądź bogactwo fauny i flory. Miasto choć małe uchodzi za pełne historycznych atrakcji, jak mistyczne kościoły, czy systemy fortyfikacji z czasów muzułmańskich.
Na szczycie wzgórza stoi zamek, zaś po przeciwnej stronie głębokiego obniżenia fort w kształcie gwiazdy. Pomiędzy nimi rozlokowano domy oraz zabudowania cywilne z białymi ścianami o jaskrawo pomalowanych obramowaniach, płaskimi dachami i ozdobnymi kominami wyrzeźbionymi w koronkowe wzory. Wszędzie przeważa biel, tu i ówdzie łamana przez ochry albo świetlisty błękit.
Ile bym dał żeby znaleźć się teraz na takiej plaży!