Aljezur jest niewielkim miasteczkiem położonym na granicy Algarve z Alentejo. Stanowi jedną z bram do pięknych plaż wybrzeża Costa Vicentina przez co jest chętnie wybierana przez turystów jako baza wypadowa. Turyści odnajdą w nim pełno charakterystycznych, bielonych fasad parterowych domków oraz brukowanych, wąskich uliczek.
Spis treści
Zamek Aljezur i inne atrakcje
Zabytkowa twierdza znajduje się w wiejskim otoczeniu, na szczycie prawie stumetrowego wzgórza. Otacza ją wyjątkowo kręty wąwóz rzeki Aljezur, która w czasach świetności zamku była uregulowana i żeglowna. Sam średnio zachowany kompleks obronny składa się obecnie z wielobocznego muru, urozmaiconego dwiema, kamiennymi wieżami.
Na dziedzińcu zazwyczaj trwają intensywne prace archeologiczne, które pozwoliły na odrestaurowanie między innymi zaokrąglonej cysterny na wodę deszczową oraz pozostałości fundamentów kaplicy. Wśród miejscowej społeczności istnieje pewne, silne przekonanie, że ruiny warowni były przedstawione na fladze narodowej. Jednakże nie są to w żaden sposób potwierdzone informacje przez heraldyków.
Aby w pełni docenić walory kulturowe miasta, warto wybrać się do co najmniej kilku punktów na mapie tej nadoceanicznej perły. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia ratusz miejski z XIX wieku, mieszczący obecnie stałą wystawę Muzeum Miejskiego. Spacer po ulicach można śmiało kontynuować, aż do kaplicy Santo Antonio, która kryje liczne eksponaty sakralne. Podobne pamiątki zwiedzający odnajdą w starym szpitalu Misericórdia. Koneserzy malarstwa na światowym poziomie powinni odwiedzić galerię w dawnym domu artysty José Cercasa. Na koniec, nie można zapomnieć o najważniejszym punkcie każdej portugalskim miejscowości – targu rybnym, który jest również w Aljezur. Mercado Municipal de Aljezur usytuowany jest w dolnej części miasta i codziennie zapewnia dostawę świeżych ryb i warzyw.
Plaże w Aljezur
Plaże w pobliżu Aljezur dostarczają nieprawdopodobnych wrażeń wizualnych. Wynika to głównie z pewnego odizolowania kąpielisk, kontaktu z dziką przyrodą oraz stosunkowo niewielkiej liczby turystów odwiedzających te rejony.
Amoreira
Schowana tuż przy ujściu rzeki Amoreira to prawdopodobnie najbardziej przyjazna dzieciom plaża w Aljezur. Jej wielkość zależy od przypływu, a doskonałe kamienno-klifowe otoczenie podkreśla jej piękno. Amoreirę można podziwiać także z punktu widokowego położonego na jej południowym krańcu, tuż za restauracją Gabriel. Tuż przy plaży znajduje się parking na którym można zostawić samochód.
Praia do Monte Clérigo
Praia do Monte Clérigo znajduje się na terenie parku przyrody Vicentina, obszaru o wyjątkowej urodzie. Kąpielisko znajduje się w odległości spacerowej od Aljezur i jest całkowicie nieskażone przez rzeszę turystów. Dzięki drewnianej rampie oraz szerokim schodom mogą je odwiedzić nawet starsi koneserzy wypoczynku nad oceanem.
Południowy kraniec plaży charakteryzuje się niezwykłymi i rozległymi formacjami skalnymi. Istnieje tu obfitość rozgwiazd, krabów, krewetek i pąkli. W szczelinach na linii pływu żyją ośmiornice, a w głębszych studniach ławice młodych ryb, takich jak leszcz morski.
Arrifana
Ta zapierająca dech w piersiach plaża zlokalizowana jest w ładnej zatoce w kształcie muszli, która chroni ją przed zimnym wiatrem i falami z północy. Chociaż jest wąska, rozciąga się na ponad siedemset metrów, a otaczają ją imponujące, czarne, rozczłonkowane klify morskie.
Spoglądając na południe ujrzymy wielki ostaniec skalny wystający z morza. Mieszkańcy nazwali tę formację Pedra da Agulha, a jej kontur stał się szybko ikoną całego wybrzeża Costa Vicentina. Na najbardziej wysuniętym na północ krańcu plaży, obok maleńkiego portu rybackiego, istnieją dobre warunki do nurkowania, a także surfowania i paddleboardingu.
Okolice plaży Arrifana i dolnego miasta Aljezur są idealne do trekkingu. Wydeptane ścieżki ospale wloką się po klifach zapewniając jedne z najpiękniejszych widoków na wybrzeżu.
Krótki wypad za miasto
Miasteczko Aljezur często wybierane jest jako brama do północnego krańca Algarve i całego wybrzeża Costa Vincentina. W odróżnieniu od pozostałych miasteczek posiada przyzwoicie rozwiniętą bazę noclegową i przynajmniej sklepów (w tym supermarket Intermarche). Zaledwie kilkanaście minut samochodem od Aljezur znajdziemy inne perły północnego wybrzeża.
Plaże przy Odeceixe
Odeceixe stanowi prawdopodobnie jedną z najpiękniejszych plaż Portugalii. Jej imponujący wygląd można podziwiać między innymi z otaczających ją klifów, które zapewniają panoramę ujścia rzeki z błękitną laguną wkomponowaną w estuarium.
Jest to właściwie najdogodniejsza plaża dla wypoczynku rodzinnego w tej części wybrzeża ze względu na bogatą infrastrukturę oraz łagodny klimat. W jej pobliżu można odnaleźć jednakże bardziej niedoceniane, acz równie urokliwe miejsca, czyli Praia Azenha, Adegas ze strefą dla nudystów, Quebrada, Esteveira, czy w końcu przytulne zaułki Samouqueira oraz Barradinha.
Bordeira
Bordeira czy właściwie Carrapateira leży na niewielkim, wciętym przylądku wapiennych skał na zachodnim wybrzeżu Algarve. Miejsce to w miejscowej gwarze określa się jako “pontal”, które było znanym od starożytności zagrożeniem dla żaglowców, a jego wysokie czerwonawe formacje skalne wyglądały zwodniczo podobnie do tych zlokalizowanych nad przylądkiem św. Wincentego.
Niezwykle szybki prąd płynący na południe i wystający cypel stwarzają niepospolite, w tej części linii brzegowej warunki do uprawiania zawodowego surfingu. Sama plaża z kolei jest wyjątkowo szeroko i płaska, a jej najbardziej charakterystycznym punktem są długie, rozległe schody.
Historia
Aljezur należy do miejsc, których dzieje sięgają tysięcy lat. Jego terytorium było zamieszkane prawdopodobnie od prehistorii. Wówczas nomadyczne plemiona myśliwych gromadziły się, polowały lub łowiły ryby w tym regionie, a także pozyskiwały jadalne korzenie i bulwy z nadmorskich ziem. Pierwsze zorganizowane osady potwierdza się mniej więcej na przełom neolitu oraz kalolitu.
Kolejne stulecia mijały, aż do czasów średniowiecza, gdy okupacja muzułmańska legła u podstaw ekspansji budownictwa użytkowego. Z tego okresu pochodzą fortyfikacje obronne i mosty. Politycznie Aljezur został założony w X wieku przez nomadycznych Berberów, którzy pozostali w regionie przez następne dekady, aż do podboju chrześcijańskiego. Wieś razem z gospodarstwami wyzwolono w 1249 roku, za panowania króla Afonso III, przez Paio Peres Correia, mistrza Zakonu Santiago. Usankcjonowania praw miejskich dokonały się dzięki podpisaniu dokumentu, zwanego „foral” przez sukcesywnych władców.
Kolejne pokolenia mieszkańców nadmorskich włości upływały pod znakiem niezliczonej liczby ataków marokańskich piratów i korsarzy, porywających niewinnych ludzi, aby sprzedać ich w niewolę na afrykańskich targach. Kres bytności położyło ostatecznie trzęsienie ziemi w połowie osiemnastego stulecia, po którym biskup Francisco Gomes de Avelar zarządził budowę kościoła Nossa Senhora de Alva na obrzeżach starych zabudowań, aby utworzyć nowe centrum urbanistyczne.